şükela:  tümü | bugün
  • batman'i falan geçiniz memento'yu, inception'ı, the prestige'i, interstellar'ı çekti bu adam. oha lan yazarken içim gitti. ben iyi film söyle diye tavsiye isteyen adama ilk nolan'ın filmlerini izle gel diyorum. adam gelmiş overrated diyor, pehhh.
  • overrated diyenler bir zahmet bu adamın klasmanını da yazsınlar. hangi yönetmenlere benziyor mesela? hangi yönetmenlerle aynı ligde? hangi yönetmenlerin alt sınıfında? bir zahmet bunu da söyleyin. öyle boş atmakla olmuyor gençler.
  • mementolar da tonbiktoymuş
  • 50 sene sonra tarihin gordugu en iyi yonetmen unvanını kazanacak olan ama 30'lu yaslarında henuz amerikalılar tarafından siklenmeyen adam.

gelecekte kendisinden bekledigim hareket sudur: alacagı ilk en iyi yonetmen oscarını sırayla salondaki herkesin gotune sokup cıkartması. hak ediyor cunku bunu yapmayı.
  • akıllı olması gereken yönetmen. ekşi sözlük ahalisi olarak adamı dize getirmeyi bildik sonunda.
  • bana gore su an sinema dunyasinin jose mourinho'sudur. memento ile porto yillarini yasamistir. batman begins ve the dark knight ile chelsea. inception ile inter. the dark knight rises'da biraz sicti o yuzden real madrid. ve interstellar ile tekrardan chelsea gunlerine dondu. kemik kadrosu var onun da tipki mourinho'nun bi ara gittigi her yere carvalho, essien, ferraria gibi oyunculari goturmesi gibi nolan'in da christian bale, michael caine gibi oyunculari ve hans zimmer gibi yardimcilari var her yeni yapiminda. ikisi de genc ve kendilerine ait ozel bir karizmalari var. mesela bence ingiltere milli takiminin basina gecerse, nolan bayagi iyi isler yapar bu non-lineer kafa yapisiyla. mac basliyor ama 23.dakikadan basliyor. sonra 2.dakikaya sonra uzatmalar derken duduk caliyor ama mac basliyor tekrardan. ve bakiyorsun ingiltere 8-0 kazanmis. herkes saskin tabi niye boyle oldu acaba diye tartisiyorlar. ama sonucta ingiltere milli takimini uzun yillardan sonra dassak oglani sifatindan kurtaracak kisidir bence.
  • dâhi yönetmen. otuzbir çekse izlerim.

(bkz: memento)
    (bkz: inception)
    (bkz: the prestige)
  • ben yönetmen olsam, the dark knight'ı çeksem ve oscar adaylığı alamasam sinemayı bırakırdım. bu adam gitti inception'ı çekti.
  • interstellar filmindeki solucan deliğinin gerçekçi olması için 4 ay modelleme ekibi ile çalışan dünyaya yerçekimsel etkisinin mantıklı olması açısından büyüklüğünün hesaplanması için astrofizikçilerden bir grup kurduran yine filmdeki kara delik'in görselliği için nasa'dan destek alan adama overrated demek. vallahi ayıptır günahtır. underrated deme ama overrated hiç deme.

(bkz: başlık içinde gezerek seri eksi vermek)

(bkz: açacağın başlığa sokayım ben imdb'ye gidiyorum)
  • memento'nun yazarı ve yönetmeni, umut vaad eden insan