şükela:  tümü | bugün
 • önümüzdeki seçimlerde gerçekleştireceğim eylemdir.

  maalesef biz gerçek atatürkçüler seçimden seçime chp'ye oy vermek ve zaman zaman da sandıkları korumak dışında pek totomuzu kaldırmadık. fakat belli ki biz chp'ye oy verip vatandaşlık görevimizi yaptığımızı düşünürken istanbul il başkanı seçilen canan kaftancıoğlu gibi kripto hdp'liler chp'ye oy vermedikleri halde mahalle mahalle organize olup chp'ye üye olmuş, delege çoğunluğunu ele geçirmişler.

  ben kişisel olarak bunlar gibi sinsi organizmaları akp'den daha tehlikeli buluyorum. açıkçası gün oldu devran döndü 2019 seçimlerinde bir şekilde muhalefete iktidar şansı doğdu, o zaman şu anda olduğu gibi partiye çöreklenip hakimiyeti eline almış kripto hdp'lilerle dolu bir chp'nin iktidar olursa ülkeye akp'den daha çok zarar getireceğinin de bilincindeyim. o yüzden ben genel seçimlerde kripto hdp'lilerin hakimiyet sürdüğü bir chp'den daha çok güvendiğim iyi partiye oy vereceğim. ama aynı zamanda chp'yi de bu kripto hdp'lilere bırakmayacağım. gidip babalar gibi de chp'ye üye olacağım! çünkü biz bu kripto hdp'li sülükler gibi topluca üye olup, delege dengesini tüm türkiye'deki teşkilatlarda atatürkçüler lehine çevirmeden ne chp'nin ne de bu ülkenin bir kurtuluş şansı yok! gelmişler bir de partideki atatürkçüleri kovmaya çalışıyor yüzsüzler. bu parti atatürk'ün partisidir, atatürk ilkelerinin partisidir, cumhuriyetin partisidir! o yüzden chp'den biz değil siz gideceksiniz efendim, siz! hem de geldiğiniz gibi gideceksiniz!

  edit: imla vs.
 • öyle güzel bir öneri ki, öncüllerini bilmesek bile "totoyu kaldıramamak" diye tabir edilen eylemsizliğin, iddia edildiği gibi aslen dönemsel değil neredeyse ideolojiye/ideolojisizliğe içkin bir yöntem yoksunluğu olduğunu tek başına anlatır bize.

  bu şu demek; bir atatürkçüyü eylemsizliğe sürükleyen şey, aynı zamanda onu iyi parti'ye de sürükleyen şeydir. gezi'den beri defalarca gözüken şu gerçeğin, hayır cephesiyle hazin bir diyalektik ilişkisi vardır: atatürkçü, düzenden umudu kesmez. umudu kesmekten kasıt nedir, konu kaftancıoğlu'ndan açıldığı için tekrar ona döneyim, burada eski ve aynı zamanda güncel chp ile kaftancıoğlu'nun omuz verdiği hareketler arasında; sürüp gideni değiştirmeye çalışmayıp tarihin karşısında durmakla, düzeni ve işe yarayan radikal çareleri görüp bunlar için yine düzen içi aletleri kullanmak gibi tarihin şu noktasında zor ayırt edilen, görünüşte ince fakat özde devasa bir fark var. 12 milyonu aşkın oyu olan bu partinin, 16 nisan 2017 akşamı sokaklara dökülmüş yüz binlerce ilericiyi ve evlerinde bir işaret fişeğini bekleyen milyonları görmezden gelmesinin sebebi bu umudu kesmeme hâlidir. iki farklı tutum arasındaki farkı biraz daha netleştirelim: "ülkede hukuk bitmiştir" dedikten sonra bir yandanalternatif eylemler örgütlemek yerine "hakkımızı hukukla arayacağız" demek ve bununla yetinmek, ülkenin en büyük şehrinin göz bebeği ilçelerinden birinde görevli belediye başkanın "hukuksuzca görevden alınırken" kamuoyunun öfkesini örgütleyemeyip "ama istanbul'u kazanacağız!" diye bağırmak -kazansan bile aynı akıbete tekrar uğraman olasıyken- birinci hâli anlatır. yoksa hayır cephesi'nin düzen dışı sol kanadı da mahkemeleri kullanıyor, yerel seçimlerde ve imkanları ölçüsünde genel seçimlerde elbet başarı hedefliyor. fakat ahmet şık'ın savunma hakkını kullanması ile, maçoğlu'nun belediyeciliği ile; chp'nin yöntemleri arasında bu "düzenden umudu kesme" farkı vardır.

  tarihi okuyamayan, ondan ders çıkarmayan atatürkçülerin ülkenin kurtuluşu restorasyonda veya restorasyoncu bir partinin güçlenerek zorladığı başka bir chp'de görmeleri doğal ve doğrudan atatürkçülüğe içkin bu "düzenden umudu kesmeme haliyle" ilintili. hak kazanımlarının tarihi, sol mücadeleleri ve bu mücadeleler gereği mecbur edilen sosyal demokratları yazarken bir atatürkçünün ciddiyetle iyi parti'ye oy vermeyi teklif etmesi belki kendisinin olduğu şey açısından değil fakat gerçekte olup bitenler açısından gülünç derecede çelişkilidir. yine de ilkini tekrar konuşalım: iyi parti'nin güçlenerek zorladığı bir chp'den atatürkçüler ne beklemektedir? kamuculuk mu, eşitlik mi, laiklik mi, anti-emperyalizm mi; tarımı, hayvancılığı ve sanayii güçlendirecek eli yüzü düzgün bir ekonomi politikası mı? genel anlamda iş yaşamı, çevre gibi konular kamuculuğa*, emek, kimlik ve kadın mücadelesi eşitliğe, eğitim de tümüne sığdığından -aslında tüm alt başlıklar da üsttekilerin arasında dolandıkları için- teker teker sayamadığımız onlarca başlıkta, şimdilik merkez sağda gözüken bir partinin zorlayacağı chp, akp'nin ve sağın bunca yıldır ülkenin başına sardığı sorunların hangisini çözecektir?

