şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cidade de deus filminden 10 sene sonra filmde yer alan oyuncuların düştüğü halleri gözler önüne seren belgesel.

  ayıla bayıla izlediğimiz tanrı kent filminin baş rolünden yan rollerine kadar çoğu oyuncusunun trajik hallerini görüp etkilenmemek mümkün değil.

  belgeselden anladığım kadarıyla filmden köşeyi dönen iki isim var.

  biri rocket'in sevgilisi rolündeki alice braga. o da bunu filmin afişine borçlu olduğunu belirtmiş. malum, afişte kendisini rocket'i öperken görürüz.

  diğeri de knockout ned rolündeki seu jorge.

  diğer oyuncuların akıbetlerinin ne olduğuna gelirsek;

  • başrol oyuncusu rocket, film çekildikten sonra büyük bir oyuncu olacağını düşünmüş ama yüzüne bakmamışlar. cannes film festivali'nde gördükleri muamelenin rüya gibi olduğundan bahsediyor garibim.

  • ze dana gibi olmuş, götü göbeği salmış. filmdeki jimi hendrix halinden eser yok, kör topal yaşıyor.

  • filmde ayağından vurulan ve aklımıza döktüğü göz yaşlarıyla kazınan küçük çocuk büyümüş ve oyunculuğa veda etmiş. sebebi de filmden kazandığı parayı babasının iç etmesi.

  bunların dışında kalan çoğu oyuncunun da durumu pek farklı değil ama aralarında halen bir umut taşıyanlar, bir gün tekrar keşfedileceğini düşünenler var. umut fakirin ekmeği işte.

  rocket'inden ze'sine oyuncuların filmden aldığı paraları ise söylemek dahi istemiyorum. adamlar bildiğin yevmiye ücretine filmde oynamışlar.

  toparlamak gerekirse, özellikle tanrı kent filmini sevenlerin izlemesini öneririm. yer yer filmde yaşananlardan daha trajik anlara tanıklık ediyorsunuz.

  belgeselden aklımda kalan ve zihnime kazınan şu tespitle entry'mi noktalamak istiyorum.

  "aklın unutmaya çalıştığına ruh sahip çıkar."