şükela:  tümü | bugün
  • evde yapımı en kolay olan içkidir.

daha önce hiç böyle şeylerde tecrübesi olmayan biri olarak yaklaşık 10 litre kadar yapmayı başardığım içki.
    tadı da bence biradan daha iyi. şarapın yanında gazoz gibi duruyor alkol oranı daha az olduğundan(% 5-6 civarı)

en basit yapım yöntemi:
    temel olarak al hazır katkısız koruyucusuz bir elma suyu. içine bira/şarap mayası at ( ekmek mayası bile olur tadı biraz daha kötü oluyormuş.) oda sıcaklığında
    20 derece civarı beklet.

mayalandıkça co2 çıkacak ama içeri de oksijen girmemesi lazım. ne kadar oksijen o kadar sirkeleşme olur. o yüzden balonla kapatabilirsiniz. skreç flimle kapatıp iğne ile delebilirsiniz. ya da yurtdışında 1$ a satılan airlock la kapatabilirsiniz.
    tamamen kapatırsanız patlar bi yerinden.

5-6 gün sonra içilebilir hale gelir. içmeden önce buzdolabında bir gün daha bekleyince maya çöker. ama gazı kaçmasını istemiyorsanız plastik bir şişede sıkıca kapatın.

6-7 güne uzatınca şeker tamamen bitiyor. elma aromalı soda moduna giriyor.

bence 5 gün mayalayıp şekerlı gazlı halini elde etmeye çalışmak en güzeli.

edit:
    1. bazı mayalarda süre 12-14 güne kadar uzayabiliyor.
    2. maya buzdolabında dibe çöktükten sonra sifonlama yöntemi ile (arabadan arabaya benzin transferi yapılırdı eskiden aynı mantık) şişelenip dibdeki mayalardan kurtulanabilir.
    3. tembel adamlara notlar. 5 litrelik bi pet şişe su alıyorsunuz, orada yapıyorsunuz işlemi, böylece temizlik derdi olmuyor, direk atıyorsunuz şişeyi işlemden sonra. şişe olarakta 5 liraya satılan telle sıkıştırlarak kapanan litrelik şişeler var. gazı korumak için tavsiye ederim.
    4. 100 litre ye yaklaştım. gayet güzel içiliyor biradan çok daha güzel.
  • bazı tariflere göre hapishane içkisidir. %20 alkole kadar vardırmak isterseniz tarifi şöyledir:

hazır meyve sularından istenilen çeşidinden 5 litre alınır. içine 1 kg şeker atılır. hava geçirmeyecek ancak içeride oluşacak karbondioksit gazına dayanıklı bir kap seçilir. (ben buğday birası yaparken düdüklü tencere kullanıyorum, ona benzer bir şeyler olabilir) güzelce şeker eritilir. bir başka kapta bir tatlı kaşığı ekmek mayası, iki adet kesme şeker ve bir bardak ılık (30 derece) su karıştırılır. maya köpürene kadar (15 dakika) beklenir. bu karışım meyve suyuna eklenir. güneş ışığı görmeden 15 gün kadar (battaniyeye sarın misal yazın) bekletirseniz çok iyi oranda alkol içeren bir meyveli içkiniz olur. edit: 30 derece civarında tutmanız gerek. 37 dereceden sonra bakteriler anomali gösteriyor. 30 derecenin altında sorun yok ama işlem yavaşlıyor. akp'ye inat buğday birasının da tarifini yaparım yakında. bulgur ve şeker o da.

ayrıntıya gelirsek; ekmek mayasındaki bakteriler sağ kalabilmek ve çoğalmak için oksijene ihtiyaç duyar. içeri bastığınız ekstra şekeri alıp, içerisinden oksijeni söküp, kalan atık maddeyi, yani etil alkolü dışarı atarlar. alkol çoğaldıkça bakteriler yaşayamaz olur. bu nedenle yaptığınız içeceğin optimum bekleme süresi vardır. çok uzun beklemek işe yaramaz, şekeri azalan içeceğin tadı kaçar.

