şükela:  tümü | bugün soru sor
  • reismarkt açmak yerine yapılması gereken. ama neden yapmazlar bilinmez.
  • mazot başlığı bu ama ben burada gübreden dem vuracağım

türkiyede tarım bittiyse bilinçsiz ve açgözlü çiftçimize, bilinçsiz ve hesapsızca verilen tarım desteğiyle bitmiştir.
    alınan destekle hesapsızca ve daha çok ürün almak için habire kimyasal gübreye abanan çiftçiler toprağı zehirlediler.
    mikroorganizma kalmadı toprakta
    toprak ölmeye başladı,
    toprak öldükçe verim azaldı verim azaldıkça daha çok gübreye abandılar.
    sonuç olarak arazilerin verimi minimuma düştü maliyetler maksimuma çıktı. hücrelerine kadar kimyasala bulanmış sağlıksız ürünler de yanımıza ve sağlığımıza kar kaldı kutlu olsun.

not: toprağa ihanet etmeyen bilinçli çiftçilerimizi tenzih ederim.
  • tanzim satışlar sadece seçim için düşünüldüğü, yani bir ay daha devam edeceği için hükümet tarafından düşünülmeyen hede
  • sadece mazot yeterli bir çözüm değildir. hatta çözüm bile değildir.
    türk tarımının içinde bulunduğu çıkmazın tek adımlık çözümleri yoktur.
    birbirinden farklı bir çok değişkeni aynı anda düşünüp davranmak gerekir.
    bunlardan bir kaç tanesini yazalım.
    öncelikle tarımı planlamak gerekir.
    bu planlama verimliliği göre yapılmalıdır.
    akepe havza tipi desteklemeye bir adım atmıştır ama bu sadece bir adımdır ve hiç bir yaraya derman olmaz.
    türkiyenin petrolden sonra en büyük ihracat kalemi ayçiçeği ve ayçiçeği ürünleridir.
    tarımı planlamazsanız bu ülkede bir bok değişmez.
    tarım alanları hangi ürün için yüksek verim sağlayacaksa o ürünlere göre planlanmalıdır.
    üretim+ithalat= toplam ihtiyaç
    araziler buna göre kota konularak plablanmalıdır.
    ihtiyaç fazlası veya ihtiyaç açığı üretime izin verilmemelidir.
    toprağın zenginleşmesi için doğru düzgün bir münavebe sistemi geliştirilmeli, münavebe döneminde çiftçinin olası kaybı sübvansiyonla telafi edilmelidir.
    mazot ucuzlatılmalı ve elektrik sanayi işletmeleri fiyatına çekilmelidir.
    jeotermal alanlar tarım ihtisas sanayi bölgesi ilan edilmelidir. buralar büyük sermayeye değil, çiftçi örgütlerine verilmelidir.
    çiftçi ürününü pazarlayacak çiftçi örgütleri kurulmalı, tedarik zinciri den aracı, toptancı, komisyoncu çıkarılmalıdır.
    bir kaç değişken bile ülkeyi rahatlatır, lakin akepe pansuman yapmayı seviyor.