• chrysler motorsun sahibi walter p chrysler tarafindan , william van alen isimli isinde usta sahsa yaptirilan bina.. walter chrysler , "modern cagin kazandigi zaferlerin bir gostergesi olacak" bir bina talebi icindeymis. william alen'in ise elinde boyle bir plan zaten mevcutmus. ayni donemde nyc ve butun dunyada "en yuksek binayi kim dikicek" kapismasi soz konusuymus. wall street #40 ve chrysler binasi, planlara gore 925ft'le ayni uzunlukta olacakmis. h. craig severance (wall street #40'nin yaraticisi) lendi binasina 2 ft. daha ekleyerek kapismaya son verdigini, dunyanin en buyuk binasini bizzat kendi elleriyle yaptigini aciklamiski, william van halen son anda 123ft.lik bir eklemeyle (bkz: oha) dunyanin en uzun binasi ve dunyanin en uzun yapisinin (eiffel'i fln da yalan ederek) yaraticisi oluvermis. fakat zafer empire statein yapimi nedeniyle yalnizca birkac ay surebilmis.
 • new york'ta bulunan, üst tarafının güzelliği ile ön plana çıkmış bina.
 • ünlü amerikan araba markası chrysler'in sahibinin yaptırdığı ve üstteki çelik konstrüksiyonlu bölümde ölünceye kadar oturduğu "kapitalizmin hükümdarlığının" fallik simgesi.
 • (bkz: cremaster 3)
 • 1928 ile 1930 yılları arasında yapımı tamamlanmış art deco tarzında, çelik konstrüksüyon üzerine metal kaplama yöntemiyle inşa edilmiş nyc'nin en zarif gökdeleni.

  chrysler binasının, nirosta çeliğinden yapılma parıldayan gümüş kulesi modern çağın bir sembolü olarak görülse de, tuğla örgüsü ve kule formuyla aslında geleneksel mimari bir yapıyı yansıtır.

  woolworth buildingin gotik süslemelerine nazaran chrysler'in süslemeleri* chrysler otomobilinin sembolleridir. 61. katın dört bir köşesinden başlarını şehre doğru uzatan kartallar 1929 model chrysler otomobilin motor kapağındaki semboldür. 31. katın köşelerini ise dev radyatör kapakları süsler.
 • tam karşısında cipriani restoranı bulunan binadır. bunun yarızemin fast food kısmı öğle yemeği saati ağzına kadar dolar. içerisi kravatlı adam/tayyörlü kadından geçilmez.
 • kanımca new york city'deki en güzel gökdelendir. sahibi arabalarıyla paralellik kuracak kadar şık bir yapı ortaya çıkarttırmış.
 • toplam 319 metrelik yuksekligiyle 1933 yilinda dunyanin en buyuk binasi olmus bina.

  dun, abu dabi hukumetinin sovereign wealth fund'u tarafindan satin alinmistir - yani artik arap petrol seyhlerine aittir kendisi. binanin %75'i icin 800 milyon dolar odenmis oldugu soyleniyor.
 • 1928-1930 yılları arasında inşa edildiği düşünüldüğünde insanın aklının şaşmamasının nâmümkün olduğu bina. aynı tanımı empire state building ve benzerleri için de yapmak lazım tabii.
hesabın var mı? giriş yap