şükela:  tümü | bugün
 • fransa'nın ekonomi bakanı. bu beyaz saçlı hanımefendi fransa'nın teknik direktörü raymond domenech'in kazandığı primlere kafayı takmış. ne de olsa lagarde vakt-i zamanında mayosunu kendisi satın alan bir senkronize yüzmeciydi. buna çok takılmamalı. tabii amatör ruhundan olsa gerek, henry'nin eli vakasından sonra da maç tekrarlansın demişti. yoksa şaşırdınız mı...
 • sağcı sarkozy ve adamlarının
  sosyalist part'nin olası cumhurbaşkanlığı adayı dsk'nın
  abd'de patlak veren skandalı sonrası
  kendilerine yakın bir kişinin imf'nin başına gelmesini istemeleri nedeniyle
  gizli bir kampanya ile imf'nin başına getirmek için uğraştıkları kişi.
 • buyuk ihtimalle imf'nin yeni baskani olacak kisi.
 • imf tarihinde ilk kadın başkan olacak kişi ama meksika agustin carstens'i aday gösterdi, eğer o seçilmezse imf koltuğunda göreceğimiz yeni başkan kişi.
 • imf başkanlığının en güçlü adayları olarak görülüyor. bugün adaylığını resmi olarak da açıklamıştır. ancak gelişmekte olan ülkelerden büyük bir muhalefet görmektedir. bu arada kendi el yazısı da pek okunacak tarzda değil gibi görünmektedir.

  (bkz: http://online.wsj.com/…christinelagarde20110524.pdf)
 • bernard tapie ile credit lyonnais arasindaki uyusmazlikta gucunu kotuye kullanmakla suclanan ve nufuzunu kotuye kullandigi gerekcesiyle iki ayri olaydan daha sorusturmaya tabi tutulacagi tahmin edilen, bu sebeplerle imf baskanligina adaylik sureci hayli tartismali gececek kisi.
 • strauss-kahn’ın istifasının ardından boşalan imf başkanlığı için “favori aday” olarak gösterilen fransa maliye bakanı.

  kendisiyle alakadar bomba bir hadise kürşad tüzmen'den gelmiştir.

  “christine, dün (önceki gün) beni aradı. ‘ne yapayım?’ diye sordu. insanın kendini yenilemesi lazım, bir sıçrama gerekir dedim. aday olması için cesaretlendirdim”

  buradan
 • amerika da secimde kendsine destek vereceğini açıklamistir. salı gunü baskan olacağı kesin artık.
 • resmi olarak yeni imf baskani olarak secildigini twitterdan ilan etmistir, hayirlisi olsun.
 • imf'nin başına ilk kez bir kadın geçti

  abd, rusya ve çin gibi ülkelerin desteğini alan fransa maliye bakanı christine lagarde, strauss kahn'dan boşalan koltuğa oturdu.

  abd’de cinsel taciz suçlamasıyla ev hapsinde tutulan ve görevinden istifa etmek zoruna kalan dominique strauss kahn'dan boşalan imf başkanlığına bir başka fransız geldi.

  fransa maliye bakanı christine lagarde bu koltuğa oturan ilk kadın oldu.

  55 yaşındaki lagarde başkanlık için meksika merkez bankası başkanı agustin carstens ile yarıştı.

  uluslararası para fonu başkanlığı koltuğunda ilk kez bir kadına emanet. fransa maliye bakanı christine lagarde imf'nin yeni başkanı oldu.

  abd, rusya ve çin gibi ülkelerin desteğini alması nedeniyle seçilmesine kesin gözüyle bakılan 55 yaşındaki lagarde, paranın patronluğu için meksika merkez bankası başkanı agustin carstens'le yarıştı.

  gelişmekte olan ülkelerse, yine bir avrupalı'nın imf başkanlığı'na getirilmesine karşı çıkıyordu.

  imf’nin eski başkanı strauss kahn, new york'ta kaldığı otelde çalışan bir kadına cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle tutuklanmıştı. 24 saat ev hapsinde kalmak üzere serbest bırakılan ve yargılanma süreci devam eden strauss kahn, 19 mayıs 2011 tarihinde görevinden istifa etmişti.

  christine madeleine odette lagarde 1 ocak 1956 tarihinde fransa'nın başkenti paris'te dünyaya geldi.

  babası robert lallouette, rouen üniversitesinde ingilizce profesörü ve annesi nicole öğretmen olan lagarde, 1974 yılında le havre kentindeki claude monet lisesinden mezun olduktan sonra abd'nin maryland eyaletindeki bethesda bölgesinde holton-arms kız okuluna gitti. hukuk mezunu lagarde, siyaset biliminde master yaptı.

  lagarde, abd kongre'sinde eski abd savunma bakanlarından william cohen'in asistanı olarak çalıştı.

  1981 yılında uluslararası hukuk firması baker& mckenzie'nin paris bürosunda çalışmaya başlayan lagarde, 1995 yılında şirketin yönetim kuruluna girdi ve ekim 1999'da baker& mckenzie'nin ilk kadın başkanı oldu.

  dominique de villepin hükümetinde 2005 ve 18 mayıs 2007 arasında ticaret bakanı olan lagarde, 18 mayıs 2007 ve 19 haziran 2007 tarihleri arasında françois fillon hükümetinde tarım ve balıkçılık bakanı olarak, 19 haziran 2007 tarihinden itibaren ise maliye bakanı olarak çalışmaya başladı.

  g-8 ekonomik işler bakanı olan ilk kadın unvanına sahip lagarde, financial times tarafından 16 kasım 2009 tarihinde avro bölgesi'nin en iyi maliye bakanı seçildi. lagarde ayrıca, forbes dergisinin 2009 yılında ''dünyanın en güçlü kadınları'' listesinde 17'inci sırada yer aldı.

  genç yaşlarında fransa ulusal senkronize yüzme takımında yer alan lagarde'ın, pierre-henri lagarde (1986) ve thomas lagarde (1988) adında iki oğlu bulunuyor.

  lagarde, 25 mayıs 2011 tarihinde imf başkanlığı için resmen aday olmuştu.

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25227558/