şükela:  tümü | bugün
 • 3-5-2'nin popüler olduğu zamanlarda sıkça karşımıza çıkan oyun stillerinden biri idi. 3'lü defansın önünde 2 tane, tercihen oyun kurucu özellikleri olan ön libero bulunurdu. 10 numara dıye tabir edilen ofansif orta saha ile uymları çok önemliydi.
 • fm'de zorlu deplasmanlara başlama taktiği. gol yenilirse ön liberolardan biri derhal yedek kulübesinden bir forvetle değiştirilip forvet çiftlenir.
 • video oyunlarında uygulandığında orta sahada üstünlüğün sağlanmasını sağlayan bir oyun stilidir.
 • (bkz: vitor pereira)
 • fenerbahçe’nin canını okumuş olan sistem. aykut kocaman’ın fenerbahçe’ye yerleştirdiği bu dizilişle alex de souza 2012’de gittiğinden beri sarı lacivertli ekibin 1 tane bile lig şampiyonluğu yok.

  bu dönem içerisinde oyuncu kalitesine güvenen ve çok iyi kondisyon yükleyen ersun yanal, 2014’te 4-3-2-1’e dönerek şampiyonluk elde etti. ama bu sezon aynı kadro kalitesinin elinin altında olmadığını görüp ersun hoca da mecburen çift ön liberolu bir futbol tercih etti ve sonuca gidilemedi.

  onun için gelecek sezon fenerbahçe’nin başına kim gelirse gelsin, çift ön liberolu sistem düşünmemelidir. türkiye’de şampiyonluğa oynayanlar için çift ön libero, vasatseverlere uygun bir diziliştir. çünkü ne uzarsın, ne de kısalırsın.
 • fenerbahçe'nin böyle oynayarak çok güzel zamanlar da geçirdiği, zaman zaman kısır da kalmışlığı olan sistem. çünkü mesele dizilişlerde değil, oyun aklındadır.

  her mesele gibi yine bilmeden aykut kocaman'a bağlanmış ama daum'un ilk yılında (2003-04 sezonu) fenerbahçe orta sahası stoperden bozma ümit özat'ın yanında aurelio veya selçuk gibi ön liberolarla kuruluyordu.2004-05 sezonunda aurelio'nun ön liberoda tek bırakıldığı maçlar oldu ancak sakaryaspor, kayserispor gibi zayıf takımlara karşı farklı galibiyetler alınırken avrupa'da başarısız olundu, ligde de sadece tek derbi kazanılabildi (şampiyon olduğumuz galatasaray maçı), onda da selçuk sağ kanatta oynadı. zico'nun gelişiyle topa hakim olduğumuz ağır bir oyun oynamaya başladık ancak genelde aurelio ve selçuk'un oynadığı çift ön liberolu sistemden pek vazgeçmedik. appiah gibi ön libero olarak adlandıramayacağım ancak defansif yetenekleri güçlü bir oyuncu da genelde sağ kanatta görev aldı. kulübün avrupa'daki en başarılı sezonunda da ön liberoda genelde aurelio ve deniz barış (evet deniz barış), alternatif olarak da selçuk oynuyordu. devre arasında takıma katılan maldonado da sertliği zayıf, tekniği yüksek bir ön liberoydu. şu an ben de dahil olmak üzere tüm fenerbahçelilerin sevgiyle andığı zico, ilk 1-2 aylık türkiye'ye alışma süreci dışında bizde hep çift ön liberolarla oynamayı tercih etti. gayet de başarılı oldu.

  kocaman'a gelirsek, çift ön liberoyla çıktığı maçlar oldu ancak 2017-18 sezonu haricinde hiçbir zaman ana planı çift ön liberolu oyun olmadı. ilk geldiği sene, aynı selefi daum'un kurduğu gibi, orta sahayı, benim merkez orta saha olarak gördüğüm emre'nin yanında ön libero selçuk veya baroni ile kurdu. alex'in ayrılmasıyla da esas kafasında olan sistemi yerleştirme imkanı buldu ve en önde sow-webo-kuyt gibi 3 santrfor özellikli oyuncuya yer verdiği 4-3-3 sistemini yerleştirdi. baroni'nin hücum özelliklerini ön plana çıkartıp emre ile beraber merkez orta saha oynamışlar, arkalarında da topal tek ön libero kalmıştı. ve bilindiği üzere uefa yarı finali gelmişti. yani bu sisteme ersun yanal dönmedi. yanlış bir değil ki, hangi birini düzeltesin?

  2017-18 sezonu da ffp şartları dolayısıyla elimizin kolumuzun bağlandığı bir sezondu ve dönüşüm için kjaer'in satılması beklenmişti. trabzonspor'un araya girmesiyle giuliano'yu kiralamak yerine satın almak zorunda kalınca orta sahaya ayağı düzgün bir merkez orta saha için bütçe kalmamış (malinovskyi ile ilgileniliyordu), orda başta josef-ozan ikilisi, sonrasında aykut hoca ozan'ın pozisyon sadakatini yetersiz bulunca josef-topal ikilisi oynamıştır. çünkü şartlar ona el veriyordu.

  özet: sosyal medya, bir ezbere yorumlar çöplüğüdür.