şükela:  tümü | bugün soru sor
  • üzerinde işletim sistemi diye ağ gezgini çalışıyor. depolama işini internette yapıyor ölme eşşeğim ölme. internet depolaması hali hazırda anca yedek veya kimi konfigürasyon ayar işleri gibi küçük dosyalar açısından yeterli. ya da dosyanın kişisel bir tarafı olmayacak çevrimiçi akış olarak alınabilecek vs. fizy olur, youtube olur. bu şekilde. benim bütün olayım googledocs'ta belge yüklemek, youtube'dan bilmemnerden film izlemek değilse, her işim çevrimiçi yapmıyorsam..

belki geri kafalıyım, belki bilmemneyim ama umrumda değil, halihazırda bu işi geleceği büyük bir hevesle fazla erken getirmeye çalışmak olarak görüyorum; yaz gelecek diye ocak ayında tişört giymek gibi. saçmalık. yaşasın klasik işletim sistemi, ve cloudcomputing'i kısıtlı anlamda işlevsel gören zihniyet.

bu arada bununla aynı cümlede macbook falan demeyin yıldırım falan düşer sözlük sunucusunun üzerine, zaten bir garip bu aralar..
  • türkiyedeki kullanım alanı tib'in bir google iplerini banlamasına bakar dolayısı ile türkiye'de kullanmak risktir hele ki 22ağustos'tan sonra.
  • bu alet hakkındaki veri güvenliği konusundaki endişelerini dile getirenlere,

"veri güvenliği konusunda şüphelerin varsa, internete girme" diyen salaklar ile,

"ölmekten korkuyorsan, sokağa hiç çıkma" diyen salaklar, aynı salak.
  • buna laptop diyenleri görünce, üniversitede öğrenim kredisine burs diyenler geldi aklıma istemsiz.
  • bes senelik apple kullanicisi olduktan sonra bugun gectigim platform. yeni macbook pro'larin burada* cok pahali olmasi ve son dort senedir cikan macbook'larin eski kalitesini ve inovasyonunu kaybettigini dusunmemden dolayi boyle bir karar verdim.

ama torrent? diyenler icin put.io onerebilirim. verilen paraya degiyor. chromecast'le televizyona isinlayip butun torrent'ler beklenmeden izlenebiliyor.

eger benim gibi kod yaziyorsaniz codeanywhere kullanabilirsiniz.

ayrica google sahip oldugunuz butun muzikleri play'e yukleme imkani veriyor.

ayrica butun android app'leri artik play'de calisiyor. google'in iki sistemi seneye birlestirecegi konusuluyor.
  • bu google elemanlarının zehir gibi zekası oldugunu gösteren alet.
    adamlar evvela google docs, calendar vs gibi bir suru hede icat ettiler, sonra chrome'un firefoxtan iyi oldugunu bize ispatladılar, şimdi de sadece browserı olan notebook yapıyorlar.
    bence tek sorun kullanıcıyı bu kadar google aktivitesine alıstırmak olabilir, ama adamlar zaten urunun reklamını simdiden "siz hazır olunca o da hazır olacak" diye yapıyorlar.
  • yanında 1-2 yıllık ücretsiz google drive teklifiyle gelen cihaz. hp chromebook 14 modelini yaklaşık 2 haftadır kullanıyorum. cihazın olumsuz yönleri şunlar:

- ucuz olduğu için doğal olarak işlemcisi ve ram'i düşük. internette dolanırken az da olsa bir yavaşlık hissediliyor.
    - yazıcı bağlayamıyorsunuz. bulut üzerinden yazdırıyor. (bkz: google cloud print)
    - touchpad'i hassas değil.
    - klavyede caps lock butonu kaldırılmış. onun yerine search butonu var.
    - ince olduğundan dolayı ethernet girişi yok.

edit: caps lock, alt + search butonlarıyla açılıp kapanabiliyormuş.
  • acer c710 chromebook'umun iyi yönleri:

- çözünürlüğü iyi. 1366 x 768 - 11.6 inç. tat alıyorum nette dolaşırken.
    - çok hafif.
    - çok hızlı açılıyor. boot yok gibi bi şey.
    - touchpad'i güzel. sözlük falan okumak ya da sözlükte yazmak için elimde bulunan en ideal alet diyebilirim.

