• 1984 eurovision şarkı yarışması'nda yugoslavya adına yarışan şarkı. favori gösterilmesine rağmen final gecesi 19 ülke arasından 18. gelerek hayalkırıklığı yaşatmıştı.

vlado kalember - izolda barudzija düetiyle seslendirilmişti:

sjecaš li se te je noci pao snijeg
    stajali smo na peronu ti i ja
    drzao si me za ruku
    dirao si moju kosu i cutao

s prvim vozom morala si poci znam
    u ocima tvojim vidio sam strah
    šaptala si moje ime
    drhtala si sva od zime, i plakala

ciao, amore, ciao, ljubavi
    ciao, amore, ciao i piši mi
    idi brzo ne okreci se
    ništa više nije vazno, ne
    tvoje oci govore mi sve
    samo me poljubi
    ciao, amore (ciao, amore)

(ciao, amore, ciao, amore)

sjecaš li se te je noci pao snijeg
    stajali smo na peronu ti i ja
    šaptala si moje ime
    drhtala si sva od zime, i plakala

idi brzo ne okreci se
    ništa više nije vazno, ne
    tvoje oci govore mi sve
    samo me poljubi
    ciao, amore (ciao, amore)

• en tatlı veda şarkılarından biridir ve adriano celentano tarafından seslendirilir. remastered versiyonunu orijinalden daha çok beğeniyorum.

"ciao, ciao amore, bambina mia, good bye!" dediği yerde özellikle "bambina mia" kısmı acıtır ama aynı zamanda gülümsetir. birine "aşkım, çocuğum" şeklinde hitap etmeyi hoş karşılamayanlar olabileceği gibi; şarkının içindeki tonlamaya, duygulara ve sözlerin geneline bakıldığında kişinin bir çocuğu severken gösterilen özeni ve incitmekten korkmayı temsilen bu ifadeyi tercih ettiği fark edilecektir.

birini öperken incitmemek, yağmur yağdığında ıslanır diye endişe etmek yahut hasta olduğunda bir an önce iyileşmesi için çabalamak gibi basit görünen ama aslında sevginin saf tezahürü olan incelikler benim hoşuma gidiyor.

bazı insanlar çok güzel seviyorlar, bazı insanlar çok güzel seviliyorlar ve onları görmek beni çok mutlu ediyor. sayılarının artması, onlardan biri olmak dileğiyle.

şarkının linklerini de bırakayım:

youtube
    spotify
hesabın var mı? giriş yap