şükela:  tümü | bugün
 • zorundalık !

  açık ve düzgün bir beynin idrak etmesi gereken önemli bir husustur ayrıca. türkiye'de kozmopolit kentli kesim içersinde özellikle internet ve sosyal medyanın güçlü bir katalizör işlevi görmesiyle birlikte yükselen ve gezi olaylarıyla sesini oldukça duyuran hareketlenmelerin siyasi sahnede yer bulabilmesi için daha da önemlidir bu durum.

  artık tüm bu kavga yeter. sınırlarımız içinde bağımsızlığını kazanmak isteyen bir halk var. eğer amaç terörün olmadığı, şehirlerin mahallelerin, ailelerin arasına kavganın girmediği bir ülkede yaşamak ise artık bu memleketin hem anlayışlı hem de akıllı davranma vakti gelmiştir.

  burada insan hakları ve özgürlüklerine bağlı, demokrat ve "insani" bir siyasi anlayıştan bahsediyorsak en başta gezi ruhunun buna önayak olması gerekir. şimdi chp ye geliyoruz. neden? 30 mart yerel seçimleriyle başlayan, cumhurbaşkanlığı ve 2015 genel seçimleriyle devam edecek olan seçimler döneminde özgürlükçü kentli anlayışın oylarının mecburen de olsa toplandığı siyasi parti tabanı chp olacak gibi gözüküyor.

  mustafa kemal'in anlayışıyla kurulmuş bir parti chp. fakat siyasi tarihte çok erken geri kaldılar. iktidar olamayan bir parti konumuna geldiler ve gidiyorlar. farkına varmaları gereken durum ise türkiye'de bir şeyleri değiştirmek istiyorlarsa yapılması gerekenleri uygulamak zorundalar. zaten günümüz erdoğan diktatoryasının önüne geçmeleri için artık son turlar oynanıyor.

  cumhurbaşkanlığı seçimleri geliyor. ülke kafa olarak bölünmüş. tayyip erdoğan başlatılan barış sürecinin meyvelerini toplama peşinde. kürtlerin yaklaşımı çok kritik. aslında her seçim daha da kritik hale gelecekler. chp nin kürtlerle olası bir birlikteliği sanırım akp nin isteyeceği son şey olur. o yüzden chp nin barış sürecine katılımı ve aktif rol alması bir zorundalıktır. akp zihniyetinden kurtulmak ve barışın hüküm sürdüğü bir ülkede yaşamak isteyen herkes adına bir zorundalıktır.

  chp nin bu konuda yıllardır elini kolunu bağlayan katı ulusalcı kesim ve oy tabanıdır. ulusalcı oylarını kaybetmek istemeyen chp kürt sorunu üzerine hiçbir zaman net ifadeler ve anlaşılır politikalar uygulayamamıştır. farklılıklarla dost olabilmek için türkiyenin önündeki en büyük sınavdır kürt sorunu. ne yazık ki nesillerdir verilemedi bu sınav. bu sınavı verecek olan hareket yeni devrimi gerçekleştirecektir.

  valla duydunuz, duyuyoruz ve daha duyacağız... 2 seneye adam padişah olacam diye bağırıp duruyor. oylar da su gibi akıyor maaşalah. yalan mı?

  kendi kaderimizi değiştirme şansı için hem insani hem de mantığa dayalı politikalar izlemeli yeni kuşak. en kısa vadede geminin adı chp olacaksa açmadığı yelkeni açacak ki rüzgarı tam alsın. tayfadan 3-5 kaybetme pahasına da olsa chp nin ulusalcı zihniyeti artık dümenden uzaklaştırması bir zorundalıktır !
 • bir seneden uzunca bir zaman once, sol akademide bu konu hakkinda yazilmis bir yazi var. chp, sol ve ulusalci kemalizm cift tarafli bir cikmaz, ve yazarin oradaki kibarligindan arindirip samimiyetle ifade edersek, iki ucu boklu degnek.

  chp ulusal tabandan koptugunda yok olabilir, ama o tabandan kopmadan bir adim ileri de gidemez. chp var oldukca turkiye'de sol baska bir yapida orgutlenip merkez sol kitle partisi haline gelemiyor, ama chp de bu merkez sol partiye donusemiyor. haliyle, chp turkiye'de solun sadece govdesi degil, ayni zamanda en buyuk cikmazi da.
 • yapılmışı var.

  (bkz: hdp)
 • kendi içinde saçma bir önerge. neden 75 yıllık bir parti kendi tabanından kopma zorunluluğu olsun ki? eğer gerçekten önerilen politika oy kazandırıp, bir partiyi iktidar yapabilecek bir politika ise yeni parti kurularak rahatlıka başarılabilinir.

  gerçek ise bu önerge zaten defalarca denendi. kılıçdaroğlu bu politikanın bir parçası olarak büyük bir komplonun socunda chp'nin başına getirildi. sözüm ona chp'yi değiştirdi, demokratikleştirdi. ama nedense chp'nin oyu pek artmadı. ama bu süre içerisinde geleneksel chp'nin korumaya çok önem verdiği türkiye'deki laiklik, hukuk devleti, çağdaşlama, milli birlik, milli ekonomi, güvenlik konularında büyük gerileme yaşandı. kılıçdaroğlu da zamanla popüleritesini kaybetti. başkanlık seçimindeki kurnazlığı ve baskıları olmasa, çoktan chp'nin başkanlığını da kaybetmişti.

