şükela:  tümü | bugün
 • londra 'da bulunan, dünyanın en önemli müzayede evlerinden birisi.

  web sitesi ise;

  http://christies.com/
 • (bkz: sotheby's)
 • fransız işadamı françois pinault'a aittir. 32 ülkede 53 ofisi bulunuyor.
 • christie's, sotheby's ile birlikte dünyanın en önemli ve dolayısıyla en meşhur müzayede kuruluşlarından biridir.

  efendim; şimdi bu müzayede kuruluşunu, ülkemizdeki örnekler ile karıştırmamak gerekir. ilk önce 1766'da, yâni 250 sene evvel kurulmuş bir işletmeden söz ediyoruz. bu anlamda güzel ülkemizde bu yaşlarda değil bir işletme, herhangi bir kurum, bir kuruluş var mı; bilmiyorum. çemberlitaş hamamı ya da istanbul üniversitelerini saymazsak...

  hakikatten de "christie's"e ismini veren james christie, ilk açık arttırmayı 5 aralık 1766 târihinde gerçekleştirmiş. tabii ki, müsterilerin cem-i cümlesi aristokratlar imiş. james christie'yi ihyâ eden kişi işe, 2'inci katerina'dır. christie, "büyük katerina"ya, vaktiyle ingiltere'nin ilk başbakanı robert walpole'nin resim koleksiyonunu satmış. hatta derler ki, bugünkü ermitaj müzesi'nin temeli olmuştur bu koleksiyon.

  bugün christie's müzayede şirketi, fıransız françois-henri pinault'ya âit. pinault, ilk önce 1998'de 250 milyon $'a şirketin %29'unu, ardından da 1,2 milyar $'a geri kalanını satın aldı. christie's evvelden bilenlerin bildiği bir isim iken, 1998'den sonra dünya çapında meşhur oldu. 1998'de 1,5 milyar $a satılan bu kuruluş, 2013'te yıllık 7 milyar $ ciro yapar hâle geldi.

  şimdi bu hâl, günümüz dünyasıyla yakından ilintili. eskiden bu sanat işleri avrupa'da, sonra da hem avrupa'da hem amerika'da yapılırdı. sadece ilgilenenler, meraklısı, parası olanlar bilirdi ne olup ne bittiğini. ama bugün güzel ülkemizde bile koleksiyonerler var. siz bir de çin'i, hindistan'ı, ortadoğu ülkelerini, endonezya'yı falan filan düşünün.

  bugün sanat'ın niteliği ucuzladı, ama maddî değeri yüzlerle, binlerle katlandı. bir perestiş nesnesi hâline geldi sanat eseri. bu toplumsal özelliğinin yanısıra, dünyada doğru yatırım yapılmış bir sanat eseri kadar kâr eden çok az nesne var. falan filân, konuyu saptırmadan...
 • konuyu saptırmadan; christie's ile ilgili çok meşhur bir anımı da sizlerle paylaşayım, müsâdenizle.

  almanya'nın bavyera eyâletinde augsburg derler bir kent vardır. augsburg'ta "georg rehm" nâm bir müzâyede evi var. georg rehm, kendisine getirilen 17'inci yüzyıldan kalma kirman menşeyli bir iran halısını uzmanlara, bilirkişilere inceletiyor ve 900€ pahâ biçiyor ve 19.000 €'ya hamburglu bir sanat simsarına satıyor.

  bu halı, 2010 yılının nisan ayında londıra'da tekrar ortaya çıkıyor. bu sefer işin içinde christie's var. christie's halıya 346 bin € pahâ biçiyor ve tam 7.2 milyon €'ya suudî bir alıcıya satıyor.

  tabii ki, bu değerli halının ilk sahibi hanım ve georg rehm ve hamburglu simsar tüm dünyada alay konusu oluyor. halının ilk sahibi hanım, rehm hakkında adam kazıklamak gerekçeli bir dava açıyor ve hatta bu dava hâlâ devam ediyor, falan filan....

  kıssânın esas hissesi, bu sanat "sektörü"ndeki ve müzayede işindeki karlılığa odaklanması gereken nokta-i nazardır efendim. 900€ luk bir halıcağız, 7,2 milyon €'ya satılabiliyor ve alıcılar da bu halıya sâhip olabilmek için birbirlerini yiyor. işte "sanat"'ın bugün vardığı hâl, ticâri metâ olarak değeri, müzâyede işindeki kâr marjı ve christie's...
 • yakında gilmour babanın evladiyelik gitarlarını açık artırmayla satacak olan, dünyanın en eski müzayede evlerinden birisi.

  emekli olmuyorum henüz dedi ama black strat açık artırmada yerini almış. floyd’u yaş sebebiyle ıskalamış olmak mı, yoksa yaş almaktan mıdır bilemiyorum ama içten içe üzdü beni bu durum.