şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: deniz baykal)
  (bkz: hizip)
 • hali hazırda chp ye oy vermek için nedenler den sayıca bir hayli fazla olan nedenlerdir.
 • deniz baykal'ın, partisinden ayrılan ve akp'ye geçiş yapan insanlar hakkında atıp tuttuktan 10 dakika sonra ilhan kesici'ye rozet takması.
 • -hiçbir somut siyasi plan, yönelim, çözüm sunmuyor
  -sunmasın gerek yok varlığı yeter
  -e peki hırsızlarla işbirliği yapmak istiyor (bkz: genç parti ile ilgimiz karşılıklı/#10880577)
  -olsun iyi bir parti o
  -e peki işbirliği yapacağım dediği adamlar ırkçılık bölücülük yapıyor. hatta parti kendi söyleminde bile ırkçı
  -olsun dincilik yapmıyor
  -ama bu sözleri ile halkı kin ve düşmanlığa tahrik ediyor en az akp kadar anayasaya aykırı davranıyorlar
  -olsun bizim istediğimiz taraftan anayasaya aykırılar akpnin istediği taraftan anayasaya aykırılık hoş değil ama bizimki hoş

  mantığındaki seçmenleri temel sebeptir.

  bakınıza bakmaya üşenen olmuş hadi onu da yazalım, "her türk genci, dünya üzerindeki türk devletlerinin sayısını, türk soyunu, türk dünyasını çok iyi bilmelidir. her türk genci, kıbrıs'ın, kerkük'ün, hatay'ımızdan farksız olduğunu bilmelidir." diyen genç partiye ilgi duyan ve fakat tepki göstermeyen bir chp, soy değil vatandaşlık esasına göre "türk" olunan ülkede açıkça anayasayla çelişen, halkı din dil ve ırk gözeterek ayıran genç partiye tepki yerine ilgi gösteren chpdir.
 • - akp'nin yeniden tek başına iktidara gelmesini istemek,
  - "laik düzeni yıkacağız" diyen bir cumhurbaşkanı için yanıp tutuşmak,
  - 425 milyar dolar dış borcu az bulmak, daha da artmasını istemek,
  - %11 işsizlik oranını az bulmak, herkesin işsiz kalmasını istemek,
  - akm ile birlikte bütün tiyatroların, opera salonlarının, sanat merkezlerinin kapatılmasını ummak,
  - türban krizinin sokaklara taşmasını, şehirlerde kanın gövdeyi götürmesini istemek,
  - amerika'nın çizdiği yeni türkiye haritasına destek vermek,
  - başbakanın oğlunun aldığı gemiyi yetersiz bulmak, birkaç gemi daha almasını arzu etmek...
  vb.
 • biraz haber7,zaman, yenişafak ve türevlerini okuyunca hemen atıverdiğim düşüncelerdir.oysa ben de isterim dünya kardeş olsun ödp de meclise girsin ama olmuyor işte.

  birde sol kesim bagimsiz adaylara oy versin diyorlar diğer partilere sol değiller artık hepsi fasist oldu diyorlar bakıyoruz ortaya gene dtp geliyor.fasistliğin ağa babasına sol diyorlar ben daha ne diyeyim.
 • en çarpıcısı mhp eski genel sekreter yardımcısı yaşar okuyanın partisi hürpartiyle beraber chpye katılmış olmasıdır.
  hala anlamayanlara, chpyi solcu bir parti sananlara duyurulur, "chp ile mhp arasındaki tek fark birinin başında c diğerinin başında m bulunmasıdır"*.
 • mesela chp yalakalarinin dis borc rakamlariyla ilgili zerre kadar bilgisi olmadan "425 milyar dolar" diye papagan gibi sayikladiklarini gordukten sonra "yuh olsun be, bu adamlarin daha yonetimine talip olduklari ulkenin ekonomisinden, mali yapisindan zerre kadar haberleri yok, yine de bir bok bilmeden yuzsuz yuzsuz atip tutuyorlar" diye dusunmek yeterli olabilir.

