şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: chromixium os)
  • şunu kullanarak bilgisayarınıza yükleyebiliyorsunuz: (bkz: http://www.neverware.com/free/#freedetails)
  • kendisine ihtiyaç duymamız için bir 5 sene gereken işletim sistemi. çünkü cloud mimarinin yayılımı yeni başladı ve hala bir çok masaüstü uygulamanın web alternatifi çok iyi değil.
  • neverware tarafından yapılan cloudready modifiyesini kullanmaktayım 2 aydır. gerçekten de ölü-sorunlu-virüslü-yavaş-eski bilgisayarları diriltiyor, android ve diğer google ürünlerini seviyorsanız baya seviyorsunuz, chromebook almaktan da kurtarıyor. hele ben gibi programlarla-oyunlarla işi olmayan, bilgisayarı internet video müzik üçgeninde kullanan biriyseniz tam size göre. hız arttığından google docs, sheets ve slides sayesinde microsoft office'e ihtiyaç kalmadan kırkta yılda bir zaten yaptığım ofis işlemlerini de rahatlıkla yapabiliyorum.
    alındığında gayet iyi çalışan, windows 8.1 ve mcafee yüklü gelen casper laptopum 1 senedir berbatın berbatı durumda, aşırı ama aşırı yavaş, hele internete girmek ölüm, neredeyse bütün browserları denedim, hepsinde sonuç aynı; yarım saat bir saat sonra zaten yavaş çalışan browser donuyor ve asla açılmıyor, mecburen görev yöneticisinden kapatmak zorunda kalıyorum, virüs taraması da komple format da yaptım defalarca, değişen birşey olmadı. android 'e aşık biriyim, hele o açık kaynak kodluluğuna, rootuna, rom değiştirmesine, kişiselleştirilebilmesine. google'ın diğer birçok ürününü de çok severim, gmail , photos , drive üçlüsü internetteki evim resmen. chrome os'u duymuştum fakat türkiye'de chromebook satılmıyor, chromium os ve cloudready'yi keşfettim, windowsu silmeden dualboot'la yükledim, sonuç şu:
    -browser donmaları tamamen kesildi
    -hızlı diyemesem de windowsa nazaran baya baya hızlandı, windowsta bir programa tıklayınca neredeyse 45 saniye çember dönerdi bazen kısa süre ekran donardı, ara ara fare imleci dona dona hareket ederdi
    -açılış pek de hızlı değil, windows açılışından birazcık daha hızlı sadece sanırım dualboot olarak yüklediğimden, ama kapanış sanki tvnin fişini çekince aniden kapanması gibi
    -pc zorlanmadığından birşey açarken zorul zorul fan sesi gelmiyor sanki fanı yok pcnin 2 aydır fan sesi duymadım.

sanırım dualboot olarak yüklemeseydim çok daha hızlı bir performans alacaktım ama korsan windows yüklemeyi sevmiyorum pc kendinden orjinal windowslu olduğundan windowsunu silmedim, sonuçta belli olmaz belki birgün yine, dona dona kaplumbağa gibi çalışan, görev yöneticisi ile beni kanka yapmış windowsuma işim düşer.