  aslında bu başlığı açanın söylemek istediği;
  benim görüşlerimin toplumsal bir karşılığı yok. yeni parti kurulduğunda hiç kimse destek vermiyor. türkiye'nin çoğunluğu oluşturan akp ve mhp'nin temel seçmeninin benim görüşlerime oy vermesi mümkün değil zaten. chp'yi oluşturan türkiye'deki eğitimli kesim bile benim görüşlerimi savunan gazeteleri ve yazaları okumuyor. ama chp seçmeninde benim görüşlerimle örtüşen noktalar var. chp seçmenin oy verebileceğini başka büyük atatürk ilkelerini takip eden parti de yok. o yüzden chp'nin temelini oluşturan ideoloji yıkayım yerine benim ideolojimi enjekte edeyim. chp seçmeni de mecburiyetten benim chp'me oy versin. böylelikle ben de kolay ve kısa yoldan önemli bir politik güç elde edeyim. küçücük bir azınlık olarak büyük bir politik güce sahip olayım. buna da demokrasi diyelim.

  (bkz: yersen)
 • "chp’nin, tanrı janus gibi iki yüzü var.

  biri, bugün akp’nin gizli destekçisi haline gelen, kürtleri öldürdüğü sürece hiçbir ahlaksızlığa ve hukuksuzluğa ses çıkarmayan, tutuklanan avukatlara sırf kürt oldukları için arkasını dönen ulusalcı yüzü.

  bu ulusalcı yüz, chp’nin akp karşısında bir politika oluşturmasını engelliyor… chp’nin ulusalcıların etkisinde olan yüzü, kürt meselesinde bir söz söyleyemiyor, üstüne projektör tutulmuş bıldırcın sürüsü gibi öyle hareketsiz ve siyasetsiz kalıyor.

  akp’nin en büyük avantajlarından biri chp’nin bu ulusalcı yüzü.

  akp, ulusalcıların chp’ye taktığı prangaya güvenerek saldırganlığını arttırıyor.

  chp’nin bir de demokrasiyi, barışı, özgürlüğü, hukuku savunan, haksızlığa karşı çıkan, ahlaksızlığı lanetleyen, hem kendini hem türkiye’yi değiştirmek isteyen bir yüzü var.

  chp’nin “demokrat yüzü”, bugün gidişata dur demek isteyen herkesin doğal müttefikidir.

  eğer, chp kendi “gerici yüzüne” mağlup olur, kürt siyasetinde akp’nin kuyruğuna takılır, milliyetçiliğe ağırlık verirse, kendisi de hepimizi yutmaya hazırlanan o kanlı girdabın içinde parçalanarak yok olur.

  chp’nin il başkanlarını sokak ortasında dövüyorlar.

  chp’lilerin başlarına ne geleceğini görmeleri için daha ne kadar beklemeleri gerekiyor?

  bir ana muhalefet partisi, il başkanına dokundurur mu?

  böyle bir rezilliği göze almalarına izin verir mi?

  bu oluyorsa, chp yanlış bir siyaset izlediği için oluyordur.

  chp, akp’nin yeniden yarattığı “kürt ezberinden” çıkmazsa kendisi için de türkiye için de pek ümit kalmaz."

  ahmet altan
 • olmayan zorunluluktur, hatta olmaması gereken zorunluluktur...

  komünist ülkelerde bile ulusal benlik vardır, kendini solcu zannedip de ulusal her şeye karşı çıkan üstün zekalılar zaten hdp gibi etnik siyaset yapan bir partiye oy vererek zeka seviyelerini belli ediyorlar...

  ulusalcılık chp'nin temel taşlarından biridir, felsefesidir, atatürk ilkelerine dayanan bir görüşün chp'den ayrılması demek chp'nin bitmesi demektir...

  öcü zannettiğiniz ulusalcılık nedir açın bir okuyun ey mallar, tam bağımsız türkiye diyen bir zihniyete karşıysanız gidin kimin altına yatacaksanız yatın birey olarak ama ülkenin sömürülmesine sebep olmayın, sizin yüzünüzden ülkenin geleceği batıyor...
 • terörle anlaşacağını, hasta bir herif peşindeki zombilerin her istediğini vererek herşeyin düzeleceğini sanan dangalak ifadesi.

  (bkz: 26 mart 2016 dtk sonuç bildirgesi)
 • ilginç bir zorunluluk, e madem bu partinin geçmişiyle, atatürk'ün ilkeleri ile, milliyetçilik ile problemin var, madem "ne mutlu türk'üm diyene" diyemeyen bir parti hayal ediyorsun... e niye illa bu partiyi dönüştürmek istiyorsun, git bu istediklerine uygun bir parti kur.. chp'nin 6 okundan biri milliyetçilik, bu partinin kurucusu tarihin gördüğü belki en büyük türk milliyetçisi, e bunları içine sindiremeyip, hala chp üzerine senaryolar üretmek saçmalığın daniskası..