• güllere karanfillere menekselere ve turevlerine bayilma durumu...cumle icinde kullanmak gerekirse "yarmagul cicek hastasiydi, her gün kendine demet demet cicek alirdi" iyi bir ornek olusturabilir zannimca
  • (bkz: the x files)
  • aşısı, türkiye'de ilk olarak 1880li yılların başında, galatasaray'daki tıbbıye'de yapılmaya başlamıştır. daha sonraları bir aşı depolama merkezi kurulmuş ve bu merkez bugünkü dr. refik saydam hıfzıssıhha enstitüsü'nün temelini oluşturmuştur.
  • 70'li yillarda ve tabii oncesinde oldukça yaygın ve öldürücü olan ancak who'nun yetmişlerin sonundaki kampanyasi ile etkileri azalan ve 80lerde etkisi neredeyse yok olan hastalık.
  • en son vakası 1977'de somali'de rapor edilmiştir. sağlık bakanlığı'nın 2003 raporuna göre de türiye'de en son 1957'de görülmüştür. dünya sağlık örgütü'nün gündeminden çıkarılmış olduğu için seksen ve sonrası kuşaklar aşılanmamıştır. bu sebepten dolayı, adı potansiyel biyolojik silahların en öldürücüleri arasında geçmektedir. 11 eylül sonrasında amerika'da 300 milyon doz aşı üretilmiştir. bunu dışında, bilindiği kadarıyla, aşı maşı yoktur.
  • insanlık tarihinin virüslerle giriştiği dünya savaşında zaferle ayrıldığı tek cephedir.
  • sovyetler döneminde, aral gölündeki tesislerde biyolojik silah olarak kullanılmak üzere aşıya dayanıklı versiyonları üretilmiştir. hatta kazara dışarı sızıp sızıntıyı araştıran bilim insanları dahil birkaç kişiyi öldürdükten sonra salgın haline gelmesinin devletin müdahelesiyle önlendiği söylentisi bile vardır. o zamanlarda üretilen ve savaş başlığı formunda dondurulup saklanan tonlarca virüsün bugünkü akibeti ise tartışmalıdır. rus hükümetinin elinde güvende olduğunu söyleyenler olduğu gibi, uluslararası silah karaborsasına düşmesinin sadece bir kaç silah tüccarının insafına kaldığını iddia edenler de vardır.

    ayrıca aşık veysel şatıroğlu'ndan gözlerini alan da bu hastalıktır.
  • koku kazindigindan dolayi, dunyada sadece 2 yerde ornegi bulunuyor. biri abd'de biri rusyada.
hesabın var mı? giriş yap