tırt yönleri:

- şarjı çabuk bitiyor (2-3 saat falan maksimum)
    - çok ısınıyor. en büyük sorun da bu. bu kadar hafif bi aleti kucağıma alıp web'de desktop kalitesinde takılmak istiyorum -ki aletin başardığı şey de bu zaten. fakat ısınınca noluyor? göbek taşşak maşşak hepsi yanıyor. haliyle olmuyor.
    - cloud üzerinden docs, sheets falan ne yazık ki pratik değil. salt yazı yazacaksanız kurtarır da dökümana resim atayım, tablo yapayım falan derseniz kurtarmıyor. office işlerini görmüyor haliyle. iş ortamında bi boka yaramıyor, yarayamıyor :(((((((((

durum bu. vaktinde uzun bi entrim vardı, övmüştüm falan aleti; ama bi yere kadar. yine de çok iyi yönleri var, üzerine hem acer hem de başka firmalar daha gelişmiş chromebook'lar çıkardı. belki şarj ve ısınma sorunları çözülmüş aletler vardır piyasada. ha, para verilir mi? çok hafif, çok hızlı açılan bir bilgisayarda sadece internete girip desktop'taki gibi surf eylemek sallıyorum 500 liranıza değerse, verilir. yoksa daha yolu var bu aletlerin.
  • hantal toshiba laptopumun harddiskinin belvermesi sonucu geçen hafta hem işimi görebilecek, hem de rahatça yanımda taşıyabileceğim bir laptop aramaya koyuldum. bundan bir evvelki laptopum (asus ux31e) tam bu özelliklere sahipti, ancak seyahat esnasında ekranı uçtu. eskisi kadar har vurup harman savuramadığım için jenerik ayı gibi bir toshiba aldım.

performans delisi değilim, latex çalışsın, ve de wolfram'ın dosyalarını açabileyim bana yetiyor. fakat ucuz laptoplar çok çok ağır, hafif laptoplarsa anasının nikahı.

velhasılı kelam, bir kaç günlük araştırmalar sonunda asus c201 ile c202sa arasında kaldım. ilki arm ikincisi ise intel işlemcili. dropbox, mendeley gibi uygulamaların arm sürümleri olmamasına rağmen sırf amazon prime ile bir gün sonrasında alabiliyorum diye c201'de karar kıldım.

şimdi burada chromebook'ların işletim sisteminin afilli bir chrome browser olduğuna dair itirazlara şu kelimeyle cevap veriyorum: crouton. cumartesi akşamı elime geçen leptokuma pıt diye kde'li precise pangolin kurdum, cart diye bütün texlive paketlerini indirttim, hakikaten de canavar gibi.

wolfram dosyalarına gelince, bu konuda bayağı zorlandım, ama uzun uğraşlar sonucu trusty üzerine mathematica'nın (bedava olan) raspberry pi versiyonunu kurabildim.

bunun dışında bir kilonun altında ağırlığı olan ve şu anda tüm ihtiyacımlarımı karşılayabilecek bir küçük kompüter. tek problemi dropbox'un linux-arm desteği olmaması, ama en azından dropbox folderını remote drive olarak mount etmek mümkün. biraz teferruatlı oluyor ama dosyaları lokale indirmek mümkün.

aletin fiyatının amerika'da (ingiltere'de) 200 doların (sterlinin) altında olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. oturup uzun uzun okumadan önce sadece online çalışan ve browser üzerinde google apps'ten ibaret olduğunu sandığım bir aletti. ama öyle görünüyor ki crouton sayesinde, eğer multimedia/gaming derdiniz yoksa, bayağı temiz pak bir linux laptopu olarak kullanılabiliyor.
  • asus chromebook pili 10 - 12 saat arası gidiyor. ağırlığı 1 kilo kadar bir şey. eğer sadece iş ve internet için kullanıcaksanız giriş seviyesi bir laptop bile almayın. yurtdışı fiyatları 150 dolar - pound çevresinden. türkiye satılmaya başlanırsa 1000 tl üstü olur diye tahmin ediyorum