• kadin erkek ikilisi. kari koca ya da iki sevgili.
    orn. ne sevimli bir cift degil mi muberra
  • 'çift dediğin suç işleme arayışındaki entrikadır. erişebildikleri suça en yakın şey ise sekstir' demiş adam phillips. sözün orijinal hali ise şöyle: "a couple is a conspiracy in search of a crime. sex is often the closest they can get."
  • iki öküz.

bunlari çifte koşup tarlasini suren kisiye de çiftçi denir.
  • küçük maşa ya da cımbız...
  • farsça "cüft" ten dilimize geçmiş türkçe kelime.
    kemiyet bakımından en küçük, lâkin kadın-erkek gibi birbirine zıd, ammavelâkin tamâm olmak için muhtaç iki varlıktan teşekkül etmişse keyfiyetçe çok husûsî takım.
  • kuyum imalatında, tel vb parçaları kaynatmak veya birbirine bağlamak için kullanılan alet cımbızın büyüğü.
  • esasında benim ülkemizdeki çiftlerle bir problemim bulunmamaktadır. ancak, "spor salonlarına giden; havuzdaki kulvarda yan yana yüzen, (dolayısıyla o kulvarı kitleyen) bitişik ya da yan yana bacak geliştiren makinelere (leg curl, leg extension, calf vb.) oturup yarı geyik yaparak yarı yiyişerek onları işgal eden, sauna ya da fin hamamına girince delikanlı, mangal yürekli pek kıymetli arkadaşımızın dünya güzeli sevdiceğine hemen köşeyi gösterip 'geç şuraya' dediği çiftlerimiz var ya; ki kesin vardır aranızda... siz siz evet !.. işte ben sizin ta amınıza koyayım" demek istediklerim ve de sınıflandırdıklarımdır.
  • biz yalnızca kavgaları uzun sürecek bir çifttik. ama kızımın gözleri o zamanlar boşanmış anababa çocuğu gözleriydi. şiddeti azaldı, ama geçti mi bilmiyorum.

"hangi yollara başvurabilirim? susmaya mı? susma kavga isteğini ancak körükler; öyleyse tartıştırmak, yumuşatmak için yanıt vermek zorundayım. uslamlamaya mı? hiç kimse ötekine söyleyecek söz bırakmayacak kadar arı bir özden yapılmamıştır. kavganın kendisini çözümlemeye mi? kavgadan üst kavgaya geçmek yeni bir kavga başlatmaktan başka bir şey değildir. kaçmaya mı? önceden gerçekleşmiş bir dağılmanın göstergesidir bu: çift şimdiden dağılmıştır: aşk gibi, ağız kavgası da her zaman karşılıklıdır." roland barthes - fragments d'un discours amoureux

komikçe bir karşılaştırmalı psikoterapiler 101 görseli buldum, ingilizcesini çalakalem türkçeleştiriyorum:

couple therapy: "siz (ikiniz)* boksunuz."

"iki kişiyle hiçbir şey yapılmaz, hiç, çocuk bile, çocuk kendi kendine olur; sevişme bile ateşin düştüğü başka bir yerde olur, çift aşkı unutur, aşk konusunda artık hiçbir bildiği kalmaz, vakit geçirilir, yaşam geçirilir." marguerite duras - les yeux verts

"peki hem ben olan hem benim dışımda olan bu ruh neydi? adı efsanelerde geçen çiftim** miydi, ya da doğuluların ferouir dediği o gizemli kardeş miydi? -yoksa, hani bir masaldaki, ormanda bütün gece, aslında kendisinden başkası olmayan yabancıyla* çarpışan şövalyenin hışmına mı uğramıştım?" gerard de nerval - les filles du feu (rüya ve yaşam öyküsü)

(ilk giri tarihi: 26.11.2016)

(bkz: psikoterapi/@ibisile), eş/@ibisile
    (bkz: çift sürmek)
    (bkz: çift öküzü)
    (bkz: vay vay/@ibisile)
    (bkz: ferd/@ibisile)
  • "...çiftin terimlerinden yalnızca birini görme tehlikesiyle karşılaşırız. diğer terim orada olduğu halde, yalnızca olumsuz biçimde tanımlanmıştır."

hah diyorum sevgili deleuze, sen mutlaka çiftlerden birinin sakin soğuk biri oluşunun diğerinin neşeli oluşunun amasıyla tanımlanmasına, birinin çok başarısının diğerinin daha az başarısını başarısızlık yapışına, ıspanak sevişinin diğerinin sevmiyor olmasıyla gümbürtüye gitmesine ve ıspanak seven somurtkanın, neşeli ve ıspanak sevmeyenin tam tersi olarak tanımlanmasına çok bozuluşuna değiniyorsun mutlaka. bu yin yang kadar sürekli ve güzel çiftimizden beyaz olanın, elalem onu siyah olmayan diye tanımlıyor diye kinlenip bunu bireysel bi yarış haline getirmesinden ve de bi çuval inciri berbat etmesinden bahsediyorsun, değil mi? değil mi?

değil, deleuze bunu söyledikten hemen sonra foucault'nun sözceler üzerine koca kitap yazıp görünürlüklerden yalnızca bunun olumsuzlaması olarak bahsetmesine içerleyecek.

deleuze'ü ve foucault'yu bir sonraki yanlış anlamam olan "elbette tüm makineler optik değildir" üzerine kurduğum tüm molekülleri kiral merkeze sahip olan vida analojisinde görüşmek üzere. selametle.
  • birbirini seven bir kadın ile bir erkeğin oluşturduğu şey. bu kadın kadına ya da erkek erkeğe de olabilir orası ayrı tartışma konusu.
hesabın var mı? giriş yap