şükela:  tümü | bugün
  • yadsınamaz realitedir.

şimdi 100 dönüm tarlanız olsa ve bu tarlaya cin mısırı ekseniz dönümüne 700 kg alsanız (normalde 750 kg'den az alan çiftçiye işi bilmiyor diye bakılır). toplam da 70 ton mısırınız olur. mısırın kilogramı anlaşmasız ekerseniz ortalama 2 liraya satılıyor.

100 dönüm mısırdan ortalama 140 bin lira para kazandık mı, kazandık. şimdi 35 bin lira'da maliyeti çıktık (30 bin tl'yi geçmez ama 35 bin dedim) kaldı mı 105 bin lira kar. yani 100 dönüm tarlası olan bir çiftçi 3 ay çalışma ile 105 bin lira kazandı.

sözün özü, 100 dönüm tarlası olan çiftçinin aylığı neredeyse 10 bin lira. peki bu çiftçiler neden ağlıyor para kazanamıyoruz diye? çünkü adamların 15-20 dönüm tarlası var ve çiftçilikte tarla miktarı ile maliyet direk doğru orantılı olarak artmıyor. 20 dönüme yakılan mazot, 100 dönüme yakılan mazotun 5'de biri değil. bir diğer sebep de adamın tarım malzemeleri yok, kiralıyor bu da ekstra masraf.

şunu da diyeyim her sene mısır ekemezsin zaten, verim düşer. bir sene mısır ekersin diğer sene buğday ekersin(buğday az kazandırır ama maliyeti çok azdır), bir diğer sene mısır, buğday ve ay çekirdeği karışık ekersin. bir sonra ki sene de şeker pancarı ekersin ki en çok parayı şeker pancarı verir ama şeker pancarını devletin belirlediği kotaya göre ekiyorsun.
  • evladim guzel kardesim. hesap boyle gitmiyor. 100 dekar tarla trakya'da dekari 15 bin liradan 1.5 milyon lira yapar. adam akilli bir traktor olmus 350 bin lira. tek urun icin 10'dan fazla makine giderin olacak. her makine 12 bin ile 190 bin lira arasi.

misir sulama isteyen bir urundur. tek akarsuyu olmayan trakya'da golet olan yerde tarla fiyatlari 2x 3x yuksektir. sulama icin hem yuksek miktarda yatirim hem birden cok kisi size yardim etmelidir.

ben kime ne anlatiyorum ki. velhasil yediginiz ekmek var ya. onu ciftci tamamen zararina satiyor. kulliyen zarar. devlet sonradan verdigi destekler ile ciftciyi fonluyor. sizde ucuz ekmek yiyorsunuz. olayin ozu bu.