  ayni sekilde "bize oy vermezseniz laiklik yikilir, sokaklarda kan govdeyi goturur, 24 dizisindeki tiplere cizdirirler haritamizi hafazanallah" diye sanki karsisinda cocuk varmis gibi secmeni korkutmaya calisan zihniyeti, "bize oy vermezseniz din elden gider, cehennemde cayir cayir yanarsiniz, israil usagi siyonistlere teslim edersiniz memleketi mazallah" diyen saadet partisi zihniyetinden zerre kadar farksiz gormek de yeterli olabilir.
 • - baykal
  - chp'nin parti üyelerinden olusan bir yapılanma yerine baykal ve adamlarından oluşan bir ..... olması. dolayısıyla baykal'ın kişisel fikirleri dışında bir fikrin partide barındırılmaması. baykal'ın tüm siyasetinin (haklı veya haksız) eleştiri üzerine kurması, herhangi yapıcı bir icraatının olmaması. dahası parti içinde bir iş yapmaya niyetlenme cüretini gösteren adamların da bilinçli olarak yıpratılması.
  - baykal'ın partide kendine rakip olabilecek, zeki ve karizmatik adamlar barındırmaması. tüm ekibi düşük profilli insanlardan oluşturması. bu insanların da siyasette dişe dokunur bir varlık gösterememeleri.
  - derviş gibi kafası çalışan adamların (iyidir-kötüdür ayrı konu) seçimlerde oy toplamak için kullanılıp sonra sindirilmesi.
  - chp yönetiminin, milletvekillerinin asli görevinin, türk vatandaşlarının çıkarlarını koruyup kollamak olduğunun bilincinde olmamaları. (1 mart teskeresinin reddedilmesi - tamam ben de amerika'dan pek hoşlanmıyorum ama o teskerenin kabul edilmesi bizim çıkarımızaydı. amerikalılar girip işlerini yapacaklardı biz de bir yandan girip pkk'yı temizleyecektik. kuzey ırak'ta da daha fazla sözümüz geçecekti. şimdi ne oldu. amerika güneyden girip bağdat'ın çevresinden dolaşıp, öyle kuzey ırak'a daldı. talabani devlet başkanı, barzani resmen olmasa da fiilen kuzey ırak kürt devleti başkanı. pkk da hala orada cirit atıyor. bir de üstüne, amerikalıları küstürdüğümüzle kaldık. şimdi zırt pırt arıza çıkarıyorlar. gerçekler bugün bu kadar açık hale gelmesine rağmen baykal hala çıkıp o zamanki kararlarının haklılığını savunup, bu beceriksizliğin reklamını yapıyor. bu kadar da, insanın gözünün içine baka baka yalan söylenmez ki..)
  - geçen seçimlerde benim oyumu rezalet bir şekilde yönetmesi. (yani düşünsenize ben bayram meral'in meclise girmesine sebep olanlardan biriyim!)
  - kendilerini akp'nin antitezi olarak sunmaya çalışmaları. onlara oy vermezseniz akp güçlenir gibi saçma bir argüman kullanmaları. inceldiği yerden kopsun. artk benim sabrım kalmadı bu adamlara.

  hayretler içinde gelen edit: her seçenek alternatifleriyle karşılaştırılarak düşünülmeli. o zaman rüzgar arkamızdayken kuzey ırak meselesini haledemedik. şimdi tüm dünya karşımızdayken, sınır ötesi operasyon düzenlemeye kalkıyoruz. durum buraya kadar geldi. çünkü diplomasi, milletvekillerine bırakılamayacak kadar önemli bir konu. kuzey ırak'ın şu anki durumundan hoşnut olanlar için: (bkz: kına)
 • -bu da partimizin bayrağı deniz bey...
  -hmm... bu altı çizgi nedir?
  -onlar altı adet ok, atatürk'ün ilkelerini temsil ediyorlar.
  -ok demek... saplayabiliriz yani...