şükela:  tümü | bugün
 • google'ın özellikle netbook'lar için tasarladığı açık kaynaklı işletim sistemi. yakında orada burada olacakmış. ben artık sıkma portakal suyu beklerken herifler işletim sistemi çıkardı. hayırlısı olsun ne diyelim.

  ayrıntılı bilgi için buyrun:

  http://googleblog.blogspot.com/…ogle-chrome-os.html

  edit (parsel sanatı):

  google chrome os'u en güzel tanımlayan cümle techcrunch'ta yazılmıştır, boşaltalım burayı arkadaşlar hadi lütfen.

  sözlerini de yazayım tam olsun:

  "what google is doing is not recreating a new kind of os, they’re creating the best way to not need one at all."

  linkini de vereyim tamtam olsun:

  http://www.techcrunch.com/…-and-its-made-of-chrome/
 • yeni bir savasin habercisi.
 • linux dagitimi olmayacak olan bir isletim sistemi. ayni android'de oldugu gibi sadece cekirdek ve temel sistem olarak linux kullanilacaktir. aslinda googleblog'da yazilanlardan nasil olacagini tahmin etmek o kadar da zor degil. yakin zamanda duyurulan html 5, google gears vs'yi dusunursek, isletim sisteminin kendisi bilgisayari sadece calistirmaktan sorumlu olacak. ancak asil uygulamalari calistiran alt yapi google gears ve google chrome'dan olusacaktir.
 • ad words'ü daha şık gösteren os olacaktır.
 • cok da yeni olmayan bir fikrin daha saglam bir sekilde uygulanmis hali olacaktir. tarayici tabanli isletim sistemi fikrinin daha once uygulanmis hali icin (bkz: byzantine os)
 • google'ın, neden v8 javascript engine, ecmascript 5 ve html 5'e büyük önem verdiğinin cevabı. ayrıca, genellikle bombaları bir anda patlatan google'ın, 2010'un ikinci yarısında yayımlanması beklenen bir ürünü erkenden* duyurması da ilginç.
 • google'in bu isletim sistemini 1 yil onceden duyurmasina ragmen, ellerinde hali hazirda (alfa surumu de olsa) calisan bir sistem olduguna eminim. keza ayni sey android'de de olmustu. duyuruyu yapmislar ve kisa bir sure sonra da sdk'si yayinlanmis ve android developer challenge duyurulmustu. yakin zamanda windows 7'nin geliyor olusu ve windows 7'nin netbook piyasasi icin windows xp devrinin kapanisina isaret olusu, hali hazirdaki ion platformu ve intel'in yeni atom serisi gibi gelismelerin yaninda, "ben de buradayim" dercesine yapilmis bir duyuru gibi duruyor. ayrica html 5'in ve gears'in kullaniminin, bu isletim sistemi piyasaya cikmadan once yayginlasmasi icin bir sebep, bir ivme veya bir motivasyona ihtiyac vardi*
 • google'in bu isletim sistemini yapacagi 5 sene oncesinden belli olmustu. (bkz: google os/#8514110)

  google artik urunleri cikarmadan sansasyon yaratarak web dunyasinda bedava reklam yapmasini ogrendigi icin onceden haber veriyor boyle seyleri, yeni bir taktik degil. (bkz: google wave)