şükela:  tümü | bugün
 • her ne kadar ramses serisiyle bi ramsesmani baslatsada...ki bu iyi oldu..adamin 93 te falan yazdigi tr de daha yeni basiliyo:(simdiye kadar 30 kitap falan basmıs ejiptoloji uzmani..misir hakkinda hoj yasanmıs hikayeler uydurmayi seven bi yazarimiz...ramses serisinde ramses hakkinda fazlaca ucan..yani bazi seyleri kafasindan uydurmus olsada...bayagi insanlarin ilgisiyle karsilasmıs..ben dahil...kitapcilar eserlerini basmak icin yarisiyolarr..tabii onlarda bu misir furyasindan paylarina düsenden istifade etmek amacindalar...ama insanlari kaziklayarak istifade....:(
  yazarin tr cevrilen katledilen piramit adli eseri...3.5milyon ve 3 lemeden ilki..birincisini okudunuzda mutlaka 2 ve 3 ü de alcaksiniz...ama kitap fransada tek bi kitap halinde ve 6 milyon..buda kaziklamanin onde gideni...
  son tutankamon olayini aldim büyük bi zevklede okudum..adam güzel yaziyo ama biraz da biraz daha gercekci seyleri ele alsa hep hikaye hep hikaye olmaskii yaa
 • rivayete göre bööle bir adam yokmuş; mısıra turist çekmek isteyen bir firma yazdrmış o kitapları...
 • eger bu adami begenmediyseniz, (bkz: gerald messadie) .
 • fransız yazar pariste yerleşik ejiptoloji enstitüsü müdürü yakın doğu etüdleri uzmanı kişi antik mısır ile ilgili kitaplarının yanısıra kudüs ve birinci mabet le ilgili kitapları da vardır. (bkz: hiram usta ve süleyman peygamber)
 • galibi olmayan kadeş savaşı'nı, ikinci ramses'in mısır'ı kazanmış gibi gösteren, bi de bunu ballandıra ballandıra anlatan* turşu kavanozu.
 • ramses serisinin üzerine tutankamon olayını okuyunca her kitapta ya başka bir karaktere bürünüyor ya da bu kitapları yazan başka kişiler diye düşünmemize neden olan fransız yazar. pek fransız gibi değildir.*
 • sadece mısır üzerine değil, ezoterizm üzerinde olan kitapları da çok önemli olan yazar. ülkemizde daha çok mısır üzerine yazdığı romanlarla tanınıyor.
 • ramses serisinde abartıya kaçsa da gayet sürükleyici bir eserler dizisi ortaya çıkarmış mısırcı... öte yandan okumaya devam ettiğim akhenatonla ve sonrasıyla ilgili güneş kraliçe isimli kitabı çok baştan savma olmuş ama dönemi anlatması açısından bir bakış açısı sunuyor en azından.
 • ramses serisinin kitaplarının arka kapağında "dünyada satış rekorları kıran tarihi roman" yazar. ve bu kitabı okumak, önceleri çok anlam veremediğim; tarihi romanın, tarihi kişi ve olaylara değinirken aynı zamanda tarihsel kişilerin yaşadıkları olayın belki hayalgücü eklenerek ama neticesinde bilinen şekliyle anlatılması mı? yoksa tarihsel isimlerin kullanıldığı ama o kişilerin yaşadıkları olayların yazarın hayal gücü ile belki biraz belki çok fazla değiştirdiği olaylar ve sonuçlarla mı anlatılması gerektiği konusundaki tartışmanın aslında ne kadar haklı, olması gereken, mümkün bir tartışma olduğu fikrini verebilmekte. hatta çoğunlukla kitabı okurken bu durumdan büyük rahatsızlık duyulabilmektedir. ve aslında bu his de sizin tartışma konusunda bir fikrinizin olmasını sağlayabilir yani taraf olanbilirsiniz. bu durum kitabı okurken devamlı dikkatli olmanızı sağlasa da hiç öyle dikkatli olup bilgileri hüp diye çakeceğiniz bir roman değildir. ama sürükleyicidir, eğlencelidir nedeni de gerçekten çok gizemli zamanların ve kişilerin anlatılmasıdır. düşünsenize antik mısırda musa ve ramses ile birlikte firavunlar zamanını okuyorsunuz. ama tam heyecanalı bir okuma sırasında hz. musa' nın elinde ki sopayı atıp firavuna kerametini gösterdiği, o bilindik sahne yerine yerine, çok farklı bir ortamda; henüz 15-16 yaşında olan ramses ve musa'nın, arkadaşlarıyla yılanı sopa gibi kavraması ve sopaymış gibi tutabilmesi olayı ve bunun aslında basit bir numara olduğu bilgisi anlatılıyor. ya da hititlere saldırılar sırasındaki dikilitaş sahneleri. öyle bir kuşku bırakır insanın içinde kitapta okunan tüm bilgiler internetten araştırılıp teyit edilmek istenir. faydalı ve bilgiye teşvik edici olduğu düşünülebilir ama dönem hakkında eğlenceli bilgiler okumak isteyen ve özellikle araştırmacı olmayan insanlar için, içi gerçek kişiler ama yalnış olaylarla dolu olması mümkün bir kitap.
 • türkiyede basılmış olan bütün kitaplarını okuduğum yazar. ama kitaplarında kurgu hep aynıdır. karakterler isim değiştirir sadece. ramses ise bu kurgular arasında hepsinin genel ve özel yanlarını tek bir bünyede toplar.

