şükela:  tümü | bugün
 • “hepimiz bazen aşkta şanssızızdır.aşkta işler kötüyse koşuya çıkarım.koşunca vücut sıvı kaybeder böylece gözyaşı için vücutta sıvı kalmaz”
 • hakkında bu kadar çok az yazılmasına şaştığım wong war kai filmidir. güzel hoş bir konusu var yalnız bir polis ve sarışın kadın var onun hikayesinin yarıda kalmasının nedenini anlayamadım.

  edit: otomatik düzeltme
 • çocukluğumdan beri karşıma bir şekilde birbirinden bağımsız zaman aralıklarıyla çıkmış, kulaklarımın duymuş olduğu melodilerin, gözlerimin görmüş olduğu cümbüş ve hızlı, kıpır kıpır renklerin sahibi yönetmen wong kar-wai'nin ilk filmiydi izlediğim, bunca yıl bekledikten sonra. ancak gerçekten her şeyin bir zamanı var; dram filmlerinden keyif almaya başlayalı en fazla 3-4 sene oluyordur, nereden baksak filmdeki ilk polis karakterinin doğum gününü kutladığı yaşlardayım ve evet, iyi ki şu günlerde izlemeye başlamışım.

  filme gelecek olursak, iki ayrı, tertemiz yürekli polisin birbirinden çok farklı aşk hikayelerini ele almakta, iki filmin tek bir perdeye sığdırılışı gibi; birinci ve ikinci yarıdan oluşmakta film. başkahramanlarımız arasındaki geçiş sonrası aynı kalan unsurlar yalnızca aşkın kendisi, mekan, birkaç yan rol ve müzikler diyebiliriz. enfes oyunculuklar, samimi bir anlatıcı diliyle bezenmiş, büyülü renklere ve hızlara sahip olan bir filmdir denilebilir. gösterim yılını 1994 olarak görsek de çekim kalitesinin günümüz filmlerinin çoğunu bir kenara atacağı gerçeğini de unutmamak gerekir. yaşamın belkide en hassas, insanın içini cız ettiren noktalarına da yer yer dokunmuş, izleyeni uzaklara götürmüştür.

  örn. "if memories could be canned, would they also have expiry dates? ıf so, ı hope they last for centuries."

  beni en çok etkileyen nokta ise ikinci polisimizin nesnelerle kurduğu monologlardır, bu konuda yalnız olmadığımı bilmek öyle tatlı bir his ki; kelimeler kurduğumuz o bağları, duygulanımları ve daha fazlasını anlatabilir mi peki ? 'eh, anlattığı kadar' demiştir sanki bu filmde wong kar-wai.

  örn. "[to new soap's bar] you mustn't let yourself go. you've gained weight so fast. she may have gone but life goes on. you must stop indulging yourself. [to new towel] you're a real disappointment to me. you've changed so much. you can't just switch personality like this. her walking out is no excuse. [as it drips] ıt was such a relief when ı saw it crying. ıt may look different, but it's still true to itself. ıt's still an emotionally charged towel."
 • çok çok güzel bir film. birinci kısımdaki o polisin aptal romantik halleri ve ikinci kısımdaki kızın kendine özgü çılgınlıkları en beğendiğim kısımlar oldu.
  --- spoiler ---

  bir tane mutlu bir tane mutsuz son var ama mutlu son olanda tam mutlu mutsuz son olanda tam mutsuz hissetmiyorsunuz. öyle arada bırakan bir film işte
  --- spoiler ---
 • anlatımı harika olan film..
 • 1994 yapımı bir wong kar-wai filmdir. iki farklı umutsuz sayılabilecek aşk hikayesini anlatır. in the mood for love ve happy together gibi kült wong kar-wai filmlerinde oynayan tony leung chiu-wai'nin başrollerinde olduğu filmlerden biridir. faye'nin hikayesini izledikten sonra izleyici california dreamin' - the mamas & the papas şarkısına da ayrı bir sempati beslemeye başlar.
 • chunking express duygulara bir sınır çizmiyor ya da hayat böyle yaşanılır demiyor. olduğu gibi insanı anlatıyor. yeri geliyor gülümsetiyor yeri geliyor hüzünlendiriyor.

  boğazımda yumru bırakıp bitti...
 • uzun zamandır bir film ben de bu kadar tatlı bir his bırakmamıştı. konusu bir kenara, renklerine, geçişlerine, müziklerine o kadar bayıldım ki * kesinlikle izlemeye değer bir film.
  ayrıca bu hikayenin önemli bir parçası olan (bkz: california dreamin') i dinleyerek, yüksek sesli müzik beni düşünmekten alıkoyuyor.
hesabın var mı? giriş yap