şükela:  tümü | bugün
 • taoist bir filozof ve onun kitabinin ismi.
  en unlu hikayelerinden bir tanesi sudur:
  "chuang tzu bir kere ruyasinda bir kelebek oldugunu gordu. uyandiginda ise kelebek oldugunu duslemis bir insan mi yoksa insan oldugunu dusleyen bir kelebek mi oldugunu bilmiyordu"
 • millattan once 3 ile 5. yuzyil aralarindan bir ara yasamistir. lao tseden sonra en onemli taoist filozof kabul edilir. eseri ise tao te ching kadar onemli bir taoizm kaynagidir.
 • http://www.clas.ufl.edu/…thursby/taoism/cz-list.htm adresinde yazılarını bir arada bulabileceğiniz taocu düşünür.
 • fikirleri dünyaya malolmuş biraz da anonim bir filozof. tarih boyunca yığınlarca sanat eserine ilham kaynağı olmuştur. zaten güneş altında söylenmedik söz ve yazılmadık öykü kalmamıştır ve biraz kendimizi tekrar edip, yeniden ifade etmekte de sakınca yoktur. ancak, kaynak gostermeden alinti yapan tamer sahin olsun. kelebek filozof, belki de banka kelebek etkisinin bile isimsiz kahramanıdır.
 • "chuang-tzu'nun bir cok erdemi arasinda resim cizme yetenegi varmis. hukumdar chuang-tzu'dan bir yengec deseni cizmesini istemis. chuang-tzu bes yila ve on iki hizmetkarli bir villaya ihtiyaci oldugunu soylemis. bes yil sonra cizimden bir iz yokmus hala. "bes yila daha ihtiyacim var" demis chuang-tzu. hukumdar ikinci bes yili da bahsetmis. on yilin sonunda fircayi eline almis ve bir anda bir firca darbesiyle bir yengec cizmis, o gune dek gorulmus en guzel yengeci."
  kaynak: amerika dersleri s.81., italo calvino
 • "olta balık için vardır, balığı yakaladıktan sonra oltayı unutabilirsin. tuzak tavşan için vardır, tavşanı yakalarsan tuzağı unutabilirsin. kelimeler anlam için vardır, bir kez anlamı edindikten sonra onları da unutabilirsin. kelimeleri unutmuş ve bu yüzden konuşabileceğim bir kişiyi nerede bulabilirim?" diye sormuş olduğu söylenegelen şahıs.
 • "easy is right. begin right and you are easy. continue easy and you are right. the right way to go easy is to forget the right way and forget that the going is easy." demis sahsiyet. yani turkceye cevirirsek, rahatlik dogrudur. rahat basla, rahatlarsin. rahat devam et, aferin haklisin. rahata giden yolu unut, gitmenin de rahat oldugunu da unut... benim mealim, "ne isin var dunyayi kurtarmanin bi rahat dur, sakinles, egolarinin dizginlerini eline al. rahat olucam diye de stres yapma. ver kendini meditasyona"
 • chuang tzu'nun "dünyanın yönetilmeye ihtiyacı yoktur; hatta daha doğrusu yönetilmemelidir." ve "iyi düzen her şeyi kendi haline bıraktığınızda kendiliğinden spontane olarak ortaya çıkar." sözlerinden yola çıkarak murray rothbard chuang tzu için "o belki de dünyanın ilk anarşistiydi" şeklinde bir yorumda bulunur.
 • bir gün, zhuangzi rüyasında kelebek olduğunu görür: “kelebek olmaktan son derece memnundu: o ne hürriyet, nasıl bir keyifti ! zhou olduğunu unutmuştu. birden uyandı, ve zhou’nun vücudunda olduğuna şaşırdı. ama artık bilmiyordu, zhou mu kelebek olduğunu görmüştü yoksa zhou olduğunu gören kelebek miydi.”