şükela:  tümü | bugün soru sor
  • chromecast'in ses cast eden versiyonu. audio jak'ı olan herhangi bir şeye bağlanıyor bu. 20 tl lik basit bir hoparlöre bile. böylece cihazlarınızdan şarkıdır türküdür ne varsa evinizde bunu bağladığınız hoparlörlere cast edebiliyorsunuz.

cast etmek ne biçim oldu lan. yayınlamak falan mı diyeyim bilemedim.
  • amplikatörlere direkt bağlanması nedeniyle, şu an hayat kurtarıcı bir alettir kendisi.
  • evinin bir köşesinde duran amfisinden ya da müzik setinden internet ya da yerel ağdaki müzikleri/radyoları/podcastleri dinlemek isteyenler için mükemmel bir cihaz. bilgisayar/telefon/tablet bağlamaya ya da ateş pahası ınternet radio aygıtları almaya hiç gerek bırakmıyor.
  • 3.5mm jack kullandığı için kabloyla yaptığım bağlantılar üzerinde bir performans beklemiyordum. niyetim sadece kablolardan kurtulmaktı. meğer spotify'da bile fark eder miymiş? edermiş valla. pırıl pırıl bir ses. kablosuz bir şeyin kablodan daha iyi aktarım yapabileceğine de inanmış oldum. iddia ettikleri kadar kayıpsızmış.
  • performans çok iyi yalnız ios kullanıcıları kendi cihazlarındaki müzikleri dinleyemiyorlar. türkiye store'unda kısıtlı sayıda uygulama ile bu cihaz kullanılabiliyor. haliyle androidde imkanlar daha geniş.
  • geçen sene aldım da, beklentilerimi karşılamadı.

1) bluetooth stream aleti yerine aldım, wi-fi'da ses kalitesinin daha iyi olacağını düşünerek, nitekim öyle, ses kalitesi iyi ama wifi olduğu için değil sanırım döneceğim buna

2) bir stream cihazı değil bu, minik bir bilgisayar gibi düşün, telefondan,pc'den kontrol edebiliyorsun. telefondaki müziği dinleyim yok soundclouddan bişeyler dinleyim olmuyor.

3) olmuyor demek yanlış oluyor ama nasıl oluyor, pc'de chromedan stream yaparsan oluyor, o da nasıl oluyor hayvan gibi delay ile. ben bu aleti şimdi spotify'i ses sistemimde dinlemek için kullanıyorum ve pratik olmayan bir sistem, aslında bluetooth'tan yine daha iyi ama adamlar yapmamış, uğraşmamış.

4) spotify stream'i sadece telefon üzerinden başlatabiliyorsun, ses kontrolleri de öyle. bağlandıktan sonra pc'den ileri geri dur şarkı seç playlist ayarla vs sıkıntısız çalışıyor ama ses kısmak acmak için telefonu alıyorsun elime. spotify'da da aynı şekilde delay var, dur diyince 2 saniye sonra duruyor.

5) delay müzik dinlemek dışındaki işlevleri kullanışsız kılıyor, tamam zaten ses aktarma aygıtı ama kalabalıkken bilgisayardan değil de ses sisteminden dinlemek istediğimde videonun sesini, olmuyor yani.

6) pluginler var bilgisayarın sesini komple vermek, ya da telefondaki medyayı oynatmak için fakat bu yazılımlardaki delay normalin 2-3 katı.

özetle sadece spotify'i ses sisteminden kablosuz oynatmak için kullanışlı olan, yine de çok tatmin edici bir kullanıcı tecrübesi olmayan bir cihaz. bunun yerine kaliteli bluetooth bişeyi tercih edilebilir. bunun da potansiyeli var işte ama yazılım olarak uğraşılmamış gibi hiç.
  • üzerinde 24-bit/96 khz değerlerine sahip bir dac barındıran, kablosuz ses aktarım ve çoklu oda cihazı. 3.5mm analog yine aynı bağlantıdan optik ses çıkışına sahip. optik üzerinden sesi tam aralıkta aktar diyebiliyorsunuz.
    kısaca optik veya analog ses girişine sahip her cihazın(hoparlör, yükselteç vb) wifi üzerinden spotify, souncloud, tunein, deezer, tidal vb. şimdilik 253 servisi kullanmasını sağlamakta.

birden fazla chromecast audio alarak google home üzerinden gruplayabilir ve aynı ağa dahil her yerde müzik/ses yayını yapabilirsiniz.
    sağ ve sol kanal olarak yazılım üzerinden şimdilik mümkün değil, yani iki adet bt hoparlörünüz var ve bunu stereo olarak konumlandırmak istiyorsanız el mahkum araya çoklayıcı/ayırıcı ses kabloları koymalısınız, bence bu cihazın en büyük eksisi de bunu yazılımla çözememek.

cihaz üzerinden basitçe tiz ve bas ayarı yapılabildiği gibi farklı odalarda bulunan cihazların ses gecikmesini önlemeye yönelik ince ayar da yapılabilmekte. dilerseniz her cihaz için farklı ses şiddetini de ayarlayabilirsiniz.

benzer mantığa sahip , benzer tasarımda kopya cihazlar da mevcut fakat bu varken onlara bence gerek yok.
    muadili hifi çözümleri(yamaha wxad-10, arcam rdac, sonos connect vb.) kablosuz hoparlörleriyle çoklu oda deneyimi yaşamak isteyen, hoparlörünü kablosuz ağın olduğu her yere taşıyan adam için pahalı ve zahmetli olabiliyor.
    neticede bunu taşınabilir bir bataryaya bağlamak ya da hoparlör güç çıkışına sahipse hoparlörden güç almasını sağlamak mümkün.

ses konusuna gelince, ben oldukça kullanışlı ve tatmin edici buluyorum. tutup 20k tl hoparlör, 15k tl yükselteç maliyetine sahip ses sisteminize bağlarsanız tabii ki tatmin olmazsınız.

ille de başka bir alternatif arıyorum diyorsanız hifiberry'e yönlenin ama bunun basitliği ve pratikliği olmayacaktır.

https://store.google.com/…cast_audio_specs?hl=en-gb

ınputs / outputs
    video output none
    audio 1 x 1/8" (3.5 mm) output
    usb ports 1 x usb (power only) micro-b
    networking
    wi-fi standards wi-fi 5 (802.11ac)
    ethernet none
    performance
    storage none
    general
    dc ınput power 5 vdc at 1 a