şükela:  tümü | bugün
  • ilk star trek kaptanı... çekilen ilk bölüm olma özelliğini taşıyan the cage'de enterprise'ın başındadır kendisi... james t kirk'den 10 sene öncesinde de bu koltukta bulunmuştur... ekibinde bilinen seriden yalnızca mr spock bulunur...
  • her ne kadar star trek'in ilk bölümü olan the cage'de enterprise'ın ilk kaptanı gibi algılansa da, star trek the animated series "the counter-clock incident" bölümüne ve star trek resmi web sitesine göre uss enterprise'ın ilk değil ikinci kaptanıdır. uss enterprise'ın ilk kaptanı kaptan robert t. april'dır. christopher pike görevi kaptan april'dan devir almıştır. talos iv gezegeni ile ilk kontağı kurmuş, başka bir görev sırasında deli gibi radrasyona mağruz kalıp felç olmuştur ve garip bir tekerlekli iskemleye bağlanmıştır, konuşamamakta iskemlesine monte edilmiş ışık veren düğmeler aracılığı ile iletişim kurabilmektedir. abinin akibetini merak edenler star trek'in ilk sezondaki belki de en iyi bölümü diyebileceğimiz the menageri'yi izlemelilerdir.
  • sean mckenney tarafından canlandırılan, bildiğimiz ilk starship* commander. deneme bölümü olan the cage'de görüldükten sonra karşımıza tekrar the menagerie isimli bölümde çıkar. aslında the menagerie bölümü the cage'de geçen olayla ilgili kurulan mahkemede tanık olarak dinlenmektedir. iki bölüme yayılmış olan menagerie temel olarak the cage'in flashbacklerinden oluşmaktadır.

    deneme bölümünde yer almasına rağmen james t kirk'ün karizmasına sahip olmadığı için daha sonra kendisine rol verilmemiş gibi görünüyor.
  • star trek discovery dizisinde anson mount (nam-ı diğer cullen bohannon) tarafından canlandırılacak karakter.