• evinizde kötü, eski, kasan bilgisayar var ise hiç düşünmeden yüklemeniz gereken işletim sistemi. google chrome gibi kaynak yiyici bir tarayıcıyı üzerinde (tek uygulama olarak) çalıştırdığından, en akıcı chrome deneyimi sunan işletim sistemidir aynı zamanda.
    artıları
    -son kullanıcıya yönelik, ayar yapmaya bile gerek yok, görsel olarak çok hoş arayüz.
    eksileri
    -exe dosyalarını yükleyemiyorsunuz, linux gibi deb paketleri ya da script çalıştırmak da pek mümkün değil, dolayısıyla uygulama yüklemek (internet bazlı olmayan) pek mümkün değil.

not: düşündüğünüzden çok daha fazla işinizi internet tabanlı uygulamalar ile halledebiliyorsunuz.
  • (bkz: chromixium os)
  • yaklaşık 2 haftadır 10 yıllık hp pavilion g6 dizüstü bilgisayarımda kullandığım işletim sistemidir.
    biraz bilgisayarımın özelliklerinden bahsedeyim, zaten os'un ne kadar hafif olduğunu anlarsınız. pc'de her ne kadar 4gb ram olsa da işlemci tarafında i5 480m var, ekran kartına hiç girmiyorum zaten çünkü radeon 7400 series kartı modern işletim sistemlerinde asla düzgün bir şekilde çalışmıyor. kısacası win10 da kullansanız chromium os da kullansanız tarayıcı dışında yapabileceğiniz pek bişi yok. sanırım tek fark office uygulamaları. onda da google docs fazlasıyla yeterli ama isterseniz linux'u aktive edip native bi şekilde libre office kurabilirsiniz.
    bu os bana en çok faydasını geforce now'da gösterdi. win10 kuruluyken ekran kartında yaşadığım problemlerden dolayı çalışmıyordu. chromium os'a geçince hiç öyle bir dert kalmadı çünkü tarayıcı üzerinden direkt olarak oyunlarınızı oynayabiliyorsunuz. ve de söylemem gerekiyor ki 10 yıllık bilgisayarda ultra ayarlarda cyberpunk 2077 vs oynayabiliyor olmak çok başka bir şey.
    bunun dışında da tüm stream servisleri tarayıcı üzerinden ulaşılabiliyor ve bu çoğu kişi için yeter de artar zaten.

kısaca söylemek gerekirse kullanılmayan ya da windows güncellemeri ile kullanılamaz hale gelen bir bilgisayarınız varsa kesinlikle denemelisiniz ki bunu yapmak epey kolay. kurulum yapmadan usb bellek üzerinden bile çalıştırabilirsiniz

edit. linux'u kullanarak stremio da kurdum, epey tatlı oldu
  • şunu kullanarak bilgisayarınıza yükleyebiliyorsunuz: (bkz: http://www.neverware.com/free/#freedetails)
  • kendisine ihtiyaç duymamız için bir 5 sene gereken işletim sistemi. çünkü cloud mimarinin yayılımı yeni başladı ve hala bir çok masaüstü uygulamanın web alternatifi çok iyi değil.
hesabın var mı? giriş yap