• çiçek hastalığına karşı kullanılan bir aşı olup yıllar önce her çocuğa yapılmasından vazgeçilmiştir... (bkz: ukte dolması)
  • şarbon'dan sonra çiçek vakası görülmesiyle, potansiyel yeni moda aşı.
  • cicek "asi"si...
    (bkz: hippie)
  • sağlık görevlisinin sanatsal kimliğinin imza misali kola kazındığı aşı.
    benim kolumdaki aşı kurukafaya o kadar çok benziyor ki kızılmaske'ye yamuk yapıp ondan yumruk yediğime inananlar var.
    minik kuzeni ise icq dövmesi diye kandırdık.
  • tutmadığı durumlarda kolun bilekle dirsek arasında kalan kısmına, o da olmazsa bacağa, o da olmadı vücudun herhangi bir yerine yapılabilen tarihi aşı. misal anneannemin çiçek aşısı izi bacağındadır.
  • annemin kolumda aleni bir şekilde izi kalmasın diye sırtıma, sağ omzumun arkasına yaptırdığı aşı. dolayısıyla hiç detaylı bir şekilde görmedim neye benzediğini.
  • dünya üzerinden çiçek virüsünün yok edilmesini sağlayan aşı.tabii özel laboratuvarlarda biyolojik savaş modası çıkmasın düşüncesiyle halen saklanmaktadır numuneler.
  • bıraktığı ize bakarak karsınızdaki insanın hangi yas grubuna ait oldugunu anlamanıza da yarayan aşıdır.
    70'li yıllarda ve oncesinde doganlarda kesinlikle vardır. 80 li yillardaki dogumlarda giderek azaldı ve yok oldu bu koldaki iz.
    cocukluktan beri kolda tasındıgı icin ister istemez insan alısıyor bu aşının izine (bir nevi damga) ve sevimli buluyor.

kücükken kolumdaki çiçek aşısının izi leblebi kadardi ve babamın kolundaki büyük aşı izini kıskanırdım. az önce baktım da, benimki de kocaman olmuş. yaşlanıyoruz anasını satayım.
  • gelişmiş ülkelerde herkesin hafife aldığı fakat salgınının boyutlarının oldukça kötü olduğu çiçek hastalığının aşısıdır.1966'da who'nun başlattığı kampanya sonucu tüm dünya ülkelerinde çiçek aşısı yapılarak, hastalık görünmez oldu ve çiçek aşısı zorunlu aşı programından çıkarıldı. ancak 1976'da etiyopya ve somali'de iki çiçek olgusu bildirildi. çiçek hastalığı, bildirimi zorunlu hastalıklardandır.
  • bizim topraklarda ilk kez 3. ahmet döneminde halka uygulanarak lale devrinde gerçekleştirilmiş halk sağlığına yönelik ıslahatlardan biri olmuştur. devrin namıyla bağdaşan bir hastalığa derman olması da tuhaf tesadüfler arasındadır zannımca.
hesabın var mı? giriş yap