%20 alkol diyorum.

uçtum, şahitlerim var.
  • "cider bites like a spider" der ingilizler, bu ickinin hic hissettirmeden kafayi buldurmasi, hafif gorunmesine ragmen cok kolay sarhos etmesine bit atifta bulunarak.
  • ingiltere,kuzey avrupa ülkelerinde çok yaygin tüketilen alkollü içecek genelde kelime anlami elma şarabi olarak geçsede son yillarda populer kültüre uygun armut,kış meyveleri,red berries, elderflower gibi pek çok çeşidi vardir ,bu arada cider gerçekten sert bir içkidir daha önce yazilan bayan içecegi yakiştirmasi ile alakasi yoktur hatta genel olarak alkol orani biradan yüksektir ve sokaktaki alkolikler güne 2 litrelik yüksel alkollü frosty jack's ,diamont white vb ile kahvalti yaparak başlarla,genelde en ünlü markalar irlanda'dan magners,bulmers ingiltere'de strongbow, gaymers,scrumpy jack,thatchers isveç üretimi kopparbergbunun dışinda bilinen güney afrika üretimi savanna dry ve fransanin normandiya bölgesinde üretline cider'ler fena degildir ama .ingilterede cider üretimi somerset bölgesinde yapilir bölgede elma yetiştigi için benim bu bölgede üretilen thatchers ingiliz ciderleri arasindaki tercihimdir ama genel anlamda en iyi cider tartişmasiz irlanda markalari magners ve bulmers'dir .strongbow ne kadar ünlü olsada içimi ve lezzeti kötü bir cider'dir tercih edilme nedeni sadece fiyatidir ,marketler genelde 10'lu ve 24 olarak kampanya yapar.eger denk gelinirse j d wetherspoon yilda birkaç kez cider festivali yapar yerel küçük üreticilerin ürettigi cider'lar denenebilir
  • gazli sarap cesidi, elmalisi cok leziz olup cileklisi de mevcuttur...
  • kitsiz, masrafsız evde bira denemelerim sonuçsuz kalınca, bu sefer de cider denemek geldi aklıma. çünkü yapımı oldukça basit gözüküyordu. sahiden de öyle. işbu entry gazlı mı gazlı, buz gibi enfes cider içerken yazılmaktadır.

içkimin helal olmasına özen gösterdiğim için, malzeme tedarikinde bim'i kullandım. masraf benim için önemliydi, zira bu işle uğraşmanın tek amacı içkiyi ucuza getirmekti. bu yüzden şampanya ya da bira mayası falan almadım. ki alınabilir, evet ama içkimin tadını eğer sevmeseydim ancak buna mecbur kalacaktım.

masraflarıma bir göz atalım: 2 kilo şeker 9 lira, 4 adet jucy elma suyu 12 lira, ekmek mayası (fiyatını hatırlamıyorum) 2 lira, bir de iki adet 5 litrelik su ama gider olarak saymıyorum sonuçta sular içiliyor evde. cider için gerekenler bunlardı. bir de 20-30 lira vermeden hava kilidi yapmak için nalburdan 5 liraya silikon ve 1.5 liraya da 1 metre plastik boru aldım. tabi 5'er litrelik üretim yapacağım için 2 kiloluk şeker 4 sefer yetecek, maya ise baya bir kullanılır bunu da not düşeyim. yani toplamda düz hesap 15 liraya 5 litre alkol elde etme düşüncesiyle yola çıktım. ( 2.25 tl şeker + 12 lira elma suyu+1 lira maya) evet litresi 3 lira. bugün marmara gold ya da skol'un 18 lira olduğunu düşününce, baya bir iyi geliyor kulağa.

tarife gelince: 500 gr. şekeri kavanozda, sıcak suyla karıştırıp güzelce erittim. 5 litrelik pet şişeye, 4 adet %100 elma suyu jucy'i boşalttım. üzerine de 500 gr şekerli su döküp, iyice çalkaladım. şekerli su kavanozunun dibinde bir miktar kaldığı için, ılık su katıp, yaklaşık yarım paket mayamı, 10 ila 15 dakika bekleterek orada aktifleştirdim. köpürdü de köpürdü, ardından onu da ekledim pet şişeye. karanlık bir yere üzerine de battaniye ile sararak bıraktım canımı ciğerimi. bu sarma işi kefir ve yoğurt alışkanlığı. akşama bir kontrol ettim, hava kilidi için bir diğer su dolu 5 litrelik pet vardı yanında; o gluk gluk etmeye başlamış. ilk 2-3 gün, saniyede gluk gluk ediyordu. 4. gün gibi azaldı iyice, 5. gün durdu. ben de aldım şişelemeye götürdüm 6 saat sonra.

