şükela:  tümü | bugün
 • 23-subat-2002 tarihinde 89* yasindayken hayata gozlerini yuman 3 oscarli
  bugs bunny adindaki super tavsanin yaraticisidir..
 • bugs bunny ve tweety'nin yaraticisi
 • 1995'te oscar onur ödülü almıştır
 • warner brothers'ten kovulduktan sonra mgm (metro-goldwyn-mayer ) adına tom ve jerry'nin bazı bölümlerini çizen kişidir .
 • çizgi karakterlere mimik olgusunu kazandıran üstad. ortaya çıkardığı ürünlerde, senaryo komik olsun ya da olmasın, karakterlerin yüz ifadeleri kopartır. pepe le pew, road runner ve coyote, babası olduğu karakterlerden bazıları. bugs bunny'nin yaratıcısı değil ama, bugs bunny'ye sınıf atlattığı kesin. tom ve jerry'ye ise yeni bir boyut kazandırdı. tom'a eklediği siyah kalın kaşlar... hele hele tom'u zaman zaman anlamsızca güldürmesi ya da histerik olarak ağlatması yok mu? (50'lerde yaşamış gibi anlatıyorum, ama çizgi film bazında ben 50'leri 80'lerde ve 90'larda yaşadım diyebilirim)
  bu adam olmasaydı, tom ve jerry değil belki ama, looney tunes muhtemelen unutulur giderdi.
  tam adı charles martin jones'muş bu arada.
 • bu adamın çizdiği tom ve jerry çizgi filmleri biraz tuhaf, nasıl desem pek çocuklara göre değil...
 • kendisi limited animasyon denen kavramın öncüsüdür. bunun da tek sebebi ilginç bir şekilde fakirliktir. zamanında disney hayvan gibi bütçelerle istediği kadar eleman çalıştırabilirken daha düşük bütçeli stüdyoların böyle bir imkanı yoktu. doğal olarak ya daha kısa ya da daha kalitesiz iş üretmek zorundaydılar. disney tekel olma yolunda ilerlerken bu abilerimiz full animasyonun aksine hareketleri yorumlamayı tercih etmişler. bu hem daha etkili bir ifade yeteneği hem de daha ekonomik bir iş akışı sağlamış. limited animasyon'un olayı kısaca uç pozları çok güçlü çizip onları uzun süre göstermek ve pozlar arasındaki geçişi de çok hızlı şekilde yapmak olarak tanımlanabilir. sonradan bunun full animasyondan daha fazla mizahi bir etki yarattığı farkedildi. bugs bunny'nin, coyote'nin filmlerini izlerseniz bunu rahatlıkla görebilirsiniz. bugs çok nadiren salına salına bir hareket yapar. hareketler genelde sert ve abartılıdır. bugs daha ekonomik olmasına rağmen mickey'den daha gülünç bir karakterdir. elbette bu hangisi daha iyi gibi bir kıyaslama değil keşke hepimiz disney'in chuck jones'un daşşağını yesek orası ayrı.
 • tom & jerry ikilisinin ikinci nesil yaraticisi. ilk nesilde farkli tip tom gorursunuz. wb ile yollarin ayrilmasi sonrasi mgm'ye saglam karizma katmistir. ruhu şâd, mekani cennet olsun inşallah. el fatiha.....