şükela:  tümü | bugün
 • gideros'tur ancient adi .
 • kendisi ek değil bir latin tabanıdır.
 • doğup bir miktarda büyüdüğüm yerdir. 13 km'lik plajı karadenizin en uzun plajlarından biridir.barımsılar 01,30'da kapanır.yabancılar için otelleri ve eğlencesi pek tatmin edici olmasada yerli biriyle tanı$tığınız andan itibaren ne takıldık arkada$ dedirtecek bir yerdir.yıldız-karayel estiği tarihlerde bulunmamaya özen gösterilmelidir.
 • kafa dinlemek için ideal bir yer. tam bi sahil kasabası. amasra'ya kadar gelmişken buraya da bir uğramak lazım.
 • karadenizin incisidir. gidilmesi görülmesi gerekilen yurdun güzelliklerinden faydanılası şirin bir ilçedir kendisi. aynı zamanda memleketimdir. etli ekmeği, cevizli helvası ("cidella"), sarı yazması, rıfat ılgazı ve doğa güzellikleri meşhurdur.
 • eger gidilcekse temmuz ayinda gidilmesi tavsiye edilen kastamonunun sahil ilcesi. yagmur yagdıgında daglardan gelen camurlu sular denize dokulur ve denizi 3-4 gun camurla kaplanir. geceleri pek fazla bir aktivite yoktur. acik olan yerler gece 01:00 gibi kapanir. pansiyon ve otel sayisi azdir. ancak belediye yeni yeni yerlileri pansiyonculuga tesvik etmektedir. denizi genellikle dalgalidir. ancak sehir stresinden kurtulmak isteyenler icin yeterince sessiz bir yerdir. hatta sahil boyunca rahatlikla bisiklete binebilirsiniz. aksamları rast gelirse yerli halkin dugunlerine sahit olabilir ve dilerseniz dugune katilabilirsiniz. 5 - 6 seneden fazla oldu ankara-cide arası bir yol yapilacakti. yapimi halen devam etmektedir:) yol yapimi bittigi zaman (umid ediyoruz) süre 3-3,5 saate kadar düşecek.
 • yıldız-karayel fırtınaları çıktığında denizi izlediğiniz zaman kendinizi dünyanın bir ucundan aşağı bakıyormuş gibi hissettiren,güzel yüzlü değil belki ama güzel gözlü kızların çoğunlukta olduğu ,sahilde bulunan beş büfeyi de birbirinden ilginç beş insanın işlettiği ilginç bir sahil kasabamız.
 • sahil $eridinden gidildiğinde yolları çok bozuk ve dönemeçlidir.. kastamonu'nun en uç noktası olan (sinop'tan sonra karadenizin en uç noktası) kerempe burnu bu ilçededir.. ilçenin bir çok yerinde denize epey uğra$lı yollardan sonra (çalılık,uçurum,kayalık) ula$ılabilir.. denizi berraktır ve yüzmek için derinliği ve temizliği ile idealdir..
 • bartın veya kastamonu üzerinden minibüslerle aktarmalı olarak gidilebilen, henüz tam olarak keşfedilmemiş, 3 adet mendereğe ve pek çok koya sahip olan doğa harikası yer. özellikle akşam saatlerinde tepelere çıkıp etrafı seyretmek oldukça zevklidir.
 • 4. kuşaktan doğru memleketim olan,bugüne kadar bir kez gidip görme şansımın olduğu ilçe.çok uzun bir kumsalı vardır ancak gaza gelip kumsalda çıplak ayak yürümeye kalktığınızda ayağınızı ziftten dolayı kapkara bulmanız olasıdır.gideros koyu tercih edilmelidir,tek kelimeyle muhteşem bir koydur.
  ilçe oldukça küçüktür,temel bir geçim kaynağı yok gibidir.biraz tarım,biraz balıkçılık,biraz hayvancılık,yeni yeni de turizmle geçinip giderler.sanırım eskiden kalma bir kereste fabrikası vardır ama o da kapanmıştır.
  bu arada cide-sinop arasındaki sahil yolu gitmesi cesaret isteyen bir yoldur.yeşilin ve karadeniz'in arasında kalmış daracık,devamlı u'lar çizen,bir inen bir çıkan bu yolun büyük kısmında bir kaç ufak köy dışında yerleşim görmek mümkün değildir.bir kez çıktığınızda ya kamp malzemeleriniz yanınızda olmalıdır,güzel gördüğünüz yerde çadırınızı kurup konaklanmalıdır(tavsiye edilen) yada sinop'a kadar,6 saatlik bir yol,viraj dönmekten içiniz dışınıza çıkmış bir şekilde gidilmelidir.