şükela:  tümü | bugün
  • ankara- kızılay'da kumrular sokak'ta yer alan, fikrime göre ankara'nın, kıymasız dönerin bir ankara tadı olduğu bilgisinden yola çıkarak mantığıma göre türkiye'nin en güzel dönerini yapan yer. üç çeyreğe birbuçuk sade döner yanında ayran tavsiye edeceğim, özellikle yalnız ve aceleniz olduğu zamanlarda, bazen de canınız döner çektiğinde gitmenizi salık verdiğim, boş olduğunu görmenin hemen hemen imkansız olduğu, temiz çalışan dönerci.

döner ustasının işini bırakıp eldivenini, bonesini ve maskesini usulca çıkartarak dükkandan dışarı çıkarak hapşırmasının akabinde içeri girerek ellerini yıkadıktan sonra işine devam ettiğini bizzat gördüm. takdir ettim.

ayrıca bu müessesenin kasasında direkt olarak 2,5 porsiyon düğmesi mevcuttur, denenmesi şarttır.
  • bugüne kadar bünyeme yaklaşık 1 besili öküzü katmama vesile olan, yıllardır vazgeçemediğim tek lezzet durağım.

dünya döndükçe sen de ol hep cici piknik.

(bkz: abime bir lavaş bir çeyrek bir ayran ver)
  • ankara'da kumrular sokak'ta bulunan ankara'nın en iyi dönerini(ankara döneri'ni) yapan dönerci. açık olduğu saatler içerisinde birkaç dakika boş durduğunu göremezsiniz, tüm bakanlıkları beslemesine rağmen nasıl hala dükkanı büyütmemekte ısrar ettikleri ise anlaşılmaz.
  • efsane dönerci. dönerlerini olması gerektiği gibi kömürde yaparlar. herhangi bir ölümlünün hayatında tadabileceği en iyi et dönerdir o kadar da iddialıyım. kendi yaptıkları ayranları da ayrıca bir hayli lezizdir. o göt kadar mekana her girişinizde, kasada aynı yavaş konuşan "hoşgeldin abim - abime bir ekmek bir ayran" cümlelerini loop'a almış dayıyı her gördüğünüzde içinizi garip bir sevinç ve sıcaklık hissi kaplar. bu muhteşem mekanın ve dönerin tek kötü tarafı 1 porsiyonun az gelmesi ve 2 porsiyonun bütçeyi zaman zaman zorlamasıdır. yoksa lisedeyken babamla gittiğimizde o ısmarlıyor diye 1 ekmek + 1 lavaş + 2 ayranı mideye indirip nirvanaya ulaşıp metroda bebekler gibi uyuduğumu bilirim.

aba'yla yok efendim hosta'yla falan aynı fiyattaydı en son, yapmayınız etmeyiniz efendim burası kıyas kabul etmez. kumrular'da, giderken sağda dönerken solda*.
  • bugün vedalaşmış olduğum gerçek ankara dönercisi.

sigarayı bırakmak, 25 kilo vermek için diyete başlamak, bir de spora başlamak gibi bünyeme gayet ters olan ve 1 yıl sürecek olan ohal rejimine girdiğimden mütevellit; bir yıllık özlemi başlatmak adına son kez uğradım bugün. normalde bugünden itibaren başlıyordu program ama doktora yalvarmam sonucu bir gün ertelettim. doğruca o ufacık tükkana gittim son kez bir lavaş yiyelim bakalım dedim. tam çıkarken "lan nasıl olsa bir sene boyunca ot, bok püsür yiyecen göm bi tane daha" diyen içimdeki hayvana uyarak bir de ekmek arası gömdüm. altın vuruş yaparak bir yıl sürecek hasreti başlattım.

benim yerime de gidin yiyin lan.
  • otuz yıldır döner yediğim piknik.

1982-1990 arası kumrular sokak'ta otururduk. burası 1984'de açıldı yanılmıyorsam. eve çok yakın olduğu için, ben de çocukluğumda bile bir dönersever olduğum için sık sık burada döner yerdim. bazen ikilemde kalırdım: acaba cici piknik'e mi, yoksa sakarya caddesi'ndeki kemer piknik'e mi gitsem diye. kemer piknik'in döneri de çok güzeldi.

sonra çankaya'ya taşınınca daha az gider oldum haliyle kumrular'a ve dolayısıyla da cici piknik'e.. ama hiç vazgeçmedim. artık daha da uzaklarda oturuyorum ama her kızılay'a indiğimde, taptaze ekmeğin arasında kömür ateşinde döndürülmüş, mis gibi bir buçuk ankara dönerimi gömmeye devam ediyorum. refakatte kıyılmış soğan ve açık ayran..

her güzel şeyin yokolduğu; yok olmuyorsa değiştiği, dönüştüğü bu salak dünyada cici piknik, otuz yıldır hep aynı. umarım hep aynı kalır: minicik dükkanıyla, lezzetli döneriyle..
  • 7 yıldır ankara'da yaşıyor olmama rağmen bu yıl arkadaşım tarafından tanıştırıldığım muhteşem lezzetli dönerin yapıldığı yerdir.
    gaziantep'te 15 yıl yaşamış biri olarak ankara'da lezzetli etin hasretini çekmiş ve sıkça dile getirmiştim,ta ki cici piknikle tanışana kadar.ankara'da böyle bir lezzet daha yok.o küçücük salaş yerde bu kalite bu lezzet,insan gerçekten hayret ediyor.
    boğazına düşkün arkadaşlara tavsiye ediyorum.
  • ankara'nın en iyi dönercisi.
  • ankara döneri dendiğinde genelde övgü alan ve şu ana kadar denediğim beş dönerci içinde bir numara olandır. avm dönercilerinin hiç birini saymaya gerek duymadan kendimce lezzete göre sıralayayım.

cici, özge, süha, mutlu, özler. daha denemeye fırsat bulamadığım 4-5 mekan daha var tabi o yüzden ankara'nın bir numarası demek için erken ama şu da bir gerçek ki yarım ekmek arası 1.5 porsiyon döner yediğinizde son derece mutlu olmanız garantidir.
  • 21 tl’ye somun ekmek yediren overrated mekan.

ekmek arası 21 tl. içinde döner yok. birde sözde 100 gram olacak. ekmeğin içinde 40 gramdan fazla yoktu.

2 döner, 2 ayran, 1 su 48 tl.

aynı gün maltepe’deki günaydın aspava’ya gittik. 2 porsiyon ciğer, yarım porsiyon soslu dürüm döner, 2 ayran, 4 su ve yanında gelen bir sürü ikrama 88 tl para ödedik.

haramdır o para size haram. dolandırıcılar.

kerizlenmeyi sevenler gitsin.