şükela:  tümü | bugün
  • ciftci demek cogunluga gore hatta modern sehirlerde yasayan herkese gore egitimsiz demek,donanimsiz demek senin onunla konusbilecegin cumle ikiyi gecmez demek,tarim toplumu demek gelismemis demek,verdigi kredi ayrilir,kobiler kolay alir ama ciftci o krediyi zor alir demek,hayati zor demek iyi meslek denince avukat doktor isadami gibi kelimelerin arasinda ezilmesi demek.

simdi aslinda merak ediyorum
    modern insanin(!) baskasina ait arsanin uzerinde baskasina ait bir binada kendisine verilen 1 m2 bile olmayan alanda pardon masada,gun isigindan butun gun habersiz ruzgardan habersiz sudan habersiz topraga basmayali yillar olmus,ayni yolu 360 gun turlar olmus,biseyler urettigini sanirken kendine bile hayri olmayan isler yaparken yada anca kendine ve is yaptigi adama faydasi dokunurken

birinin kendisine ait m2lerce bir alanda eliyle topraga butun gun dokunurken ruzgari tamamiyla hissederken gunisigi ona enerji verirken, senin benim paralar kazanip bi seyler elde ettigimizi sandigimiz halde umutumuz yokken,o butun yil ektigini bicmeyi butun yil boyunca umut ederken
    ve belki en guzeli
    sana bana yemek saglarken, yaptigi isle 10 kisiye degil 1000 kisiye fayda saglarken,
    sen ben o, nasil ciftci'yi daha dusuk seviyede yada vasifsiz olarak gorebiliriz cok merak ediyorum.ben bunu buara cok sorguluyorum.
  • kendisi babamdır, gercekten az para kazanır. sadece çiftçilikle gecinmez, gecinemez. mecburi olarak hayvancılık yapar. baban çiftçiyse sen yan gelip yatamazsın, çuval taşırsın, balya atarsın, hayvan gübresi temizlersin, çapa kazarsın, tarla sularsın. uzayıp gider liste...
    ki bu işi sadece babanla sen yapmazsın. anan, kardesin, nenen, deden topunuz tarladasınızdır. yaz, kis ,haftaici, haftasonu yoktur. bayram tatili, yilbasi, sömestr da yoktur. yagmur yagarsa tatil olur. yoksa illa yapcak bisiler vardir. ama para gercekten yoktur. kit kanaat gecinirsin. o parayi da hayvanciliktan kazanirsin.
    çiftçi ağlamaya alismamistir, ciftci harbiden aglar ama gözyaşları şakaklarından inen tere karıştığından bilmeyen anlayamaz.
  • çiftçinin karnını yarmışlar kırk tane “gelecek yıl” çıkmış.
  • en fazla çalı$ıp en az kazanan insanlardır. ne kadar toprağa sahip olurlarsa olsunlar ektiklerinden emeklerinin kar$ılıklarını bir türlü alamazlar. manavlar pazarcılar kazanır sadece ürünlerden, üretenler hiç kazanamaz, ancak karınlarını doyururlar, mazotun,gübrenin,ilacın masrafını karşılarlar anca. yıl boyunca o sene yağacak yağmuru,toprağın verimini,mazot,gübre,tohum,zehir fiyatlarının ne kadar olacağı konusunda kafa yorarlar. ekme,sulama,bakma,ilaçlama,toplama,satma ile bir ömür geçer..ürünlerin o sene bol olması, ucuz olmasına sebep olur, ertesi sene, geçen sene ucuza gitti diye o ürünü ekmezler bu sefer ürün az olur fiyatı tavan yapar (böyle bi iktisat yasası vardı)

aldatılırlar çiftçiler, parayı getircem şu gün der haldeki bir pazarcı, alır mamulleri, sahte senetlerle, sonra kaybolur, bir daha görünmez..

o yıl rüzgar sert eser,fırtına çıkar ya da hayvan saldırır onca emek boşa gider.

çiftçiler hem en iyisini üretmek, hem üretirken tarlasını korumak, hem en iyi fiyata satabilmek zorundadırlar.. bu yüzden;

eeeh eytere bea derler çiftçilerde, bütün insanlığı doyurdukları halde onlar hep açtırlar. sonra ne olur, birisi gelir köyünüze fabrika yapacağım der, ucuza alır herkesten tarlaları, ne çiftçilik kalır ne bişey ondan sonra..

ayrıca çiftçilerin elleri soğan kokar,kurudur,serttir..
  • elaleme kimse "traktörünü al da git" demiyor tabii.
  • o kadar ağlanmalarına rağmen çiftçinin akp ye oy vermesi. çok ironik gelmiyor mu size de?

mazotun bu kadar artması falan umurlarında değil demek. bu kadar ithal ürüne rağmen demek hala çevirebiliyorlar kendilerini.

bilemiyorum altan. kafam almıyor. bana mantıklı açıklamalar yapın.
  • "türk çiftçisi" tembeldir, kendini de alçak görür.

150 dönüm tarlayı (150 bin metre kare : yani yaklasık 20-25 standart futbol sahası büyüklüğü) küçük gören adamdır. sen tarımı, toprağı bir fabrika gibi görürsen, bilmediğin ilaçlarla-makinalarla bilinçsizse müdahale edersen ezilirsin. bitersin. iyiki de bitiyorsun.

senin gibiler sayesinde, benim gibi insanlar 10 dönümden bile para kazanabiliyoruz.

herşeyden önce çalışkan olacaksın, planlı olacaksın. kahvelerde sürtmeyeceksin. tarlanda yaşayacaksın. bu işin biliminin olduğunu unutmayacaksın, okuyacaksın !

unutma! toprak cansızdır. gerçek çiftçi ile buluşunca canlanır. senin gibilerini ise öldürür.

edit: devlet gerçekten destek vermiyor.
    destek demek %0 faizli kredi vermek değildir.
    destek demek hibe para vermek bile demek değildir
    .
    destek demek tohumuna, toprağına sahip çıkmaktır.
    destek demek eğitime, toprak bilimine önem vermektir.
    -
    destek vermek istiyorsan önce köy okullarını tekrar açacaksın. o öğretmenler eskiden sadece çocuklara değil, köylülere de bilim öğretiyordu. hoş; sen önüne geleni öğretmen yaparsan, öğretmen dediğin insan işini bilmez, anca siyaset pazarlamacısı olur o ayrı.
  • 1980'lerden bu yana, imf, dünya bankası programları doğrultusunda uygulanan tarım politikaları sonucu, 432 bin hektar arazide üretim yapmaktan vazgeçmiş olandır.1 milyon kadar çiftçi tarım kredi kooperatifleri'ne borçlarını ödeyemediklerinden dolayı iflas etmiştir.

türkiye'de yüzde 34 istihdam, yüzde 43 işgücü ve ulusal gelire de yüzde 12 dolayında katkı sunmalarına karşın, ulusal gelirden sadece yüzde 1 civarında pay alır duruma getirilmişlerdir.
  • 1 kg buğday satıp karşılığında bir bardak çay içemeyen kişidir.
  • sayılarının fazlalığına rağmen hiç akla gelmeyen,kader çizgileri sadece yağmura değil ab'nin de insafında olan yoğun emek,az kazanç,çok şükür insanı.efendi olmak en büyük umududur.