şükela:  tümü | bugün
  • ismi pembe filandir... bar bar dolasip cicek satar. oglu askerdir genelde... sismandir, esmerdir...
  • kimisi sabit, kimisi mobil çiçek satıcısı kadınlardır.. hareket halinde olanların bir kısmı, ellerindeki çiçek buketini içinde olduğunuz arabanın camına dayar, hafif yana eğik başı ile duygu sömürüsü eşliğinde satmaya çalışır.. aralarında tok satıcıya rastlayamadım..

sabit olanlar ise, daha çok merkezi bir yere (taksim'in girişi gibi) tezgah açmıştır, şöyle güzelce etrafına yaymıştır çiçekleri.. oranın yanından geçmek, yeni pişmiş ekmek kokusuna tav olmak gibidir, kokular alır götürür sizi (başka yere değil, çiçek almaya).. çoğu (benim rastladıklarım) pazarlık konusunda toktur, "alırsan almazsan alma" derler.. ben gibi pazarlıközürlüler ise tıpış tıpış alır ve giderler..

büyük bir çoğunluğu çingene olduklarından, neşeli insanlardır.. kısa süreli hoş muhabbetlere de denk gelinir.. ağızlarındaki sıgara ile pek bir oturaklı, pek bir yırtık dururlar..

gelecek bir zamanda doldurulmak üzere (bkz: çiçek satan çingene kızı öpmek istemek)..
  • babaannedir bir kısmı. oğlunun peydahladığı kış veled zinasını apartımana verir amma, kadriyedir adı, eğileceğine çiçek satmaz.
  • bunların butik hizmet veren modelleri de bulunur. her çiçeği satmazlar.
    örnek için bakınız kamelyalı kadın
  • eğer her gün önünden geçiyorsanız bi süre sonra selamlaşmaya başladığınız kadındır daha sonraları ise sizi yoldan çevirip zorla çiçek satabilen kadındır. sizin "param yok abla " isyanınızı sallamaz, "zaten öğrenciyim bak okuldan dönüyorum, yorgunum söz sonra alıcam" cümlelerinize de hiç kulak asmaz devam eder.

- bak bugün siftah olmadı, sen benim devamlı müşterimsin*
    + evet anladım da param yok
    - aa ne kadar var onu söyle
    + ee yok hiç eve gidiyorum
    - hadi bak al 3 demet vereyim sen bana 50 ver
    +öahh sen de varsa sen bana ver.
    -vardır sen de bee... o zaman şunlardan vereyim sen bana 25 ver
    + büü ama ama gerçekten yok*
    - tamam bak bunlardan veriyorum 10 ver
    + tamam abla yaa ver*
  • ak merkez benzeri carsilarin besinde cicek dukkani olup, yarim duzine gule $60 kagit alan kadindir. ise gelip giderken rahat oluyor diye $75 000 iki kapili siyah bir saab aldi bir kac ay once. gozu korolsun kimine kavun kimine kelek iste!
  • ne zaman bir kızla sokağa çıksam bütün keyfimizin içine sıçan kişidir.
    tamam kardeşim bu kadınlar hayatlarını böyle kazanıyorlar ama insan almak istemiyorsa rahat bıraksınlar değil mi?bir kızarkadaşımızla gidip gülhane'de salacakta rahat rahat oturup konuşamıyoruz ya.
    -güzel kızımıza bir gül alsana
    --yok ablacım ben gül mül istemiyorum
    -aa ona bir gülü bile layık görmüyor musun?
    (bu sahnede kız ne diyecek acaba diye erkeğin gözlerine bakar meraklı bir şekilde)
    --yok kardeşim istemiyorum dedim!
    -(kız katılır diyaloğa) demek bana bir gül dahi almıyorsun oduncan!
    --bak herifegül yanlış anladın beni sen saraylara layıksın benim için.bir gül nedir ki?
    -hee simit saraylarına di mi?bügün yedirdiğin o kuru simit hala boğazımda.ilk buluşmaya elinde bim poşetiyle geldiğinde terketmeliydim seni aslında.
    --bak yanlış anladın.ay sonu kızım para yok
    -herşey bitti.güle güle
    --lan?
    (çingene teyze son noktayı koyar)-oh iyi oldu hehe alsana bi gül özür dilersin işte.
    (genç delikanlımız cebinden bazukasını çıkarır ve çingene gül satıcısına döner ve) yuh artık senaryo baya saptı..neyse demek istediğim kadınlar çiçektir, çiçekci kadınlar hariç...
  • eski türk filmlerinde bunlar illa ki kör olurlardı. ve bunları ameliyat ettirmek isteyen fakir ama gururlu delikanlılar. bu delikanlıların aşırı çiçek kokusundan balataları yakıp bu kızlara vurulduğunu düşünmüşümdür hep.
  • çk:çiçekçi kadın, k:kız, e:erkek

çk.abi alsana şu güzel kıza bir çiçek.
    e:yok istemiyoruz.
    k:nedenmiş bir çiçek alıcaksın ayağına gelmiş onu bile almıyosun!
    e: ya tamam ver bir tane.
    k: ay istemem zorla alıyosun resmen.
    çk: kız haklı.
    e: lan bela mısın?
    tarzı kavgalara yol açabilen bağyandır,şişmandır, yüzsüzdür.
  • çiçeğini almadığınız takdirde seri bi biçimde beddua edebilen ve dahi beddualarının tuttuğu gözlemlenen kadınlardır... sevgilisine çiçek almayan bir erkeğe "boğazında kalsın işşallahh vermez sana bu kız!" diyen çiçek satıcısı kadın örgütünden bir abla da beddua mevzuunda gözümde tavan yapmıştır...