  her kitabında mutlaka bir aklı selim ermiş gibi davranan, bir girişken tez canlı, ermiş olanın tek ve sadık sevgilisi, azgın ve cesur olanın sex ve evlilik üzerine en az iki eşi vardır. bunun yanında süpersonik devlet adamı karakteri de mevcuttur. ışık taşı serisinde mısır yargıcı üçlemesinde tuthankamon olayı nda mısırlı champollion da kara firavun da ve hiram usta ve süleyman peygamber de bu hep aynıdır. konu herşey yolundayken bir anda işe bir komplo ve bu komplonun insanı şaşırtıcı gizli uygulayıcıları vardır. üsluba alışınca diğer kitaplarda sonunun ne olduğunu kötü karakterin aslında kim olduğunu çok kolay tahmin edebiliyorsunuz.

  bir de cidden yazdıkları arasında tutarsızlıklar diz boyudur. ramses serisinde musa firavunun en yakın arkadaşlarındandır ve mısırdan onun döneminde çıkmıştır. (bkz: ebu simbelin kraliçesi) ama tuthankamon olayında yasa levhalarının içinde olduğu ahit sandığı tutankamonun şapelleriymiş gibi bir söylem geçer. hatta türkiyede en son yayınlanan tuthankamon son sır adlı kitapta musanın sapkın firavun akhenatonun veziri olduğu onun döneminde mısırdan çıkıldığı yazar. bu bilgi karmaşası iki kitabı okuyan kişi için yazar hakkında "senin anlatacağın tarihi sikiim" hissiyatı uyandırır. zira akhenatonun vezirinin yusuf olduğu kesin olmamakla birlikte bir çok kaynakta belirtilir. hatta ramses serisinde bile buna benzer bir bilgi vardır.

  aynı şekilde ramses serisinde ramsesin annesi tuya nın nefertariden önce öldüğü belirtilir. ama mısır yargıcı üçlemesinde nefertarinin öleli yıllar olsa bile tuya hala hayattadır.

  aynı şekilde ışık taşı serisinde de adı geçen ramsesin yanından öldüğünde bile ayrılmayan çocukluk arkadaşı en yakın dostu ve mevki olarak vezirle aynı seviyede olan ameni mısır yargıcında yok sayılır. adının anılmamasını geçtiğim böyle bir kişinin varlığından bile bahsedilmez. üstelik ramses özellikle 3. kitapta olaylara bizzat dahil olduğu halde.

  yani kitapları keyfekeder yazdığı tarihten fantastik öykü yaratmaktan başka hiç bir şekilde yararlanmadığı söylenebilir rahatlıkla bu zatı muhteremin.

  edit: entryyi yazdığımı ben bile unutmuşum. halbuki kitaplarını ayıla bayıla okuduğum adamı niye bu kadar gömdüğümü anlamadım. sanırım kitaplarda anlatılan tarihi dönem ve olaylar arası tutarsızlık yüzünden çok sinirlendim.