şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bilinçsizce yapıldığı durumlarda ters tepmesi, dolayısıyla kınanma, ayıplanma, hatta uzaklaştırılma durumları söz konusu olabilir.
  • 11 eylül saldırıları sonrasında, gezerken uçak geçtiğini gören türk insanının "aha uçak geçiyo, şimdi düşcek laa" şeklinde bağırması.
  • belki de daha uzun yaşayan insanların "uzun yaşayabilme" sırrı.
  • kime göre neye göre diye araştırılması gereken bir olay. zira kiminin ciddisi kiminin cildini tahriş edebilir. formisal, karşıdaki insanın siz acı çekerken, dişinizi doldurmuş, boşalttırmış, oydurmuş filanken, kikirdeyip ağır baş ve dişin iyi olmasından bahsedebilir... dahası...
  • lisede yaptigimiz bir saka vardi. okula yeni biri geldiginde (gelen x olsun) bak su karsidaki cocuk var ya (hadi ona da y diyelim), babasi cok iyi piyano caliyo derdik, ardindan bir de gaz verirdik. daha sonra x ile y'yi tanistirdigimiz vakit x dogrudan atlardi baban cok iyi piyano caliyormus diye ve y de sana ne benim babamdan uzak dur benden der ve x'i tersler. x te niye ne yaptim ki ben sana dediginde y uzgun uzgun, babam kolunu calistigi yerde makinenin dislisine kaptirdi seklinde uzgun bir halde uzaklasir. x ciddi bir konuda dalga gecmis gibi oldugunu dusunur. o sirada ondan baska herkes gulmektedir.
  • genç hesap geyiği moda olmuştu annem kredi kartı almıştı bana, biyere imza atmam gerekiyodu form doldururken, sallamıştım abuk bişey, ciddi konularla dalga geçmenin kötü bişey olduğunu anlatmıştı bana üşenmeyip, bu da bi örneği diyim
  • dalga gecmenin tek yoludur bir goruse gore. soyle ki sokakta burnunu karistiran adamla dalga gecmek, hic bir yere varmayacaktir. dalga gecmenin esasi, civitmaya tasinmadigi surece, ignelemek ve nukte yoluyla mesaj vermektir. bu nedenledir ki savasla, olumle dalga gecen, bu gibi konularin ehemmiyetini, konulari bilakis hafife almak suretiyle vurgulayan insanlar, toplumdan tepki gormektedirler.

    etik olarak yanlis olabilir. lakin, hadiselere objektif bakilabilindiginde, guleriz aglanacak halimize ruh halini ciddi konularla dalga gecmekten daha iyi yansitan bir kavram yoktur.
  • ciddiyetin cok goreceli bir kavram olmasi nedeniyle farkli kisilerin farkli konulara icerlemesine, sinirlenmesine de neden olur. ornegin amerikalinin anasina dalga gecme amacli kufredersiniz, yavsak yavsak gulup gecer. cunku annelik pek cok amerikali icin ciddi ya da degerli bir kavram degildir. lakin bunu bir turk'e bir arap'a yaptiginiz zaman olacaklardan siz sorumlusunuzdur; kan cikar allah vermesin.