aynı isimde "cici (film)" başlığı da var
  • farsçada oldukça kötü bir anlamı var. daha çok aşifte ve orospular için kullanılıyor. türkçede, üvey anneye cici anne denmesinin de öyle ironik bir anlamı var diye düşünüyorum. yoksa nerden çıkmış olabilir bu kadar kıl bir sözcük?
  • lombak dergisinin hap haline getirilmişi. ekip neredeyse tamamen lombak kadrosundan. eh, hemen yeni tipler de uyduramamışlar. sonuç: geçen ay bilmem kaç sayfa aldığımız lombak isim değiştirmiş ve zımbasız halde bir araya getirilmiş daha az sayfaya basılıp cuma günü piyasaya sürülmüş. 4 tane toplanırsa kalınlığı eh işte, lombak kadar olacak.

içerik mi? yine ayı oğlu ayı, kamil seven adam, minicik, ben, top canavarı filan. araya da tek karikatürler serpiştirilmiş. tayyip yok denmiş ama "tayyip seven adam" diye bir bant konmuş. bir de "tayyip yok" diye tek karikatür çizilmiş. editör notunda "dergiden kimse gelip de 'tayyip davos'ta olay çıkardı!..' demedi, 'adriana lima var mısın yok musun'a çıkacakmış!..' dendi hep. o nedenle iki sayfa politika içerikli sayfa hazırlama kurnazlığı yapamazdık." gibisinden bir şeyler saçmalamışlar. 3. sayfa karikatürleri gırgır'dan kalmadır ve kapakta başlayan siyasi mizah, 3. sayfada devam eder. (gazetelerin 3. sayfasına nazire gibidirler adeta). dergi baştan sona politik mizah yapmak zorunda mı ki, 2-3 sayfa ayırmayı kurnazlık olarak niteliyorsun? "biz politik mizahı beceremiyoruz kardeşim, ayı oğlu ayı, kıllı tipler, eskizden bozma çizimler geliyor elimizden; böyle beğeniyorsanız buyrun alın!.." de, hiç olmazsa samimi olursun. ha, az buçuk yapamayacaklarını yazmışlar ama açık açık "bizde o g.t yok!.." diyememişler.

oğuz aral'ın kemiklerini sızlatan dergidir. reklam meklam amaçlı bir slogan sanmıştım "tayyip'siz mizah dergisi" lafını ama beceriksizliklerinin ilanıymış. tamam, kimse politik mizah yapmak zorunda değil ama şu ya da bu biçimde politik mizah yapanları da kurnaz olarak göremezsiniz kardeşim!..

ayrıca bkz: #16636786
  • yetkin gülmen'i çok severim. alpay erdem, göxel de hep sevdiğimiz çizerlerdir. lombak'ın kalitesi çok düşüktü onu geçtim hadi yeni dergiye atılmak nası bir hareket anlamak güç. bu ekibin siyasi bir mizah yapmasına zaten pek olanak yok. ayrıca siyasi mizahı barındırmak gibi bir zorunlulukları da yok. ama bunu ifade etmenin şekli bu mudur yani? niyetin gereksizliğini geçtim slogan olarak bunu seçmek sığlık değil de nedir yani. yazık olmuş.
  • ilerde zaman gazetesinin haftalık eki olarak çıkarsa şaşırmam. para ulan! adam öldürülüyor bunun için! dimi? para nerdeyse onun kucağına otursun herkes ne güzel.
  • bu derginin eleştirilmesinin nedeni siyaset içermemesi değil, kendi kendilerine sansür uygulamalarıdır. yoksa çiçekten böcekten de bahsetseler gider alırım. ama kendilerini bir konudan soyutlamaları, dergiyi takip etmemem için yeterli bir sebeptir.
  • genelde, kızların "enter tuşu". "çok cici"... ötesi yoktur. ulan dünyada her küçük şey illa ki "cici" mi olacak yahu?

test edelim...

-merhaba bayan...
    -merhaba?
    -küçük nasıldır?
    - cicidiiir!
    - peki ya çok küçükse?
    - çok cicidir tabi ki...
  • mizahın türkiye de geldiği yeri gösteren dergi. ( ııııı ne diyeyim dergi diyorum mecburen ) siyasetsiz, muhalefetsiz mizah mı olur. olursa da ona ne denir bilemem ama.

- " eskiden bir marko paşa vardı. hatta sürekli kapatıldığı için dergi en sonunda adı malum paşa olarak çıkmıştı. "

demek, dünyada mizahçılar mersin' e giderken türkiye' de tersine gidiyor. muhalefet yapmayan mizahçı toplumdan kopmuş, toplumun nabzını tutmayan mizahçıdır. mizahçı dediğimiz toplumun emniyet sübabıdır. şayet bu sübap tıkandıysa elden sonumuz hayrolsun demekten başka bir şey gelmez. iktidara bulaşmayan mizah dergisi de gördü ya bu gözler. gözümüz açık gitmez artık.
  • komik olmayandır.

bu kadar komik olmayan adamın bir araya gelerek yaptığı -hele bir de muhalif olursa- ilk haftada topu dikeceğinden, "bari çoğunluğa oynayalım da oradan yırtalım" şeklinde bir strateji kullanan kurnaz dergidir.

komik olmayarak komik olandır.
  • tuzsuz çorbaya benzer.
  • mizah anlayışı alpay erdem'den esinleniyorsa uzun ömürlü olacağını sanmadığım dergi. yola çıkış mottosu da çok temelsiz, hatta anlaşılmaz olmuş. buna benzer son ayrılıkta çıkan dergi de(fermuar) kısa ömürlü olmuştu ki o derginin kare asları çok daha fazla takipçileri olan çizerlerdi .
hesabın var mı? giriş yap