şükela:  tümü | bugün
  • chrysler'ın, orta üst sınıftaki modeli... tam bir amerikan arabası denilecek özelliklere, geniş ve konforlu bir iç mekana sahiptir...
  • pazar payı sırasıyla en çoktan en aza gm, ford ve chrysler olan 3 amerikan araba üreticisinden chrysler'in 1993 yılında çıkardığı "cab-forward" dizaynıyla efsane yaratan otomobil. diğer üreticiler, özellikle gm son derece köşeli hatlı, özelliksiz, şapka gibi "plain vanilla" dizaynlarıyla amerikan halkının zevk tekelini elinde tuttuğu sırada akıcı ama yuvarlak hatlı, yere yakın, yol tutuşu çok iyi, amerikan kültürü mirasını avrupa akıcıılığıyla birleştirmiş, aşmış, sofistike bir otomobil. chrysler ondan sonra aynı platformda ama daha lüks (cd calar dahil) ve daha uzun olan lhs'i çıkarmıştır. bu iki model 4 yıl üretildiler. chrysler çok büyük başarı yakaladı, ama bence yeni çıkan 300c iğrenç. bir kere köşeli hatlı, rolls-royce gibi. öyle bir araba isteseydim rolls-royce alırdım. ;)

    son söz: chrysler concorde öyle bir araba ki, ya aşık olursunuz ya da yanından bile geçmezsiniz. öylesine bir araba isteyen amerikalının alacağı araba değildir yani, o adamlar ya gm ya da ford alırlar.
  • ancak tek anlamadığım özelliği, bagaj açma düğmesini torpido gözünün içine "saklamışlar"; yani ön panelde bir yere de gayet şık bir şekilde yerleştirebilirlerdi.
  • arka koltuk diz mesafesi inanılmazdır, ford crown victoria'dan bile fazladır. mekaniği lhs ile aynıdır sadece dış görünüşleri farklıdır.
  • benzin ucuz olsa şu anki piyasada anında alacağım araba.