şükela:  tümü | bugün
 • cin şişeden çıktı, devlet bahçeli ne zaman seçim diye ortaya çıkarsa bu ülkede seçim olur. şimdi strateji üretmek ve seçimi almak için uğraşmalıyız. kemal kılıçdaroğlu'na ve parti yönetimine çok sert eleştiriler yaptım artık gitmesi gerektiğini söyledim ama seçim sürecinde artık eleştiri yok destek var çünkü cumhuriyet halk partisi bu ülkenin tek umududur. ne yapacaksak eldeki imkanlarla biz yapacağız. siyaset sadece parti yönetimi tarafından yapılmaz parti tabanı partiyi sırtlamalı parti yönetimini yönlendirmeli. henüz chp'nin adayı belli değil aday belli olunca adaya göre adaya özel daha net stratejiler belirleriz.
  lafı çok uzatmadan chp için önerilerimizi yapalım.

  1- devr-i sabık yaratmayacağız teminatı.
  akp seçmeninden oy almadığınız müddetçe seçimi kazanmak mümkün değildir. akp tabanı iktidar gidince elinde bütün kazanımları kaybedeceğinden korkuyor sadece başörtüsü meselesi değil bu kesim 16 yıllık iktidar sürecinde pek çok olumsuz işe bulaştı. chp gelince herkesi dağıtacak, hepimizi bitirecek korkusu içlerine işlemiş isteselerde akp'den kopamıyorlar. bu insanlara bir alan açmak ve rahatlatmak gerekiyor. akp gidince kazanımlarından olmayacağının garantisi verilmeli. yar-gı-la-na-cak-sı-nız mastürbasyonu sadece akp çelikleştirmeye birleştirmeye yarıyor daha da bloklaşıyorlar. bu bloğu kırmak ve oradan bir parça koparmak gerekli. (bkz: #75497389)

  2- chp bu seçimi ekonomi üzerine kurmalı. elbette ülkedeki demokratik hak ve özgürlük meselesi, baskı ortamı adaletsizlikler vurgulanmalı ve bütün bunların sonucunun ekonomik krizi doğurduğu anlatılmalı. benzin zamları, gıda fiyatlarına ve temel ihtiyaç maddelerine gelen zamlar tablolarla halka tane tane anlatılmalı. döviz karşısında türk lirası'nın eriyip gitmesi çok basit tablolarla izah edilmeli. asgari ücretin ve emekli maaşlarının yetersizliği vurgulanmalı. ekonomik krizin çıktığını ve bu gidişle daha da derinleşeceği vurgulanmalı. mutafakta yangın var sloganı yeniden canlandırılmalı. merkez türkiye projesi yeniden gündeme getirilmeli.

  3- en önemlisi chp bu seçime kimseyle ittifak yapmadan girmeli.
  iyi parti ve saadet'le ittifak yapmak hem chp'ye hem bu partilere birşey kazandırmaz. sağ sağdan, sol soldan gitmeli. hdp ile ittifak meselesine gelirsek bu ittifak chp için intihar etmek anlamına gelir. hdp adeta yakar top durunda bir parti kime değse eritiyor. chp tek başına ve ilk turda kimseyle ittifak yapmadan girmeli. iş ikinci tura kalana kadar kimseyle ittifak kurmayı düşünmemeli. hatta bu partilere mavi boncuk dağıtmayı bırakmalı.

  4- ne yaparsak yapalım akp kazanacak, oyları çalacaklar, hile olacak
  söylemi terk edilmeli. hele hele boykotçular hiç konuşturulmamalı. bu boykotçu tayfa seçim boykotunu sandığa gitmemek, seçim günü evde tv'den seçim sonuçlarını seyretmek zannediyor. oysa seçim boykotu aktif muhalefet ve sandık güvenliğiyle sağlanır. boykot yapmak seçim çalışması yapmaktan daha zordur. boykotçu tayfanın muhalif seçmenin umudunu kırması engellenmeli.

