şükela:  tümü | bugün
 • avrupa'nın önde gelen hırvat basketbol takımı. daha önce farklı isimlerle basketbol arenasında boy göstermişti. hemen hemen tüm başarılı hırvat basketbolcular ya bu takımın altyapısından yetişmiş, ya da bu takımda mutlaka oynamıştır.
  özellikle 80'lerin ikinci yarısında avrupa'da fırtına gibi esmişler ve üstüste şampiyonluklar kazanmışlardır.
 • (bkz: croatia split)
 • kaan kural zibona zagreb olarak telaffuz ettigi hirvat basketbolcu fabrikasi
 • efes pilsen'e nedense ters gelen takim.
 • (bkz: cibona vip)
 • 1946 yılında slobodan zagreb adıyla kurulmu$ ve 5 sene kadar ikinci ligde oynamı$tır.
  1950'de kulup adını lokomotiva zagreb olarak degi$tirdi ve 1975'e kadar bu isimle oynadı. 1972'de korac $ampiyonu oldular. bu avrupada ki ilk ba$arısı oldu.
  1975'de adını cibona zagreb olarak degi$tirdi ve 1977'den itibaren yugoslav basketbolunun avrupada ki en önemli temsilcilerinden biri oldu. 1980'in ba$ından itibaren de fırtına gibi esmeye ba$ladı.
  1982 - 1984 ve 1985'de yugoslavya ligi $ampiyonu oldu takım. 13 [yugoslavya/hırvatistan] kupasının 8 tanesini 1980'lerde kazandı. 1984'de takıma drazen petrovic katıldı ve avrupa'da durdurulamaz oldular. 1982'de avrupa kupasını kazandılar. 1985'de real madrid'i 1986'de zalgris kaunas'ı yenerek en büyük kupa avrupa $ampiyon kulupler kupasını kazandılar. 1987'de kazandıkları avrupa kupası avrupa'da ki son ba$arıları oldu. bunda en büyük sebep 1980'ler de kazandıkları 4 avrupa kupasının finalinde yendikleri real madrid'e drazen petrovic'i kaptırmaları oldu.
  1987'de üst üste ba$arılardan sonra cibona spor salonunu yaptılar hemen, ama 1993'de drazen petrovic* hayatını kaybedince burasının adını ''drazen petrovic spor salonu'' olarak degi$tirdiler. zaten spor salonunun giri$inde inanılmaz büyük ve güzellikte bir drazen petrovic posteri asılıymı$.
  tarihlerinde (bkz: kresmir cosic) ve (bkz: drazen petrovic) gibi iki efsaneye sahip olduklarından dolayı cok gururludurlar. kazandıkları 5 avrupa kupası sayısız lig $ampiyonlugundan son bu iki isimle övünmeyi severler.
  türk takımlarına da oldukca ters gelen bir takımdır cibona. 2004 - 2005 euroleague sezonunda efes pilsen ile beraber a grubunda bulunuyo. efes pilsen'in 1998'den beri zagreb'de galibiyeti yok.

  artık eskisi gibi avrupa $ampiyonluklarına oynamasalar bile her zaman adı avrupa'nın saygın takımları arasında yer alacaktır ve hem avrupa'ya hem nba'e oyuncu yeti$tirmeye devam edecek.
  cibona zagreb bir basketbol takımı degil, basketbol okuludur...
 • türkiye'de 'sibona' olarak telaffuz edilmesine karşın orjinal okunuşu 'tsibona'dır.
 • şu anda košarkaški klub cibona olarak geçer
 • 1985 te real madrid i 87-78 yenip avrupa şampiyonu olan kadrosu:
  nakic, aleksander petrovic, becic, zoran cutura, drazen petrovic, andro knego, vukicevic, usic ve antrenör mirko novosel. bu maç birara trt 3 arşiv kuşağının favori maçlarından biriydi. denk gelinirse seyretmek farzdır sünnettir.

  1986 da sabonis li zalgiris kaunası 94-82 yenip 2.kez üstüste şampiyon olan kadrosu:
  drazen petrovic, nakic, danko cvjeticanin, arapovic, usic, vukicevic, zoran cutura, pavlicevic ve antrenör zeljko pavlicevic.
 • makus kaderlerinin paralelliği dolayısıyla fenerbahçe ile "kardeş" ilan edilen takım:

  http://webtv.hurriyet.com.tr/…70&bid=1&hid=14772448