• en iyi tarifini veriyorum..

üüüuuuuğğşş

(ağzım sulandı)

öncelikle 1 adet büyük bir limonun tüm suyunu büyük bir bardağa sıkıyoruz.o kadar çok sıkıyoruz ki artık suyu bitmiş limon kabuğunun liflerini de bardağa atıyoruz..(o küçük lifler içim sırasında ağzınızda eriyerecek ve içime ekstra tat katacak)..
    daha sonra 1 çay kaşığı kadar tuzu limon suyuna döküp limonu kestiğimiz bıçakla karıştırıyoruz..(bu uzun bir çay karıştırma kadar sürmeli)
    tadına bakıyoruz(limon-tuz yeme oranınıza göre tuz ekleyip,eksiltebilirsiniz)
    beğendiysek biraz daha karıştırıyoruz ki tuz iyice limon suyunun içinde kaybolsun..

ve

bardağı 45 derece eğimlendirip çok yavaş bir hızda sodayı ekliyoruz..artık son yudumu eklerken bardığı dik konuma getiriyoruz..böylelikle içkinizin köpüğünü kontrol altına almış oluyorsunuz..

extras:bardağı dişleyip emerek içmek de bir churchill tarzıdır,unutmayın..

afiyet olsun..
  • millet demiş ne bu artistlik izmirlilerde bildiğin soda limona churchill diyorlar, hem madem izmir icadı adı niye ingilizce falan. öbürü kalkmış demiş haha ezik istanbullular bir churchill'i bile bilmiyor ayrıca gevrek boyoz çiğdem. ulan bir dağılın.
    karşıyaka'da churchill ahmet'in yeri vardı eskiden. kısaca churchill denirdi mekana. gece alkolün dibine vurunca sabaha karşı tuzlu limonlu sodayı dayardı churchill ahmet ayılsın millet diye. böyle ama usulü vardı bir de; şişeyi sallar köpürtür, baş parmağıyla kapatır şişeyi sonra hafif bir boşluk bırakıp tuzla limonla iyice köpürte köpürte doldurur bardağı falan. o da ayrı bir iğrençlik neyse işte o içkiye de kısaca churchill denirdi churchill ahmet'ten dolayı. ismi de öyle kaldı sonra churchill olarak. bu bilmeyene.
    bir de şu var. ben de vakti zamanında istanbul'da bir churchill alayım demiştim. sonra klasik muhabbet. o ne? soda limon tuz deyince e o zaman soda limon tuz desene ne bu artistlik bilmem ne. arkadaşım alışmışız düşünemedik o an her yerde bilinmeyeceğini. sonra limonlu soda biraz da tuz falan öyle anlattık. baktık dalgamıza. ama ben izmirliyim illa churchill derim hayatta soda demem farklı olurum aa siz bilmiyor musunuz biz biliyoruz ezikliğinde bir nesil de yetişti, gevrek boyoz çiğdemi düşürmüyorlar ağızlarından. onlardan birine ayrı dalacağım bir gün ama. şu var bir de. özellikle son dönemlerde. arkadaşım bir içki menün var 40 sayfa. gaspaço soslu hıyar köpüğü suyu diye içki yazmayı biliyorsun oraya. bir churchill'i hala öğrenemedin. tamam izmir'de varmış istanbul'da yokmuş. be apaçi be yoz biladerim, gaspaço soslu hıyar köpüğü üsküdar geleneği mi. domates suyuna iki tane şey katıyorsun bloody mary oluyor ona laf yok. bir churchill'i öğrenemedin sittin senedir. biri de hala oradan gevrek boyoz çiğdem muhabbetinde. izmir'de kimsenin acelesi yok gibidir, balkonlarda insanlar öylesine rahat b... lan! churchill ne ya, soda des... lann! ramazandan oruçtan mıdır nedir ne diye sinir yaptıysam. oruç? gavur? churchill? çiğdem? ağzını yüzünü kırırım bak o kadar söylüyorum. çok net.
  • sipariş verirken triplere girilen içki. nerede nasıl isteneceği bilinmez. her hangi bir kafede garsona churchill dersiniz, anlamaz. sonra açıklama yapmak zorunda kalırsınız, "birader soda, limon, tuz karıştırıyosun oluyo" filan gibi. muadili bir yerde bu kez açıklamayla istenir, "hocam, soda, limon karıştır, içine tuz da at" diye, bu kez gayet soğukkanlı bir cevap şak diye gelir: "churchill demek istediniz yani."
  • izmir cenahı tarafından bilinen, yurdun geri kalan kısmının ise bihaber oldugu içecek. özü itibariyle, soda, taze sıkılmış limon,tuz..vs ile yapılır.
  • churchill veya çörçil dediginizde izmir'de insanlarin aklina soda limon ve tuz gelir evet. benim aklima bununla birlikte çörçil'in yeri geliyor. eskiden balikci barinaklarinin oldugu yerdeydi. hatta biz oraya çörçil'in barınağı derdik. churchill ahmet'in yeri diyen de var.

