şükela:  tümü | bugün
 • küçük damarlarda vaskülit ve eosinofilinin görüldüğü sendromdur. 1951 yılında tanımlanmıştır.
 • astım, eozinofili, allerjik rinit, nazal polip, sinüzit, kütanöz purpura, mononöritis multipleks ile karakterize küçük damar vaskülitidir. allerjik granülomatöz bir sistemik nekrotizan vaskülittir. akciğer grafisinde hızlı kaybolan infiltrasyonlar görülebilir. böbrek tutulumu gelişebilir; fokal sekmenter nekrotizan vaskülit ve rpgn ile kendisini gösterir, granülom oluşturmaz. hipergamaglobilinemi, ige yüksekliği ve en önemlisi p anca pozitifliği ile seyredebilir.
 • evlerden ırak ve çok az rastlanan bir vaskülit çeşidi. tek gerçek tanısı da akciğer biyopsisi.
  umarım kimsenin başına gelmez ancak teşhis konusunda hekimlerin bir çelişkiye düştüklerini gözlemledim. sendromdan şüphelendikleri an streoid almanız gereken an oluyor ancak akabinde tam teşhis için biyopsi yapılması gerektiğinde de steroid baskısı söz konusu olduğundan biyopsi yapılamıyor. aslında eozinofil dahil hiçbir kan testi steroid baskısı altında tam sonuç vermiyor.
  bu durumda biyopsi olmaksızın iş mesleğinde çok ehil radyologlara kalıyor ki siz de sonuç lehinize olsa dahi acaba? sorusu ile hayatınızı yiyorsunuz.. şüphe oluştuğunda kortizona yüklenmeden ivedi bir şekilde biyopsi yapılamaz mı sorusu hep aklımda.
  tanısı konmuş tüm hastalara ve yakınlarına şu an bir kez daha tüm kalbimle dua ediyorum, neler yaşadıklarını çok iyi biliyorum..
  bu hastalığın şüphesi yahut tanısı içindekilere tek bir tavsiyem var :nolur benim yaptığımı yapmayın, başarabiliyorsanız gülün ,eğlenin ,hayatı ti'ye almayı öğrenin. kimseyi,hiçbir şeyi takmayın kafanıza, doktorlar zaten söyleyecektir tüm bunları. ben başaramadım, ama sizin tüm bunları başardığınızı duymaktan büyük sevinç duyacağım.