şükela:  tümü | bugün
  • daha önce şu başlıkta da belirttiğim gibi türkiye'de herkes başkasını suçladığından, haklı olduğunu düşünüyordur.

(bkz: #53429494)

düzelt: başlık başa kalmış.
  • "keşke daha fazla kişi oy verseydi."
  • her kesimden ve her düşünceden insanla hala dialog kurabilme ihtimali var olduğu için pişmanlık duymuyorum.
    öngörüleri tek tek çıkması da ne kadar doğru seçim yaptığımın göstergesi.
    oy verdiğim için vicdanım rahat.
  • vicdanları rahat olsa da bu memleketi bu hale getiren şerefsizlere dur diyemedikleri için üzülüyorlardır.
  • "tayyipne" tahta oturmak ıcın millete cektırıyor. işte benım dusuncem
  • bende kim açacak bu başlığı diye bekliyordum. bu başlığa chp ile ilgili kötü bişey yazılamaz diye düşünüyorum. tarihinin en iyi siyasetlerinden birisini yapan parti. oy verdiğim için o kadar mutluyum ki. bu saatten sonra chp ile herhangi bir partiyi kıyaslamak mümkün değil.
    tekrar söylüyoruz. (bkz: gelin oy verin, gitsinler.)
  • zaman en doğru kararı verdiğini açık bir şekilde gösterdiğinden; iç huzuru
  • hemen söyleyeyim, "son 9 ayını hedef tahtasında geçiren, iktidardaki ve milliyetçi parti tarafından hergün aşağılanan, kutsal "türkiye cumhuriyeti"nin kürt halkını temsil eden hdp'ye 1 kasım da destek vermeyi düşünüyorum.
  • açık açık söyleyeyim. ailem chp' ye oy attı. mesleği* gereği yurtdışında olan babam ise oy kullanamadı; ama telefonda bunlar* gidecekse biriniz hdp' ye de verseniz olur diyordu. aslında mevcut düzende oy atmanın bir mantığı olmadığını düşünmeme rağmen barajı geçme ihtimali olan parti liderlerinin ve üst yönetim üyelerinin röportajlarını dinledim*, varsa broşürlerini falan okudum, az çok bir arsştırma yaptım. açıkçası oralı olmadığım ve benim için seçenek olmayan tek parti akp' idi. nihayetinde chp' nin seçim politikası, vaatleri ve bu vaatleri nasıl gerçekleştireceği bana en yakın gelen oldu; ancak hdp' nin dinamik ve özgürlükçü yapısına da yakınlık hisseytim, ayrıca meclise girmesi durumunda koalisyonu zorlama durumu çekici geldi. bunun sonucu bir ikilemde kaldım ve sandığa da bu ikilemde gittim.

hani bir karar vermek için yazı tura atarsın ve bozukluk havada dönerken hangi tarafı istediğin geçer ya içinden bir hisle. benim bozuk param sandıktı işte, kararımı sandık başında verecektim. işte önümde oy pusulası şöyle bir süre dikildim kabinde, elimde mühür bir chp' ye gitti bir hdp' ye. sonra içimden bir his geçti yalanım yok lise yıllarımda milliyetçiliğe kayan bir kafa yapım vardı; pkk' yı ve terör oluşumunu az çok biliyordum. işte o an hdp' ye güvenemedim, beni yansıtan, bana hitap eden parti o değildi.

neden güvenemedin, sen de ön yargılısın işte diyebilirsiniz kendi düşüncenizdir; ama güvenemedim adamlara yahu, olamaz mı? türkiye' yi bir bütün halinde kucaklayabileceklerine, ülke sorunlarını çözebileceklerine güvenemedim, zaten böyle bir olasılıkları da yoktu lider parti ya da koalisyonun büyük ortağı olamayacaklardı. ayrıca terörün bitmediğinin ve pkk' nın geri çekilmediğinin farkındaydım. ülkenin şu günlerde yaşadığı gibi bir durum olursa vicdanımı sızlatmayacak şekilde davranacaklarına güvenemedim. nispeten şu haldeki orta şekerli, çevir kazı yanmasın tutumlarıyla beni haklı da çıkardılar.

bu hisle mührü bastım chp' ye. çıktım kabinden, annem, "neden o kadar uzun kaldın? önceden hazırlayacaksın pusulayı katlayacaksın öyle gireceksin kabine." dedi; eheh evet deyip geçtim. demedim işte "ben kararımı kabine girene, pusulayı önüme, mührü elime alana kadar verememiştim ki" diye.

şu anda ise vicdanım rahat. belki chp pasif kaldı, şu seçim sonrası süreci daha iyi yönetebilirdi; lakin ben ellerinden geleni kimseye git öte demeden, kesin ve yıkıcı çizgiler çekmeden yaptıklarını düşünüyorum. önümüzdeki seçimde, biraz da artık hdp' nin çekirdek seçmenini oturttuğunu düşündüğümden ötürü, daha rahat ve emin biçimde gidip vereceğim.

eklemeden de edemeyeceğim: evet chp' nin bir sistem partisi olduğunun farkındayım; lakin bu durumda olmayacak duaya amin denmeyeceğini söyleyebilecek kadar realistim ve daha %1.5 bile alamayacak bir partiye oy vermeyi boşa kürek çekmek olarak görüyorum. düşüncelerimi daha iyi yansıtan ve iktidarda olsa ülkeye ve bölgeye daha yararlı olacak siyasi partilerde vardır. lakin şu anda eldeki seçeneklerin en iyisinin chp olduğunu ve hiç değilse ülkedeki olumsuz ilerleyişi tersine çevireceğini ve ülkeye pozitif yönde bir ivme kazandıracağını düşünüyorum. zaten bir dönem daha akp iktidarına maruz kalırsak ülke dibe oturacak ve kim gelirse gelsin, ne yaparsa yapsın ülke en azından daha da batamayacaktır.
  • mutludur

eli silahlı teröristi destekleyen desteklemek zorunda kalan partiye oy vermemiştir,

tek dalı terörden ve kandan beslenmek olan ve iktidarın imdat kolu olan partiye oy vermemiştir,

üçüncü ve son parti için entry kasmaya gerek yok cumhuriyet tarihinin en boktan partisine niye oy versin.

yarınlar umutlar ve gelecek, cumhuriyet halk partisinindir.