• astım, eozinofili, allerjik rinit, nazal polip, sinüzit, kütanöz purpura, mononöritis multipleks ile karakterize küçük damar vaskülitidir. allerjik granülomatöz bir sistemik nekrotizan vaskülittir. akciğer grafisinde hızlı kaybolan infiltrasyonlar görülebilir. böbrek tutulumu gelişebilir; fokal sekmenter nekrotizan vaskülit ve rpgn ile kendisini gösterir, granülom oluşturmaz. hipergamaglobilinemi, ige yüksekliği ve en önemlisi p anca pozitifliği ile seyredebilir.
  • evlerden ırak ve çok az rastlanan bir vaskülit çeşidi. tek gerçek tanısı da akciğer biyopsisi.
    umarım kimsenin başına gelmez ancak teşhis konusunda hekimlerin bir çelişkiye düştüklerini gözlemledim. sendromdan şüphelendikleri an streoid almanız gereken an oluyor ancak akabinde tam teşhis için biyopsi yapılması gerektiğinde de steroid baskısı söz konusu olduğundan biyopsi yapılamıyor. aslında eozinofil dahil hiçbir kan testi steroid baskısı altında tam sonuç vermiyor.
    bu durumda biyopsi olmaksızın iş mesleğinde çok ehil radyologlara kalıyor ki siz de sonuç lehinize olsa dahi acaba? sorusu ile hayatınızı yiyorsunuz.. şüphe oluştuğunda kortizona yüklenmeden ivedi bir şekilde biyopsi yapılamaz mı sorusu hep aklımda.
    tanısı konmuş tüm hastalara ve yakınlarına şu an bir kez daha tüm kalbimle dua ediyorum, neler yaşadıklarını çok iyi biliyorum..
    bu hastalığın şüphesi yahut tanısı içindekilere tek bir tavsiyem var :nolur benim yaptığımı yapmayın, başarabiliyorsanız gülün ,eğlenin ,hayatı ti'ye almayı öğrenin. kimseyi,hiçbir şeyi takmayın kafanıza, doktorlar zaten söyleyecektir tüm bunları. ben başaramadım, ama sizin tüm bunları başardığınızı duymaktan büyük sevinç duyacağım.
  • milyonda 1 görülür.
    yarısında mpo-anca pozitiftir.
    küçük çaplı damarlarda nekrotizan bir vaskülit yapar.
    astım ,eozinifili,alerjik rinit,akciğer infiltrasyonu,extravasküler granülom yapar.
    deriyi tutarsa palpabl purpura yapar.
    gis kanaması yapar.
    böbreği tutarsa fokal segmental glomerüloskleroz yapar.
    en sık ölüm nedeni kardiyomiyopatidir.
  • küçük damarlarda vaskülit ve eosinofilinin görüldüğü sendromdur. 1951 yılında tanımlanmıştır.
  • astım da bir parçası olan vaskülit. akciğer tutulumu vardır. eosinofilisi de vardır. bir de hemoptizisi varsa ve p-anca da pozitifse bu churg-straustur.

genelde astım sanılıp lökotrien antagonistleri verilir. ve bunlar da hastalığı artırır.

edit: bilgi birleştirme ve baştan yazma.
  • eosinophilic granulomatosis with polyangiitis'dir yeni adı.

en sık akciğer tutulumu olur. 2. sıklıkla mononöritis multipleks olarak nöropati yapar.

koroner vaskülit'in en sık nedeni churg-strauss sendromudur.

edit: bilgi ekleme.
  • bir hafta önce adını öğrendiğim hastalığım. doktorlar hastalığın tutulum yaptığını, böbreklerde tutulum yaparsa böbrek yetmezliği yaşayabileceğimi, kalbimde tutulum yaparsa kalp kaslarımın zarar görebileceğini, sinir sistemime tutulum yapabileceğini falan söyleyip elime kortizonu bağışıklık sistemi baskılayıcı ilacı verip gönderdiler.
    korkuyorum, korkmalı mıyım? bilmiyorum.
  • anca ilişkili vaskülitlerden biri. ismini aldığı kişilerin nazi yandaşı olup, onlara (bkz: damnatio memoriae) olmasından dolayı artık eozinofilik granülomatöz polianjit ismi kullanılmaktadır.
  • küçük damar nekrotizan vasküliti

astım, allerjik rinit, periferik hipereosinofili ile ilişkilidir

mpo-anca %50sinde pozitif

ekleme: histopatolojisinde baykuş gözü gözlenir (spesifik değil)
hesabın var mı? giriş yap