• soyle bir örneğin verilebileceği davranış biçimi; kadının biri, komşusuna anlatır: "benim kızım evlendi ve cok memnunum kocasından, hergun kızımı yemeğe gotürüyo ve 2 tane hizmetçi tutmus, ama oglumun hanımından memnun deılım cunkı hergun benı yemege cıkar dıyormus ve eve hizmetci tutmalısın diye diretiyormuş, olacak işmi bu yani"
  • en sevdiğim bilim adamlarından olan charles darwin'e küfür edenler, hz. muhammed'e saygı gösterilmesini istiyorlar ya, aha işte odur.
  • eminim tüm patlamış mısır taneleri, hatta tüm yer elmaları ve dahi tüm lepistesler birbirinden farklıdır.

ama biz neyin peşine düşüyoruz? kar tanelerinin... neymiş efendim, her biri eşsizmiş, bambaşkaymış!

lepistes üzerinden romans kasmak zor tabii...
  • "all animals are equal. some animals are more equal than the others."

"bütün hayvanlar eşittir; ama bazıları daha eşittir."

(bkz: george orwell)

(bkz: animal farm)
  • birine gösterip digerine vermek
  • bir haksizlik turu. her zaman karsilasilan turde... bakkalda markette, uzulerek soyluyorum ve hatta kutsal bilgi kaynaginda...
  • çifte standart geniş bir kavramdır. bir faktöre "geeç" derken öteki faktöre "sen dur" demektir bir anlamda, esasında eşit olmalarına rağmen; etik olarak. toplumun, hayatın bir çok organında uzantılarına rastlamak mümkün. çifte standarta toplumdaki cinsel roller üzerine bir örnek verebiliriz. kadınlarda evlilik öncesi seksüel aktivitenin "hor" görülmesi, fakat erkeklerin seksüel aktivitesinin "mübah" oluşu gibi.
  • sadece bati dunyasinda degil bu zamanda ulkemizde de cok net gorulen olgudur.

turbanla iligli en ufak konuda sokaklara dokulen,
    filistindeki olaylarda mitingler duzenleyip, kafalarina yesil allahu ekber bantlari takan,
    toplumda farkindalik yaratilmasi icin her turlu yola basvuran,
    kampanyalar duzenleyip, protestolarini gerceklestiren (hicbirine yanlistir demiyorum) turban'li hanim kizlarimizi,

ulke olarak, sirnak'ta, hakkari'de terore sehit kurban verirken,
    boyle birlik oldugumuzu, terorden korkmadigimizi ve acilen bir cozum bekledigimizi gostermemiz gereken su gunlerde,
    neredeyse her sehirde, her meydanda duzenlenen, yas, cinsiyet ayrimi yapmadan herkesin meydanlara kostugu, hic bir "terore lanet mitinglerinde" gorememizdir.

cifte standart budur iste.

saniyorum filistin'deki musluman kardesleri, turk silahli kuvvetleri mensuplarindan daha degerlidir onlar icin.
    yine saniyorum ki, kendileri parti liderlerinin amerika'dan icazet almasini beklemektedir sessizce.
    bilemiyorum.
  • bu aralar insan hayatının değeri konusunda birçok örneğine raslamak mümkündür... hemen misal verelim: ikinci körfez savaşı'nda ölen bir amerikalı askerin hayatı araştırılır, ailesiyle röportaj yapılır, bu olay mümkün olduğunca dramatize edilir ama savaşta ölen sivil halktan bahsedilirken 'bugün 1000' kişi daha öldü denilerek insan değeri rakamlara indirgenir, doğal birşeymiş gibi sunulur...
  • kişiye ve duruma göre değişen, eşitlik önündeki en büyük engel. eşitsizlik.
hesabın var mı? giriş yap