şükela:  tümü | bugün
 • birine gösterip digerine vermek
 • zaman,ortam,durum şartlarına ve yapılan çifte standartın derecelerine göre herkesin yaptığı ve yapmak zorunda olduğu davranış şekli.
 • soyle bir örneğin verilebileceği davranış biçimi; kadının biri, komşusuna anlatır: "benim kızım evlendi ve cok memnunum kocasından, hergun kızımı yemeğe gotürüyo ve 2 tane hizmetçi tutmus, ama oglumun hanımından memnun deılım cunkı hergun benı yemege cıkar dıyormus ve eve hizmetci tutmalısın diye diretiyormuş, olacak işmi bu yani"
 • bu aralar insan hayatının değeri konusunda birçok örneğine raslamak mümkündür... hemen misal verelim: ikinci körfez savaşı'nda ölen bir amerikalı askerin hayatı araştırılır, ailesiyle röportaj yapılır, bu olay mümkün olduğunca dramatize edilir ama savaşta ölen sivil halktan bahsedilirken 'bugün 1000' kişi daha öldü denilerek insan değeri rakamlara indirgenir, doğal birşeymiş gibi sunulur...
 • hukukun inkarindan baska bir sey olmayan uygulama turu.
 • bir haksizlik turu. her zaman karsilasilan turde... bakkalda markette, uzulerek soyluyorum ve hatta kutsal bilgi kaynagin da...
 • cuvaldizi surekli birilerine batirirken, kendine bir igne dahi batirmamak.
 • çifte standart geniş bir kavramdır. bir faktöre "geeç" derken öteki faktöre "sen dur" demektir bir anlamda, esasında eşit olmalarına rağmen; etik olarak. toplumun, hayatın bir çok organında uzantılarına rastlamak mümkün. çifte standarta toplumdaki cinsel roller üzerine bir örnek verebiliriz. kadınlarda evlilik öncesi seksüel aktivitenin "hor" görülmesi, fakat erkeklerin seksüel aktivitesinin "mübah" oluşu gibi.
 • esasen standartin ta kendisidir. ancak kuyruguna basildiginda insanoglu bik bik etmeye baslar bu standart sozde cifte olunca. hem de oyle boyle degil, yikilir ortalik. bu kisilerin daha oncesinde monotonluga karsi olmasi ise bambaska bir boyutu isin de; neyse simdi. konuya egilelim, quasimodo gibi dogru konusalim.

  simdi hepimiz cok sukur sevisiyoruz. hemen dallama hemcinslerime donuyorum; bayanlar saclarini toplayabilir bu meyanda. "kadin" dedigimiz (demisken, (bkz: bitki ve hayvan cinslerine de erkek denmesi)) olaganustu organizmalarin bildigimiz uzere, meme ve belki de memeler adini verdigimiz bir cift lobu oluyor. (a tribute to ahmet cakar) simdiii... bu memeleri seviyor muyuz? seviyoruz. peki esit ilgiyi gosteriyor muyuz? hayir! iki meme bir mi; birbirinin ayni mi ebat ve tabiat olarak? hayir! ikisi ayni yere mi bakiyor? hayir! hani n'oldu ama? nerede senin cifte standart karsitligin? dam ustunde un elerken iyi degil mi? fak yu anliyor musun? bayanlar icin de durum ayni gibi. vucut isisindan 2-3 derece daha dusuk olan bir bolge icin uyarlayabilirsiniz.

  biraz da, "et tirnak" olarak kategorize ettigimiz kan bagi dahilindeki insanlar icin konusalim. ya da konuyu dagitmayayim fazla, yine sevgiliden gidelim. ben yine dallama hemcinslerime seslenecegim, ikide birde "kadin/erkek" seklinde karisiklik yapmamak icin. siz duruma gore cinsiyeti degistirin. sevgilinizin kil bir davranisini dusunun. tipik bir kadin davranisidir buyuk ihtimalle; kil etmesinin sebebi de budur. bu ortak noktadan hareket edersek, annenin de mevzuubahis davranisin bir temsilcisi oldugu asikardir. kil edici durum karsisinda anneye gayet rahat bir sekilde cay koydurmuyor muyuz olm? kirmiyor muyuz o cefakar kalbini? peki sevgili yapinca, "ama askim...", "oyle diyorsun da guzelim...", "tamam canim benim nasil istersen!" diye bin dereden su getirmiyor musun ha dallama? tam tersi olarak sildigimiz onlarca arkadasa karsin, onlarca kez affetmiyor muyuz kardesimizi? bir alana ikinci cifte standart bedava! kendinden rulo!

  neyse sikildim simdi. bu entry de boyle gider zaten, baymayayim. guzel bir aforizma ile bitirdigimi varsayin siz. optum.