  5- anadolu halkı güçlü insanı sever.
  anadolu'da siyasetçi=büyük adamdır. ankara'dan bir siyasetçinin gelmesi çok önemli bir hadisedir. kemal kılıçdaroğlu bir ile veya ilçeye seçim çalışmasına gittiğinde en az 100 koruma aracı ve 500 korumayla gitmeli. buna bir çok defa şahit oldum. kemal başkan seçim çalışması için halkın arasında geziyor, millet arkasından şuna bak yanında koruma bile yok, adamın kendine faydası yok bize nasıl diye dedikodusunu yapıyorlar. öyle genel başkana laf atmalar, önüne mermi atmalar gibi olaylara asla müsaade edilmemeli.mütevazilik bir tarafa bırakılmalı, chp genel başkanı'nın gücü, ağırlığı ve dokunulamazlığı hissetirilmeli.

  ilk aklıma gelen bunlar.
 • yarın gel chp genel merkezinde işe başla....
 • seçmen listelerini fazlalıklara karşı kontrol edip,her sandığa bir görevli göndersen yeter.stratejiyle kafayı bozmaya o kadar da gerek yok.
 • 1- tek parti döneminde yaptığınız katliamlar ve on yıllara yayılan baskıcı rejim uygulamaları için şehir şehir, mahalle mahalle gezip halktan özür dileyin.

  2- meşruiyetinizi halktan ve seçimlerinden değil, cuntalardan ve eli silahlı kemalist askerlerden aldığınız için halktan özür dileyin.

  3- partililer ve seçmenleri olarak halka her fırsatta, gerici, yobaz, örümcek beyinli, çomar vs. gibi benzetmelerle hakaret ettiğiniz için terbiyesizlik yaptığınızı kabul edin ve halktan özür dileyin.

  4- terör yandaşı partilerle seçim ittifakları yaptığınız için, terör örgütlerini koruyan kollayan açıklamalar yaptığınız için, terörist cenazelerine katıldığınız için halktan özür dileyin.

  5- kemalizmin ve atatürkçülüğün 2018 yılına uygun olmayan bir siyaset biçimi olduğunu kabul edin. (bu madde için özür dilemenize gerek yok, idrak etmeniz yeterli)

  6- eğitim sisteminde gerçekçi olmayan yarı tanrı bir mustafa kemal figürü uydurduğunuzu bunu propaganda amaçlı olarak onlarca yıl boyunca türk çocuklarına zorla ezberlettiğinizi kabul edin ve özür dileyin.

  tanım: chp'nin seçim kazanmasına sebep olmasa da halk tarafından affedilmesine sebep olabilecek önerilerdir.
 • stratejileri kim ne derse desin değişmeyecektir malum kişiye yeni bir seçim daha kazındırmak seçimler gerçek anlamda rafa kalkana kadar bunu yapacaklar ve vazgeçmeyecekler seçimler rafa kalktıktan sonra onlara verilen misyonda tamamlanmış olacak.
 • insanlardan oy istemeden önce, oylarına sahip çıkmayı öğrensinler.
 • (bkz: boykot)

  ohal devam ederken, seçimde hile yapmayı kolaylaştıran yasa tasarısı meclisten geçmişken yapılabilecek en mantıklı eylem seçimi boykot etmektir. demokrasinin işlemediği ve hızla kötüleştiği bir ortamda seçimlere katılmak mevcut durumu meşrulaştırmaktan başka bir şeye yaramayacaktır.
 • iyi parti'yle ittifak yap... her seçimde bir ümit chp'ye verdim ama bu sefer aynı hatayı yapmayacağım... benim gibi düşünen insan sayısı da çok fazla... türkiye'nin geleceği için öncelik o parti bu parti değil, bok parti'nin siktir olup gitmesi... çete seçimi kaybetsin, hayatımızdan çıksın, sonrasına sonra bakın... zira yine chp'ye oy verip yine kaybedersem kendimi akepe'ye oy veren mallardan da mal hissederim... artık bu son; bu seçimden sonra seçim de olmayabilir bir daha... birleşin amk... duvar gibi çıkın şerefsizlerin karşısına geçit vermeyin artık... bu son şans... son şans...
 • kapı kapı gez, rakibini kötülemek yerine sadece eleştir, daha iyilerini yapmayı vaadet ve yap.