şükela:  tümü | bugün
  • biri eyleme geçer, diğeri konuşur.
  • christopher nolan senaryo adamıdır.filmin sonunu asla kestiremessiniz.kesin bi kere dahi olsun oha cekersiniz.ama aynı filmi en fazla bi kere daha izlersiniz.tarantino icin senaryonun önemi yoktur.her saniyesini adım adım izlersiniz.filmin sonunda oha cekmessiniz.ama on yıl boyunca sahneleri tekrar tekrar defalarca izlersiniz. ama ikisininde ortak yönü ne derseniz , ikisinede 10000 dolar verin bununla bir film cek deyin iki filmin ikiside sahaser olur.biraz daha fantezi yapmak istersek senaryosunu nolan ın yazıp cekimlerini tarantino nun yaptıgı bir film.sanırım 2087 yılında torununum cocugu imdb top 250 listesine bakarken taa 2010 küsür yılında yapılan film hala nasıl ilk onda diye düsünür durur....
    (bkz: imdb)
  • kıçımla güldüğüm karşılaştırma. parke ile kitap karşılaştırması kadar kel alaka.

not: kişileştirme vs'nin sol tarafı ile sağ tarafı dikkate alınarak yapılmadı.

not 2: ikisini de ayrı ayrı severim.

not 3: olması gerektiği gibi.

(bkz: şakaysa hiç komik değil ciddiyse çok komik)
  • gördüğüm en sikimsonik kıyaslamadır.tarantino film boyunca hiçbirşey anlatmaz ama mal gibi izlersin.nolan ise derine iner ve sonunda da beklenmeyen birşey koyar.fark var arada
  • c. ronaldo vs sabri sarıoğlu başlığı bile daha mantıklı amk.
  • tarantino'nun diyalogları muazzamdır, özenle seçilmiştir. insanı pek sıkmaz, bazen bilgi verir. filmlerinin konuları öyle abartılacak düzeyde değildir ama bir şekilde izletir kendini.

nolan'ın diyalogları genelde klişedir fazla bilgilendirmez insanı. filmi anlayana kadar filmin yarısı geçer. insanı sıkar. ama kurgusu muazzamdır. filmin ikinci yarısından müthiş zevk alırsınız. eliniz ayağınız titremeye başlar.

bana göre tarantino'nun bir adım önde olduğu versus.
  • filmlerini izlerken en çok keyif aldığım yönetmenlerden ikisi. trantino'nun the hateful eight filminin directors guild of america özel gösteriminden sonra nolan ile yaptığı soru cevap videosunu izlemek bana bu kıyaslamanın ne kadar gereksiz olduğunu hatırlattı.

https://www.youtube.com/watch?v=1en2puqbnvy
  • tarantino çok iyi yönetir
    nolan çok iyi yazar ve yönetir.
  • güzel bir kıyaslama. bence gayette iki yönetmen karşılaştırılabilir, her ikisi de kendi çektikleri film türlerinde yüksek bütçelerle çalışıp hollywood stüdyo sistemi içerisinde kendi tarzlarını ortaya koyabilen yazar ve yönetmenler. şayet kendi hikayelerinin senaryosunu yazıp, filme çekseydi david fincher'ı da aralarına ekleyebilirdim ama onun kıyaslaması scorsese ile daha uygun olur.

nolan ve tarantino’ya gelecek olursak; ikisinin de birbirlerine üstün geldiği bazı noktalar var. teknik anlamda kıyaslama yaparsak nolan kompozisyon oluşturmada daha iyi bir yönetmen. görüntü ve kadrajları ayarlamada şu an üstüne adam yok bile diyebiliriz.

senaryo kısmında ise tarantino’un üstün olduğunu söyleyebiliriz. özellikle ilk dönem pulp fiction ve rezervuar köpekleri filmlerine baktığımızda, oldukça sıradan hikayelerden efsane filmler çıkarabilmesi onun mükemmel senarist yeteneği sayesinde olmuştur. nolan filmlerinde ise iyi senaryodan ziyade özgün bir hikaye vardır. film gücünü de bu hikayeden alır.

oyuncu yönetimi ve karakter yaratmada da yine tarantino’un birkaç gömlek daha üstün olduğunu söyleyebiliriz. john travolta ve uma thurman gibi aslında vasat sayılacak oyuncular onun filmlerinde harika performanslar sergileyip, kült bir figür haline gelmişlerdir. ayrıca tim roth, harvey keitel, christoph waltz ve samuel l. jackson gibi iyi oyuncu olan ama yeterince hakkı verilmeyen oyunculara da yine önemli roller vererek sinema dünyasında aranan isimler haline getirmiştir.

nolan’ın filmlerinde ise batman serisi dışında akılda kalıcı bir oyuncu performansı hatırlamıyorum. görsellik ve bu görselliği destekleyen hikayenin ön planda olması nolan filmlerinde oyuncu performanslarının biraz daha geri planda kalmasını sağlıyor.

sonuç olarak her iki yönetmeninde kendilerine üstün olduğu bazı taraflar var. net bir şekilde şu daha iyi yönetmen demek zor. tarantino'un yeri ayrıdır ama her iki yönetmen de yeni film çektiğinde ben de aynı heyecan oluşuyor.

edit:bazı arkadaşlar yüksek bütçe ifademe takılmış. öncelikle batman filmlerini referans göstermek hata olur. batman filmlerini kim çekerse çeksin o bütçeyi alır zaten. yarın öbür gün tarantino star wars çekse ona da 300 milyon bütçe verirler. nolan'ın kendi özgün hikayeleri için aldığı en yüksek bütçe inception ve interstellar'dır. yaklaşık 150-160 arası bir rakam. bilimkurgu türünde filmler olduğundan bu rakamlar normal. tarantino ise django ile 100 almıştı. onun dışında genellikle 50-70 arası değişiyor bütçeleri. daha fazlasına ihtiyacı olsa alır aslında ama türü itibariyle yaptığı filmlerin bütçesi bu skalayı karşılamaya yetiyor. bugün gidip wb veya başka şirketten kendi özgün hikayen için 50-60 milyon bütçe almakta kolay iş değil. o yüzden orada yüksek bütçe ifadesi kullandım.
  • nolan'ın tarzı genellikle bilim-kurgudur,tarantino ise gore tarzı aksiyon sever...
    anlamsız bir karşılaştırma olmuş.