  bu soruya verilecek cevap doğrudan atatürkçülükle ilgilidir. sömürü şartlarının tahammül sınırının da gerisine çekildiği, eskisine nazaran bilimsel eğitim politikalarına kavuşmuş, kadınların sokakta yürürken ceza yasalarının yetersizliğine ve eğitimsizliğe* yenilip durmadıkları bir ülke, muhtemelen atatürkçüye yetecek, akp'nin ilk yıllarında başarıyla gölgelemeyi başardığı birtakım soruları yine hatırından bile geçirmemesine sebep olacaktır: kamucu iktidarlar tarafından bile zayıflatılamayan, hele merkez sağ bir parti tarafından zorlanan sosyal demokratlarca hiç zayıflatılamayacak olan, şu serbest piyasanın işleyişine ne olacaktır? bu ülkenin meraları, tarlalarını bayındır kılmanın fabrikalarını işletmenin, eşitsizlikten geçmeyen bir yolu var mıdır? geçim derdiyle üstü örtülmüş insan hayatının giderek manasızlaşmasını ne engelleyebilir? doğal kaynakların orantısız bir biçimde tüketiminin düzenle ilişkisi nedir? laik de olsa eğitimin özelleşmesinin önüne neden ve nasıl geçilmelidir? halkın karar süreçlerine katılımı hangi sebeplerden "dolaylı" kalmaktadır?

  ve nihayetinde tüm bunların, kadınların sokakta rahat yürümesi -of, ne eskimiş bir söz öbeği bu!- ile olan alakası nedir?
 • canan kaftancıoğlu taraftarlarının yanlış anladığı önermedir.

  iyi partiye oy vermenin mantığı onu güçlendirerek chp'yi zorlamak değildir. chp maalesef bir başka partinin oy oranına bakıp "yüzeysel" politika değişiklikleriyle düzelecek bir durumda (bence) değildir. chp'deki sorun görüldüğü üzere çok daha derindir ve ancak gerçek atatürkçülerin üye olup parti içerisindeki tüm bu sülükleri temizlediğinde düzelebilecek bir sorundur. o sülükler temizlenmeden chp'nin iktidar olması ülke için de hayırlı değildir. iyi parti chp'deki temizlenme süreci bitene kadar en azından otokrarik rejimden kurtulup nefes alınabilecek, vatansever kadroların olduğu daha güvenli bir limandır. o yüzden oy verilmelidir.

  chp içerisindeki kripto hdp'li sülüklerden temizlenip tekrardan atatürkçü kadrolara, atatürk devrimlerinin, atatürk ilkelerinin ruhunu taşıyan kadrolara sahip olduğu zaman zaten ekonomiden, eğitime; eşitlikten laikliğe, tarımdan üretime tüm sorunları çözebilecek politikalara sahip olacaktır. cumhuriyetin ilk yılları da buna en güzel örnektir.

  gerçek atatürkçülerin bugüne kadar totolarını kaldırmamalarının sebebi "ideolojiye/ideolojisizliğe içkin bir yöntem yoksunluğu" veya "düzenden umudu kesmemek "değildir. herkesi bilemem tabi ama benim şahsi sebebim chp içerisindeki çoğu kadroya güvenmem, canan kaftancıoğlu ve ekürisi gibi insanların, ideolojisi 6 ok olan, tüzüğünün neredeyse ilgili her sayfasına bu ilkeler işlemiş olan bir partiye, sırf oy potansiyeli yüzünden ilkelerini gram paylaşmadıkları halde bu kadar alçakça, bu kadar aşağılık bir şekilde, bu kadar sinsice iliklerine kadar sızacaklarını tahmin etmemem.

  olan olmuş, biz insanları kendimiz gibi bilirken ve güvenirken aşağılık bir şekilde sızmışlar, hatta neredeyse ele geçirmişler. ve gene maalesef tüm bunlar olurken muhtemelen "kol kırılır yen içinde kalır" mantığıyla bu sinsi işgal insanlara içerideki kadrolar tarafından da pek duyurulmamıştır. o zaman o güven biter, o toto kaldırılır, bu aşağılık sinsi sülükler ait oldukları yerlere geldikleri gibi gönderilirler. parti, bu ülkenin tek kurtuluşu olan 6 ok çizgisini en doğru ve düzgün şekilde uygulayabilecek kadrolara yeniden kavuşturulur.
 • kılıçdar'ın sizi gammazlayıp partiden attırmasıyla sonuçlanır.
  2016 yılından bir haber: https://odatv.com/…esini-ihrac-etti-1111161200.html
 • chp'yi türkiye'nin gelmiş geçmiş en milliyetçi; en türkçü lideri olan gazi mustafa kemal atatürk'ün kurduğunu unutanların chp'yi yeşil parkalı 'barış güvercinleri' ile dolu sananlara inat yapılan eylemdir. resmen bir bağım olmasa da soranlara atatürk'ün chp'lisiyim diyorum. oyum da iyi parti'ye gidecek. üye olmak bir şeyleri değiştirecekse üye de olabilirim.
 • zamanında hdp’ye giden oylar iyi partiye gidecek demektir. orospuluğun kitabını yazdınız...