şükela:  tümü | bugün
 • herseyin karmakarisik daginik durumda bulundugu yerleri tanimlamak icin kullanilan soz..
 • içinde yaşanılan ortamın*kaotik boyutlara ulaşması durumunda aldığı haldir.
 • çocuk odasına anneler tarafından iliştirilen sıfatlardan biri:
  "bu oda ne oğlum/kızım cıfıt çarşısı gibi"
 • çantada anahtarın aranıp da bulunamadığı zamanlar için (bkz: çantamın içi çıfıt çarşısı gibi)
 • eskilerin deyimiyle şeytanın yavrusunu kaybetse bulamayacağı yerdir.
 • istanbul'un balat semtindedir. minicik dukkanlar, coook eski tabelalar, esnaf lokantalari, ortada kurulan pazar, suan virane haldeki agora meyhanesi... gorulmeye degerdir. gecmisi anlatan bir filmin setinde gibi hissedersiniz kendinizi...
 • bir beki bahar kitabına ilham kaynağı olmuştur.

  "benimle röportaj yapmaya gelenlerin genelde ilk sordukları doğum yerim olur. yanıtım yıllardır değişmez: edirneli bir anneden ve bursalı bir babadan istanbul'da doğdum, ankara'da büyüdüm, eskişehir kökenli bir aileye gelin gittim. bu beş şehir üstüne üç çeyrek yüzyılı geride bırakırken birikim dağarcığımı saçtım ortaya. hayal gücümü frenledim. tarih çerçevesinde zaman dilimini, kişilerin yaşadıkları çevreyi, inançlarını, gelenek göreneklerini araştırarak gerçekleri yansıtmaya özen gösterdimse de sudan bir derleme, ne ararsan bulunur bir çıfıt çarşısı çıktı ortaya.

  çıfıt günümüzde unutulmaya yüz tutmuş, genç kuşağın bilmediği bir sözcük. arapça yehuddan farsçaya cuhud, farsçadan da türkçeye çıfıt olarak geçmiş.
  bizans döneminde istanbul'un günümüzdeki eminönü sahili hem yahudilerin oturduğu hem de gemilerin boşaltma yükleme yaptıkları bir koydu. porta judeca olarak adlandırılmıştı. istanbul'un fethinden sonra türkçe karşılığı olan çıfıt kapısı denmiş, çok daha sonra da bahçekapı adını almıştır. yahudilerin yoğun olarak yaşadıkları yerleşim bölgelerine de çıfıt adı yakıştırılırdı. örneğin eskişehir'e bağlı çifteler ilçesinin eski adı çıfıtlar!dı. ege!de bakırçay'ın güneyinde de, kırım'da da çıfıt kale adlı kasabalar vardı...
  zamanla musevi, yahudi sözcükleri onun yerini aldı, ancak küçültücü bir nitelik yüklenmek istendiğinde kullanılır oldu.

  osmanlı imparatorluğu süresince ve cumhuriyet'ten sonra 1950lere kadar yahudiler pazarcılık alanında aktiftiler. şehirlerde her gün ayrı bir semtte kurulan pazar yerlerinde tezgâh açanların yanı sıra, civar kasabaları dolaşan, haftada ancak bir gün veya bir gece ailelerinin yanına gelebilenler de olurdu. her tür eşyanın satıldığı kasaba pazarlarındaki tezgâhlarında, akla gelen gelmeyen, yabancı ilaçtan rastığa, sülük kavanozlarından kumaş boyasına, kapı tokmaklarına kadar çeşit çeşit, yeni eski eşya arasında, bazen arayıp da bulamadığınız bir şeyi görmek, alabilmek olanaksız değildi. belki ondan bilinmez, çıfıt çarşısı deyimi, her tür eşyanın karmakarışık satıldığı yer anlamında kullanılır olmuş.

  beki l. bahar"

  http://www.pandukkan.com/…manlar-cifit-carsisi.html