• teorisine göre ışık ( veya ışın ) , geldiği yoldan geri dönmektedir.
 • ismi bugünlerde cassini ile beraber saturn'e ulaşan ve nihayetinde titan'a iniş yapacak olan huygens sondasına verilmiştir.
 • saturn' un uydusu titan'i ilk gozlemleyen hollandali fizikci ve astronom. sir isaac newton christian huygens'e cok guvenir cogu calismasini mektuplarinda once onunla paylasirmis.
 • satürn'ün uydusu titan'ı keşfeden bilim adamıdır. ayrıca merceklerin odak noktalarını hesaplamak için ışığın kırınımı yasalarını bulmuştur.
 • 14 nisan 1629'da den haag'da doğup, 8 temmuz 1695'te den haag'da hayata gözlerini yuman hollanda'lı bilim insanı. 1656'da ilk kitabını yazmıştır *. bu kitapta olasılık hesaplarını ayrıntılı bir şekilde anlatmış, yazmış, çizmiştir. teleskobun ilk kullanılmaya başladığı zamanlarda hayatını gözlük camı yaparak kazanan spinoza ile tanışmış ve güçlü bir teleskop yapmıştır. 1663'te ingiliz kraliyet bilim akademisi üyeliğine seçilmiştir ve törene gittiğinde newtonla tanışmıştır. newton ingiltere'de kalması için çabalasada uğraşları boşuna çıkmıştır, çünkü; 14. louis'in tek çağrısı yetmiştir ve fransa'ya gimiştir. 1657'de sarkaçlı saat yaptı, bu buluşu denizcileri gözönüne alarak yaptı. fakat yerçekiminin sarkaç üzerindeki etkisini gözardı etti, daha sonra farketti ki; dünyanın merkezinden uzaklaştıkça sarkacın salınımı yavaşlıyor ve saat geri kalmaya başlıyordu. mars'ın bir gününün yaklaık 24 saat olduğunu keşfetmiştir ve bazı marsla ilgili bazı çizimler yapmıştır. pi sayısını 35 ondalığa kadar hesaplamış ayrıca logaritmik eğrinin tanımını yapmıştır. diferansiyel hesap üzerinde çalışmıştır ayrıca bu hesabı newton ve leibnitz'den önceki zamanlarda en üst noktalara getirmiştir. sonralarda paris'te leibnitz'e matematik dersleri vermiştir *. sarmaşık eğrisi üzerinde düzeltmeler yapıp zincir eğsrisini çözmüştür. çekme eğrisini tanımlamıştır. dahası da; sikloid eğrisini düz bir yolda sabit hızla yuvarlanan bir çemberin üzerindeki noktanın izlediği yol olarak tanımlamış özelliginin ise aynı yükseklikte cisimler içinde, üzerine konulan cisimlerin kayarak en kısa zamanda aşağı vardığı şekil olması olarak açıklamıştır.
 • (bkz: cosmotheoros)
 • satürn'ün halkası olduğu önerisini de ilk defa kendisi getirmiştir. (bkz: #17121298)
 • sabit frekansla titreşen bir kaynak tarafından üretilen esnek ortam dalgaları yayılma ortamında ve yayılma düzlemleri üzerinde bulunan -ulaştıkları- her noktayı kaynağın frekans ve genliğinde titreşen yeni bir dalga kaynağına dönüştürürler.

  dalga mekaniğine ilişkin çalışmaları sonucunda kendi adı ile anılan prensibi üreten bilim adamı.
 • yaklaşık 1690 yıllarında, new conjectures concerning the planetary worlds, their inhabitants and productions adlı eserinde

  ''ne denli kocaman olmalı gökyüzündeki küreler... ve iktidar oyunlarımıza, gemi seferlerimize ve tüm savaşlarımıza sahne olan şu yerküremiz de ne denli küçük olmalı onlarla kıyaslanınca. şu küçücük yerkürenin zavallı bir köşesinin efendileri olma uğruna bunca insanın hayatına kıyan krallarla prensler için göz önünde tutulması gereken, üzerinde düşünülmesi şart olan bir nokta bu.''

  demiştir.

  inanır mısın huygens, hiçbir şey değişmedi geçen 320 yılda...

  edit:
  330 years later
  status: same
  we are: still fucked
 • "ben bir dunya vatandasiyim, ve dinim de bilimdir" diyen constantine huygens'in ogludur.

  filozof descartes baba huygens'i ziyaretinden sonra "bir insanin bu kadar cok alanda ayni anda bu kadar basarili olabilecegine inanmazdim" der. zira bestecilikten tercumanliga, resimden (rembrandt'i kesfeden de kendisidir) matematige kadar genis bir yelpazede iyi isler cikarmistir.

  iyi oldugu bir alan da ebeveynlik olsa gerektir, ki oglu kendisinden aldigi ilhamla saturn'un uydusu titan'i kesfetmis, yillar sonra titan'a giden uzay aracina soyisimlerinin verilmesini saglamistir.
hesabın var mı? giriş yap