*

şükela:  tümü | bugün
 • iki müezzin tarafından karşılıklı olarak okunan ezandır. mukabele ezanı yada çifte ezan'da denir. bu uygulamada müezzinler birbirlerine karşılıklı perde göstererek ezanı okurlar.

  birden fazla minaresi bulunan camilerde mesela iki minareli camilerde ezan çift okunur. bu uygulama osmanlılardan kalma bir adettir.

  çift ezan okuma geleneğinin fatih sultan mehmet’in bir vasiyeti olduğunu tarihçiler belirtmektedir. çift minaresi bulunan bütün selâtin camilerinde yakın tarihe kadar çifte ezan okunması geleneği bu vasiyete uyularak sürdürülmekteydi. halen bir çok cami'de bu şekilde ezan okunmaktadır.

  https://www.youtube.com/watch?v=ftwaqkepo9w
  https://www.youtube.com/watch?v=nxofax9rzsm
  https://www.youtube.com/watch?v=wu1b06ctwbc
  https://www.facebook.com/…o.php?v=10152332215886189
 • sadelik dini islam'dan uzaklaşıldığının habercisi tuhaf uygulamadır. sultan bilmekimin vasiyeti olmasının zerre önemi yoktur. yarın rte çıkıp ben daha müslümanım deyip koro halinde de ezan okutabilir. peki neden sadelik dini islam dini diyoruz? bir uygulama varsa ezanın tek kişi tarafından okunması gibi suyu çıkarılmadığı içindir. her şey sade yalın ve anlaşılırdır. kimse kulağının arkasında ibadet,adet vb uydurmasın.