şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: hippi)
 • (bkz: papatya) sarı 1 surat ve beyaz saçlar. genelde ana okulu piyeslerinde görülür
  (bkz: zakkum) whops ! (zakkum çiçeği..)
  (bkz: zıkkımın kökü)
 • 60'larin sonunda amerika'da vietnam sava$ina kar$i çikmi$ bir kismi hippilik bahanesiyle askerlikten kaytarmak isteyen gençlerden olu$an bir topluluk. büyük bir gösteride, kendilerine tüfek dogrultan güvenlik kuvvetlerinin tüfeklerinin namlularinin içine ellerindeki çiçekleri "kar$i oldugumuz siz diilsiniz, sava$tir" diyerek yerle$tirdikten sonra çiçek çocugu diye adlandirildilar.
 • (bkz: flower power)
 • ne de güzel adlandırılmışlardır. çiçekten daha güzel bir şey var mıdır hayatta.
  "neden bir kuşak önce doğmayıp da yalancık zavallıcıkların gerçeklerini görebilmek için çabaladığım bir dönemde doğmuşum" diye düşünmeme sebep, bir zamanlar var olmaları ile mutlandığım "yeniden, elbet bir gün" diye umutlanmama sebep, iyi ki var olmuş olanlardır. "hayat dediğin nedir ki"nin insanlığa dönüşmüş halidir. ne güzeldir...
 • çiçek hastalığından muzdarip çocukları genellemede kullanılabilecek tamlama.
 • (bkz: uc berkeley)
 • bir zamanlarin baris yanlisi, dunyayi degistirme idealiyle yanip tutusan idealist cocuklari (marihuana'da az yakmadilar tabii). savasmadilar, sevistiler, lsd, acid, marihuana triplerinden triplerine kafa buldular felan ama gel zaman git zaman eski gunlerden bir sey kalmadi geriye. zaman degisti, bir kismi eski ideallerini birakti, yuppi oldu, para kazanmaya basladi, bir kismi eski ideallerinin mirasini yiyip bir yerlere geldi. olan barisa ve idealist dusuncelere oldu bu arada..

  aslinda bazi marxist analizcilere gore hippi donemi ve jenerasyonu, kapitalist sistemin evrimi icersinde kendine pazar yaratmak icin ortaya cikardigi bir olgudur. o donem icin radikal isteklerde bulunan ve icersinde bulunduklari sistemi/toplumu degistirmek isteyen bu saf ve idealist gencler, bilmeden sistemin gelismesine katkida bulunmuslardir. savunduklari idealler, make love no war (savasma sevis), ozgur seks, serbest uyusturucu kullanimi gibi kavramlar kapitalist sistemin gelismesi icin yeni pazar olanaklari yaratmistir. o donemki tutucu toplum yapisini, savunduklari yasam bicimiyle elestiren ve degistiren nesil, gunumuzdeki ekonomik yapinin dayandigi yeni bir toplum yapisina yol acip sistemin buyumesini saglamistir. gercektende gunumuz ekonomisinde seks ve erotizm hem direkt olarak cok buyuk bir pay tutmaktadir, hem de dolayli olarak pazarlama alaninda etkin bir yere sahiptir. ayrica devletler her ne kadar uyusturucu karsiti gibi gozukselerde, gunumuz ekonomisinde uyusturucunun gozardi edilemez bir yeri vardir ve nerdeyse her devletin bu alanda kirli iliskileri mevcuttur (hollanda gibi ulkelerdeyse uyusturucu hemen hemen serbesttir).

  60li yillardan beri toplumun yasadigi degisimi izleyince ve eski neslin bu gun neler yaptigina bakinca pek oyle sacma bir teori gibi gelmiyor aslinda!...
 • (bkz: savasma sevis)
 • (bkz: hair)