şişe olarak akmina'nın 1 litrelik maden suyu petlerini kullandım. 4.5 litre çıktı diyebilirim; dibini almak istemediğim için. ilk sefer olunca 4 şişede de bir deney yaptım ve sırayla; şekersiz, 1 küp şeker, 2 küp şeker ve 3 küp şeker ile şişeledim. kalan yarım litreyi hemen buzluğa koydum. 15 dakika sonra lıkır lıkır içtim. o bile gazlıydı diyebilirim yani gazlansın diye beklemeden bile içerim dedim ben bunu.

bu 4'lü takımı aldım karanlık yere götürdüm, bir de çöp poşeti geçirdim patlar matlar, tecrübesizliğim uğraştırmasın beni diye. yine aradan bir 6 saat falan geçti. birkaç saate de dışarı çıkacaktık içmeye, dedim bu 3 küp şekerli olanı dolaba atayım. onun patlamasından da endişeliyim çünkü.

o gece bu litrelik içildi ve gazı falan her şeyi tek kelimeyle lezizdi. alkol oranı da iyidir diye düşünüyorum. yarım litrede rahatlama baş gösterdi. maya tadı biraz vardı. diğerlerini de 24 saat sonra dolaba aldım. onlardan da önce 2 küp şekerliyi açayım dedim, bir ne göreyim köpürüyor deli gibi. fazla bile beklemiş dışarıda. bundan sonra 3 küp şekerlideki gibi 6-7 saat tutup hemen dolaba almayı planlıyorum. mecbur diğerlerini de açıp havasını alıp dolaba yeniden koydum. yaşadığım tek sorun köpürünce yahut bardağa da boşalttığınızda ortaya çıkan hafif köpürme üzerine, dibe çöken mayaların yukarı gelmesi. sonra yine iniyorlar aşağı gerçi.

şimdi notlarıma bakıyorum; öncelikle bekledikçe görüntüsü iyice biraya benzedi. mayalar dipte tam sıkıştı, bir katman oluşturdu. şişe şekeri olarak litre başına 2 küp yeter diye düşünüyorum. ilk yaptığımdan hemen buzluğa atıp lıkır lıkır içtiğim vardı ya, onun sayesinde o gün 5 litre daha kapatmıştım. birazdan açacağım hatta. :) fakat bundan sonra 10 litrelik sularda yaparım. 5-5 uğraşılmaz içmeyi seviyorsanız. şişeleme yaparken, kahve makinasında kullandığım kağıt filtreyi deneyeceğim. içerken de şişeden önce french press'e boşaltıp, onun filtresiyle mayayı altta mahkum etmeyi planlıyorum. tabi amaç ziyan etmemek. ne açgözlüymüşsün, litresi 3 liraymış zaten diyenler olabilir. evet ama kendin alkol yapınca daha çok içiyormuşsun kıyamıyormuşsun arkadaş.

sorusu olan varsa ve elimden gelirse yardım ederim. esenlikler dilerim.

yapım aşaması;
    https://eksiup.com/p/i359689qov38
    gluk gluk (canımın içi kulağımda hala sesi);
    https://eksiup.com/p/pj59690rehnd
    şişeleme ve ilk tadımlık;
    https://eksiup.com/p/3f59691si6kr
    gazlanmamış olanın bile asidini görmeniz için;
    https://eksiup.com/p/9y59692tijzc
    bu da son akşam yemeği;
    https://eksiup.com/p/hb59693os73u
  • metro market yada bimden 23 lt %100 elma suyu alınır. şampanya mayası (tavsiye etmiyorum) yada bimde satılan "efsane maya" alınır. 23 lt için yaklaşık olarak og değeri 1080 i bulacak şekilde 1.9 kg şeker eklenir. elma suyu ve şeker iyice karıştırılır. üzerine 1 paket efsane maya eklenir. fermantasyon kabında 7 ile 10 gün arası bekletilir. gaz çıkışı bitince eğer gazlı içmek isterseniz şişeye bir çay kaşığı şeker eklenip kapaklanır. gazsız içmek isterseniz cam şişelerde güneş görmeyen serin bir yerde 1 hafta bekletip soğuk olarak içilir. afiyet bal olsun.

og: 1080 fg: 1010 olarak yapıyorum. % 9.2 abv elde ediyorum.
  • turkiye`de neden bulunmadigini anlayamadigim ickidir. tadi guzel, hafif alkollu, e birkac cesidi de mevcut. yap caktirmadan bir kampanya, bir iki haftasonu caddede nisantasinda elinde cider ile gezen 50 kisi devamli tur atsin bak nasil tutuyor.
  • elma sarabi degil elma birasidir bunun adi. http://www.sevilengroup.com/…l_tr/urunler_index.asp
  • amerika'da "sikma elma suyu" manasina gelir. ingiltere'deki "elma sarabi" anlamini amerika'da hard cider sozu karsilar.