şükela:  tümü | bugün
 • italya'nın portofino şehrinde suyun 17 metre altına konumlandırılmış muazzam hz. isa heykeli
 • italya'nın portofino şehrinde bulunan hz. isa'nın bronz heykeli. denizin 15-17 metre altında bulunan bu heykel, tüplü dalışın öncülerinden dario gonzatti'nin anısına yapıldı. 1950 yılında yaptığı bir dalış sonrası hayatını kaybeden dario gonzatti için bir heykel yapılması fikri ise, duilio marcante'ye ait. heykel, 1954 yılında fruttuoso koyuna yerleştirildi.

  heykel, 2,5 metre boyunda ve heykeltraş guido galletti tarafından yapıldı. dario gonzatti'nin anısına yapılsa da, denizdeki insanları ve dalgıçları koruması yönünde anlamlar da yüklendi. italyan ordusunun ve serbest dalgıçların da yardımıyla, şu an bulunan koya yerleştirildi.

  christ of the abyss'in yapımında kullanılan malzemeler de oldukça ilginç. yapımı için; eski madalyalar, gemi parçaları, denizaltı pervaneleri ve çanlar kullanıldı. 2003 yılında yaşanılan korozyon sebebiyle de çıkartılıp temizleme işlemi yapıldı.

  tüplü ya da serbest dalış yaparak da heykeli görmek mümkün. dalış yapma fırsatı olmayanlar için san fruttuoso kilisesinde heykelin bir kopyası sergileniyor.

  işte christ of the abyss:
  https://www.youtube.com/watch?v=tzmhckfwirq
  https://www.youtube.com/watch?v=ybq-6jrd_jm