şükela:  tümü | bugün
  • muhabbetin yanına iyi cider.
    gazlı içeceklerle aram pek iyi olmadığı için sevmedim.
    elma suyu bile bana göre daha lezzetli. dediğim gibi benim kıstasim gazlı olması.
    330 ml lik şişe için 4.5tl verdim. tarihe not düşülsün.

alkol oranı % 5 yazıyordu şişe üzerinde. kafa bulmayı beklemeyin haliyle.
    miller birası iken kafa kafaya giden elma birası.
  • çileklisi oldukça başarılıdır. içerken de oldukça dikkat çekicidir. zira bir çok kişinin merak edip sorması içme isteğini arttırmaktadır.
  • evde yapımı en kolay olan içkidir.

daha önce hiç böyle şeylerde tecrübesi olmayan biri olarak yaklaşık 10 litre kadar yapmayı başardığım içki.
    tadı da bence biradan daha iyi. şarapın yanında gazoz gibi duruyor alkol oranı daha az olduğundan(% 5-6 civarı)

en basit yapım yöntemi:
    temel olarak al hazır katkısız koruyucusuz bir elma suyu. içine bira/şarap mayası at ( ekmek mayası bile olur tadı biraz daha kötü oluyormuş.) oda sıcaklığında
    20 derece civarı beklet.

mayalandıkça co2 çıkacak ama içeri de oksijen girmemesi lazım. ne kadar oksijen o kadar sirkeleşme olur. o yüzden balonla kapatabilirsiniz. skreç flimle kapatıp iğne ile delebilirsiniz. ya da yurtdışında 1$ a satılan airlock la kapatabilirsiniz.
    tamamen kapatırsanız patlar bi yerinden.

5-6 gün sonra içilebilir hale gelir. içmeden önce buzdolabında bir gün daha bekleyince maya çöker. ama gazı kaçmasını istemiyorsanız plastik bir şişede sıkıca kapatın.

6-7 güne uzatınca şeker tamamen bitiyor. elma aromalı soda moduna giriyor.

bence 5 gün mayalayıp şekerlı gazlı halini elde etmeye çalışmak en güzeli.

edit:
    1. bazı mayalarda süre 12-14 güne kadar uzayabiliyor.
    2. maya buzdolabında dibe çöktükten sonra sifonlama yöntemi ile (arabadan arabaya benzin transferi yapılırdı eskiden aynı mantık) şişelenip dibdeki mayalardan kurtulanabilir.
    3. tembel adamlara notlar. 5 litrelik bi pet şişe su alıyorsunuz, orada yapıyorsunuz işlemi, böylece temizlik derdi olmuyor, direk atıyorsunuz şişeyi işlemden sonra. şişe olarakta 5 liraya satılan telle sıkıştırlarak kapanan litrelik şişeler var. gazı korumak için tavsiye ederim.
    4. 100 litre ye yaklaştım. gayet güzel içiliyor biradan çok daha güzel.
  • direkman isim vermek gibi olacak ama akmina kış lezzeti cider özlemi çeken bünyeyi -en azından tat olarak- tatmin ediyor. nerde var dersen, yine isim vermek gibi olacak ama (niye vermiyim ki lan?) şok market'ten bulunuyora.
  • özellikle elmalı ve ingiliz olanı müthiş, irlandalısı bir miktar sıkıcı, almanı çekilmez...
  • turkiye`de neden bulunmadigini anlayamadigim ickidir. tadi guzel, hafif alkollu, e birkac cesidi de mevcut. yap caktirmadan bir kampanya, bir iki haftasonu caddede nisantasinda elinde cider ile gezen 50 kisi devamli tur atsin bak nasil tutuyor.
  • ingiltere'de sıcak soğuk satılan iğrenç içki.
  • 6 ay boyunca bira niyetine ictigim sarap. strawberry&lemon kesinlikle icilmesi gerekendir. alkol orani 4 oldugu ve tadi mukemmel oldugu icin arka arkaya icilen sayisiz cider'dan sonra sarhos olmak muhtemeldir.

(bkz: rekorderlig)
    (bkz: kopparberg)