şükela:  tümü | bugün
 • hepimiz biliriz soğuk bir günde, mahalle kahvesinde kazananın herkese çay ısmarlayacağı abbas'la şakir'in meşhur atışmasını.

  taksitle aldığı yeni minibüsüyle şakir'e makas atıp yolcusunu kapmaya başlayan abbas'a karşı, aşıksan vur saza şoförsen bas gaza diyen şakir atışmayı başlatır.

  karşılıklı ataklarla devam eden atışmada esasen şakir daha orijinal sözlerle atışmayı önde götürmekte, abbas ise daha çok defansta kalmayı tercih ederek kendisini savunmaya çalışmaktadır.

  ancak birden abbas beklenmedik bir şekilde kontra atağa çıkar ve şakir'e karşılık verme imkanı vermeden melek subaşı misali ardına saydırmaya başlar. sonra da naberrrrrrr çekerek sağ eliyle yaptığı ampul çevirme hareketi ile zaferini ilan eder. kahvedekilerde bu esnada galeyana gelerek abbas'ı tebrik etmeye başlayınca şakir yenilgiyi kabul etmek zorunda kalır.

  oysaki asırlardır geleneğimizde mühim bir yere sahip olan aşık atışmasının en önemli kuralı abbas tarafından hunharca çiğnerek haksız bir galibiyet elde edilmiştir. zira atışmayı sadece karşısındakini söz söyleyemez haline getiren aşık kazanır.

  evet abbas hile yaptın oğlum. tıpkı seni evinde besleyen şakir'in kız kardeşiyle fingirdeştiğin, şakir'in nişanlısı nazlı'yı katakulliyle düğününden kaçırdığın gibi burda da şerefsizlik yaptın.
 • tamamen katıldığım tespit. abbas tamamen topluma oynayarak şakir abimizin hakkını yemiştir. şakir abimiz işi raconuna göre oynamış ve kaybetmiştir.

  ama asıl soru şu? çiçek abbas sadece minibüs alarak nasıl minibüs hattı sahibi olmuştur?
 • şakir'e anladığı dilden cevap vermiş ve az bile yapmıştır.
 • kahvehanedeki gebeşlerin biri bile sesini çıkarmamıştır. gücün el değiştireceğini öngörüp abbas'ın tarafına geçti keranacılar.
 • şakir kendisine oynanan oyunu fark etmişti ama halk adeta sel olmuştu, önünde kim durabilirdi ki?
 • arkadaşın da söylediği üzere ampul çevirme hareketi yapılmıştır ve bu gerçekten manidardır. karşısındakine söz hakkı vermemesi ve sesini bastırması adeta bugünleri kehanet etmiştir. üstelik abbas'ın tribünlere oynaması da cabası.
 • ne olmuş ki ...sarhoş minibüs kullanıp polis ezmemiş nihayetinde...
 • şuna da bi bakın derim
  (bkz: çiçek abbas filminde abbas'ın şerefsiz olması)

  yıllar sonra şakir'e iade-i itibar sağlanmalı. bundan sonra bütün çaylar şakir'e