şükela:  tümü | bugün soru sor
 • birçok ülke siyasi sisteminde geçerli olan parlamento şeklidir. iki ayrı yasama meclisinden oluşan bu sistemde, meclislerden biri genel seçim ile seçilir, diğeri de seçimle olmakla beraber daha başka üyelik yolları da bulunabilir ve bu ikinci meclis üyelerinin niteliği diğerinden biraz farklı bulunabilir.
 • (bkz: bikameralizm)
 • tek meclis ile çift meclis sistemlerinin hem olumlu hem olumsuz yanları vardır. günümüzde abd, italya, fransa, ingiltere, ispanya, rusya, belçika, hollanda, kanada, brezilya, avustralya, japonya, meksika gibi ülkeler çift meclisle yönetilirken; türkiye, portekiz, çin, finlandiya, danimarka, isveç, yunanistan, bulgaristan, ukrayna, panama, iran, suriye, yeni zelanda gibi ülkeler tek meclise sahiptir. her iki tarafa da örnekler çoğaltılabilir. fakat günümüz modern devletlerinde ağırlıklı olarak çift meclis görürüz. lâkin bu çift meclisin daha meşru olduğu anlamına gelmez.
 • bilinenin aksine dünyada sadece 5-10 ülkede değil
  ingiltere, fransa, almanya, ispanya, italya, avusturya, isviçre, abd dahil tam 75 ülkede uygulanmakta olan sistem.

  dünyada bulunan parlamentolar hakkında en detaylı ve karşılaştırmalı verilere sahip parlamentolararası birlik (ıpu)’nun verilerine göre
  dünya üzerindeki 112 ülke tek meclisli,
  75 ülke ise çift meclisli sisteme sahiptir.

  dünya nüfusunu baz alırsak
  bugün dünyada insanların yaklaşık % 57’si çift meclisli sistemle yönetilen ülkelerde yaşamaktadır.

  ayrıca 30 oecd ülkesinin 17’si,
  g7 ülkelerinin tamamı,
  avrupa birliği üyelerinin yarıdan fazlası da çift meclis sistemine sahiptir.

  bu haritada yer alan mavi renkteki ülkeler çift meclis sistemine sahiptir.
 • çift meclis diyince hafif bir yerel bir de genel meclis ve federal sistem gibi anlaşılıyor, bence çift kamaralı meclis desek daha uygun değil mi?

  çoğu ülkede bir dengeleyici unsur olarak kullanılıyor, üst kamara genelde günlük siyasetten daha uzak ve ilkesel bir duruş sergiliyor. uluslararası politikada da "bak alt kamaradan geçti, istediğimi yapmazsan üst kamaradan da geçer haa" diye bir koz unsuru olarak kullanılıyor. ancak karşısında bir denge-fren unsuru bulunmasına katlanamayan ve cehaletin vücut bulmuş hali olan akp genel başkanının, hele de halk arasında 61-80 arasındaki senatonun "okumuşlar meclisi" olarak hor görüldüğü bir ortamda, böyle bir şey yapmasını beklemiyoruz herhalde. kontrol edemeyeceği meclisi napsın?