bu soda limon tuz karisiminin churchill diye anilmasinin nedeni iste bu mekan.

bu mekan simdi yikildi. orayla ilgili benim bir de eski bir anim vardir. universitedeyken oraya gitmistik bir gece vakti. sanirim 98-99 yillari civari. yerel secimler vardi. ahmet piriştina buyuksehir belediye baskan adayiydi. karsiyaka belediye baskan adayi da şebnem tabakti. iste o gun ikisi de çörçil'e gelmisti. kendilerini anlattilar muhabbet ettiler insanlarla. oldukca mutevaziydiler. o gun arkadaslarla 'ehihihi bunlar kazanamaz yeaa' demistik ama ikisi de kazanmisti.
  • köpüklü görünsün diye sodayı fışkırtarak içine sıkıp, güzelim asiti heba edenler de var. hatta genel kanı bunun bu şekil yapıldığına dair. bildiğin tuzlu su gibi oluyor. ferahlatıcı yanını sikip atıyorlar artistlik yapıcaz diye. o yüzden churchill isterken artık bardağın içine limonu sık sodayı şişede getir diye tembihliyorum.

limonla tuzu iyice karıştırın. sonra sodadan çok az ekleyip bunu da karıştırın ki, sonradan eklenen sodanın asitini emmesin tuz. en sona da bardığı hafif eğimli tutarak sodayı koyun. eminim buna yakın tarifini verenler olmuştur. neyse tekrarlamaktan zarar gelmez.
  • doğusundan batısına bütün türkiye'nin senelerdir severek tükettiği içecektir. izmirlilerin kendine mal etme çabaları sonucu bu ismi almıştır. ayrıca yapımında soda, limon, tuz dışında hiçbir vs. kullanılmaz.
  • sadeleştirilmiş mojito denebilecek ferah alkolsüz içki..iki türde yapılabilir..ilkinde bir bardağa limon suyu koyulur..üzerine tuz eklenir ve soda yavaş yavaş bardağa boşaltılır..tuz ile soda karışımı mühim..bardak kudurmuş gibi köpük içinde kalabilir..ikincisinde ise (yani benim de tercih ettiğim ama pek uygulanmayan yöntem) limon suyu koyduktan sonra soda şişesi baş parmak ile kapatılır ve bir güzel çalkalanır..daha sonra bardağın üzerine getirilerek parmak ufak bir boşluk kalacak şekilde açılır ve bardağa soda boşaltılır..bu sırada ara ara çalkalamak da gerekli..sonra ise tuz atılır ve karıştırılır..pipet ile içmek zevklidir..gerçek limon suyu kullanmak ise farzdır..
  • izmir'e ait oldugunu ilk defa istanbul'dan gelen arkadaslarla bir cafede otururken, sipariş verme sıram geldiğinde, "ben de churchill iceyim" dedikten sonra o ne ki sözleri ve bakışlarıyla karşılaşınca anlamıs oldugum icecek. yani ne oldugunu anlatınca da butun havası kaçmaktadır ayrıca. bir yanda soda limon biraz tuz demek bir yanda churchill demek var sonucta..
  • adı ilk zikredildiğinde martini-bacardi tarzı içkiler ile yapılan bir kokteyl zannedilen ferah içecek. izmirde okuyan kardeşimin dolapta içecek kalmaması üzerine "dur olm sana churchill yapayım" teklifiyle gecenin şu saatinde tanışma şerefine nail oldum.
hesabın var mı? giriş yap